Zahrada

Jak pěstovat levanduli, aby vás těšila svojí omamnou vůní dlouhá léta

Od   | 

Levandule – trvalka, která se stane voňavou ozdobou každé zahrady, balkonu, ale i terasy. Nejen, že hezky vypadá, navíc má i léčivé schopnosti. Využít ji můžete také ve své kuchyni, případně na odpuzení hmyzu. Pokud jste kouzlu této rostlinky propadli stejně jako my, máme pro vás tipy, jak ji pěstovat. Odměnou vám bude záplava vonících květů.

Levanduli můžete pěstovat ze sazenic, ale i ze semínek. Zdroj: Pexels

Pěstování levandule ze semínek

S pěstováním levandule ze semínek se začíná v období února až března. Budete k tomu potřebovat výsevní substrát s příměsí písku. Ideální je poměr 4 dílů substrátu na 1 díl písku. Semínka se vysévají 2krát tak hluboko, jaká je jejich velikost. Po výsevu substrát navlhčete postřikovačem a dejte si pozor, abyste semínka nevyplavili. Snažte se udržovat substrát neustále vlhký, voda se musí dostat i do spodních vrstev. Dostatečná vlhkost je pro klíčení semínek nutností.

Nezámrzný ventil ocení každý zahrádkář

Truhlík se semínky umístěte do prostoru se stálou teplotou (ideálně pokoj s teplotou kolem 20°C) – vhodný je parapet okna směřujícího na jih či východ. Semínkům se nebude dařit v chladu. Poté, co rostlinky vyklíčí, je rozsaďte do jednotlivých květináčů a nechte zesílit. Rostlinek se dočkáte cca za měsíc.

Levandule se suší ve svazcích a květy dolů. Zdroj: Pexels

Pěstování levandule ze sazenic

Pokud se nechcete zabývat klíčením, můžete si levanduli vypěstovat z již vzrostlých sazenic. Koupit je můžete nejen v hobby marketu, ale i na trhu či v zahradnictví. S výsadbou do zahrady počkejte, až se ustálí teplota a nebudou hrozit mrazíky, které by rostlinky zničily. Výsadbě by mělo předcházet otužování trvající alespoň deset dní, kdy si rostlinka zvykne na odlišnou teplotu. Nejprve je z domu dejte do stínu a postupně je zvykejte slunci.

Sazeničky levandule by měly jít do půdy ideálně koncem května, případně v červnu. Sázejte do lehčí, suché a propustné půdy, levandule není náročná na živiny. Dařit se jí bude na sluníčku – právě tam levandule získá sytě fialovou barvu a omamnou vůni. Při sázení postupujte následovně:

  • Udělejte jamku větší, než jaké jsou kořeny rostlinky.
  • Do jamky nalijte vodu a vložte rostlinku.
  • Zasypte půdou a upěchujte, poté zalijte.

Levandule má využití jak v kosmetice, tak i v kuchyni. Zdroj: Pexels

V prvních dnech dbejte na poctivou zálivku, rostlinky nemohou vyschnout. Hnojivo používat nemusíte, pokud se pro něj ale rozhodnete, doporučujeme vám vsadit na jistotu v podobě vápenatého hnojiva.

Kdy můžete levanduli stříhat?

Levandule kvete od červa až do konce léta – po odkvětu je však třeba ji sestříhat o jednu třetinu – díky tomu si udrží svůj tvar, nemluvě o podpoře rozvětvování a růstu nových výhonků. Nikdy však nestříhejte až na dřevnatou část, zde by nové výhonky nevyrostly. Stříhají se seschlé květní stonky a vršek výhonků. Letní prořezání provádějte v srpnu po odkvětu, trochu důkladnější pak po konci zimy, ideální je konec března až duben.

Jak na sušení levandule

Pokud si chcete užívat levandule i jinak než jen pohledem do zahrady, můžete ji dál zpracovávat – to však dělejte až tehdy, kdy bude dokonale usušená. Levandule se suší v plném květnu, nejčastěji se jedná o srpen. Před sušením ostříhejte květy se stonky tam, kde končí lístky. Levanduli můžete sušit zavěšením ve svazku květem dolů. Případně ji můžete sušit v papírové krabici.

Věděli jste, že levandule odpuzuje moly? Zdroj: Pexels

Využití levandule v domácnosti i kuchyni

Levandule vás nemusí těšit jen na zahradě, její využití je všestranné – skvělá je i jako součást kuchyně, kdy ji můžete přidávat například do domácího provensálského koření. Přidat ji můžete také do oleje, případně do plátěného pytlíku, který vám provoní váš domov. Věděli jste, že levandule odpuzuje moly a další hmyz? Levandule je oblíbená také v podobě sirupu či cukru. Kousky sušené levandule si můžete přidávat rovněž do koupele, a u toho popíjet levandulový čaj.

Ovládejte světla jednoduše – pomocí aplikace

 

 


You must be logged in to post a comment Login