Zahrada

Pěstování ryb i rostlin zároveň, to je akvaponie

Od   | 

Akvaponie se skládá ze dvou slov – akvakultury a hydroponie. Výsledkem je tedy jakási symbióza mezi chovem ryb a rostlin bez půdy. Jde o inovativní technologii, která by v budoucnu mohla pozitivně ovlivnit nejen naše životní prostředí. 

V zásadě jde o uzavřený ekosystém, který se inspiroval a dále napodobuje přírodu – soužití ryb s rostlinami a prospěšnými bakteriemi. Akvaponie funguje na principu cirkulace vody v systému. Ta se nevypouští, ale putuje z nádrže plné ryb do části, kde se pěstuje zelenina, ovoce nebo bylinky. Tam pěstované rostliny odeberou z vody část živin, které využijí ve prospěch růstu a od těchto bakterií očištěná voda se navrátí zpět do nádrže s rybami. Jde zkrátka o nekončící koloběh se spoustou benefitů.

Tento efektivní a udržitelný zdroj potravin se pyšní celou řadou výhod. Kromě zeleniny, ovoce a bylinek je také zdrojem kvalitního rybího masa, které je určené ke konzumaci již za čtyři měsíce od vylíhnutí ryb. Například zelenina v takovém prostředí roste až pětkrát rychleji a celková produkce je až desetkrát vyšší. Spotřeba vody je na rozdíl od klasického pěstování rostlin asi o 90 % nižší, což je jistě nesporným přínosem pro dnešní „suchou“ dobu.

A vzhledem k tomu, že většina škůdců ovoce a zeleniny se vyskytuje v půdě, tak je jejich přítomnost výrazně nižší, téměř nulová. Zásadně se snižuje potřeba hnojiv, rovněž pracovních operací údržby, jako je třeba okopávání, odplevelování či zálivka. Samotný provoz je zcela ekologický. Akvaponie produkuje potraviny lepší chuti a v BIO kvalitě, navíc se hodí do všech klimatických oblastí světa i pro celoroční pěstování.

V akvaponii je možné chovat ryby okrasné i k produkci masa.

Zdá se, že již nezbylo místo na negativa, ale vše má i své stinné stránky. V tomto případě jich naštěstí tolik není, ale jako určitá nevýhoda se jeví potřeba elektrické energie na pumpový pohon, také případná nutnost doplnění chybějících živin, dostatek světla pro správný růst pěstovaných rostlin nebo zajištění krmiva pro ryby. Avšak vůči pozitivům jde opravdu o maličkosti.

V současné době je tento způsob efektivního a udržitelného chovu ryb a produkce zeleniny, ovoce nebo bylin nejvíce rozšířen v USA či Austrálii. Existují velké farmy, které se na akvaponie specializují, ale je možné se takovému koníčku oddávat i doma. To jistě potěší především domácí kutily, pro které bude výroba akvaponie hračkou. V zásadě si vystačí s akváriem, čerpadlem, vzduchovacími kameny a kapkou zapálení a zručnosti. Rovněž je možné si celý systém pohodlně zakoupit ve specializovaných obchodem nebo na e-shopech.

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login