Rady a tipy

Perte a sušte prádlo efektivně: Ušetříte a každá koruna se hodí

Od   | 

Vzpomeňte si, jak často u vás doma běží pračka a sušička. Jednou za tři dny, nebo naplníte několik praček během jednoho dne? Přestože to nemusí být vidět na první pohled, během praní i sušení často zbytečně plýtváme energiemi a navíc se okrádáme o čas. Jak tento přístup změnit?

Dodržujte doporučené dávkování pracího prostředku. Zdroj: Frosch

Prací prášek

Velmi důležité je správné používání pracího prášku, ve kterém prádlo pereme. Vždy si pečlivě přečtěte doporučené dávkování. Pokud ho totiž použijete příliš málo, škodí nejen prádlu, ale i samotné pračce. Světlé prádlo má při malém použití pracího prášku tendenci šednout a vypraná špína se opakovaně do dostává znovu do oblečení. Navíc i pračka trpí, a to tím, že se v ní usazuje více a více vodního kamene. Na druhou stranu však dokáže uškodit i mnoho pracího prášku. Pračka totiž déle máchá a celkově spotřebuje i více vody a tím pádem je praní nákladnější. Z prádla se navíc prášek nedostane a během nošení může vznikat nepříjemná alergická reakce. Některé novější modely praček už sami dokážou vyhodnotit množství prádla a sami si prací prášek nadávkují. 

Zdroj: Hoover

Která pračka ve SLIM provedení vypere až 10kg prádla?

 

Správný výběr programu

Pozornost věnujte i zvolenému programu, který nám také nějakou korunu dokáže ušetřit. I kratší program dokáže bez problému vyprat špinavé prádlo. Zároveň zvažte, zda je potřeba u programu volit vysokou teplotu vody, nebo zda si postačíte s běžnými 30 – 40 stupni, při kterých by se běžné zašpinění mělo dokonale vyprat.

Správně zvolený program ušetří čas i peníze. Zdroj: Haier

Perte během nízkého tarifu

Dobře si hlídejte dobu nízkého tarifu, během kterého se vám nejvíce vyplatí pustit nejen pračku a sušičku, ale i ostatní spotřebiče. Tento tarif běží většinou večer, nebo během noci a poté během poledne. Ne každý ale nízký tarif má. Je potřeba si podmínky pro jeho získání zjistit u svého dodavatele energie. 

Snažte se pouštět pračku a sušičku během nízkého tarifu. Zdroj: Haier

I při sušení můžete ušetřit

Velmi oblíbeným pomocníkem v domácnosti je sušička, která nám ušetří spoustu času. Je však potřeba pravidelně čistit její filtry, díky kterým zůstává spotřeba nízká a její výkon stále stejný. Výhodou sušičky také je, že velkou část oděvů už nemusíte žehlit, díky čemuž ušetříte nejen čas strávený u žehlicího prkna, ale zároveň i energii. Některé modely sušiček dnes už umí sami rozpoznat podle množství a vlhkosti prádla, jaký program je ten nejvhodnější a zároveň umí využívat alternativní zdroje energie.

Při používání sušičky už nehrozí dlouhé hodiny žehlení.
Zdroj: Candy

Tepelné čerpadlo šetří také

 

Fotogalerie:

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login