Zahrada

Pět pravidel, aby trávník neuschnul

Od   | 

V minulých dnech nás potkala první letošní větší vlna veder a následovat budou další. Sucho je problém stabilní. Mnohde už je takové, že lidé mají problém i s vodou ze studní a vrtů. Sytě zelený trávník se tak stává luxusem, který se zdá být přes léto skoro nedosažitelný. Není však třeba zoufat. A to ani když nemáte neomezený zdroj užitkové vody a pitnou z kohoutku vám na trávník ve velkém množství neumožní ani obec, ani svědomí.

Kupte odolnou travní směs

Na problém toho, že vody je v poslední době velký nedostatek, myslete už při zakládání trávníku. Pokud nemáte naprosto konkrétní požadavek na odrůdu trávy, volte travní směs odolnou proti suchu.

Stiňte

Největším nepřítelem trávy je prudké polední slunce. Tam, kde opravdu chcete krásně zelený pažit po celý rok, dbejte na zastínění. Vysaďte stromy, keře, pořiďtě si na zahradu plátěné přenosné altány a slunečníky a stiňte. Je samozřejmé, že to nelze praktikovat na rozlehlých zahradách, ale na maličké zahradě můžete plochu před terasou, na kterou se díváte při posezení a hrají si na ní děti, ochránit docela efektivně. Samozřejmě nejlepší jsou stromy, pod nimiž bývá tráva zelená v širokém kruhu.

Louka pod ořešákem sekaná na různé výšky trávy

Zalévejte brzy ráno

Nejvhodnější doba pro zálivku trávníku je brzy ráno, ale opravdu brzy, aby si tráva stačila vodu vzít, než se bez užitku odpaří. Kvůli odparu by se jako vhodnější nabízel večer, ale není vhodný kvůli šíření chorob. Pokud nemáte automatický závlahový systém, zalijte trávník raději méně často větším množstvím vody. Ostříkat ho dvakrát denně na dvě minuty hadicí nic neřeší, takto malé množství vody se ke kořínkům trávy na vyprahlé zemi ani nedostane.

Nejméně práce je s automatickou závlahou

Sekejte méně a níž

Pokud nemáte prakticky neomezený vodní zdroj, raději zapomeňte na klasický sytě zelený a nízko sečený anglický trávník. Stejně už trochu vyšel z módy. A raději, i když máte peněz dost, nespoléhejte na vodu z vodovodu, její používání na zálivku může vyhláškou zakázat obec a obce toho využívají čím dál tím častěji. Čím méně budete za největších veder sekat, tím lépe. Tráva stejně příliš neroste. Zapomeňte na sekání každý týden, snažte se snížt frekvenci alespoň na dvakrát, lépe jednou měsíčně. Pokud už sečete, nastavte vaši sekačku na nejvyšší výšku, kterou dokáže. Trávník se vám odmění tím, že zůstane zelený, i když nebude na pohled tak kompaktní a hustý.

Trávník a sekačka v několika nejtropičtějších týdnech nejsou dobrými přáteli.

Založte si přirozený trávník

Veškerými výše uvedenými radami se nemusíte stresovat, pokud alespoň část své zahrady proměníte v přirozenou louku. Existují na to speciální směsi, které už v sobě mají nádherné luční kvítí. A neznamená to ani, že byste museli mít trávu půl metru vysokou, existují i směsi pro nízké zahradní  louky. Můžete je udržovat sečením kosou jen několikrát do roka. Odměnou vám bude nejen krása na pohled, ale i lepší úroda ovoce, protože luční kvítí okamžitě přivábí opylující hmyz.

Květy trávníku sluší

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login