Kuchyně

Peču, pečeš, pečeme – aneb tipy a triky na správné používání trouby

Od   | 

V létě jsou to nejrůznější koláče a maso, v zimě zase vánočka, cukroví nebo kapr. Trouba se u vás doma zkrátka v průběhu celého roku jen tak nezastaví. I proto není divu, že chcete, aby bylo všechno vaše jídlo připravené na jedničku (ideálně s pomyslnou hvězdičkou, jakou známe se základních škol). I proto pro vás máme hned několik tipů na to, jak používat troubu co nejlépe.

Kde je chyba?

Připravujete se již na desátý pokus o ten výborný koláč, který dělá vaše kamarádka, ale stále nemůžete dosáhnout stejného výsledku jako ona? A to ani přes to, že dodržujete recept na gram přesně? Ale namísto úspěchu a radosti se dostavuje pouze chuť vyhodit celý koláč do koše? Pokud přemýšlíte, kde je chyba, nemusí to být jen ve špatném postupu, ale klidně i v samotném pečení. Tak schválně, neudělali jste některou z těchto chyb?

Správné umístění je základ

Při pečení je důležití, na kterou příčku plech s připravovaným jídlem postavíte. Výhřevná tělesa jsou v troubách v horní a dolní části trouby, proto by jídlo nemělo být v těsné blízkosti jednoho, ale ani druhého zdroje tepla. Když dáte jídlo příliš vysoko, bude shora spálené a zdola nedopečené. Pokud tedy začínáte s pečením na horní příčce (například koláč nebo pizza), v průběhu pečení pokrm posuňte o něco níž.

U masa, které vyžaduje rovnoměrné propečení, je ideální umístit jej do středu. V tomto případě vám pečení usnadní horkovzdušná trouba, ve které cirkuluje horký vzduch tak, že budete mít jistotu, že jídlo bude propečené všude stejně.

Kvalitní trouba se vejde i do malé kuchyně. Zdroj: Franke

Zapomeňte na otvírání trouby během pečení

Nemáte trpělivost, a proto jídlo při pečení neustále kontrolujete, jak vypadá? Chcete vědět, zda je sýr na pizze dostatečně roztečený a jestli má kuře dostatečnou kůrčičku? Víte ale, že při věčném otvírání dvířek trouby při pečení můžete jídlu uškodit? Stačí jedno otevření dvířek a teplota klesne o 25 stupňů – a může trvat klidně až 10 minut, než se trouba opět vyhřeje na původní teplotu. I kvůli takovému poklesu je pak třeba prodloužit čas pečení.

Pokud chcete mít pečené maso pod dozorem, doporučujeme pořídit si buď teploměr, nebo sondu do masa. Na výběr máte mezi analogovou teplotní sondou, digitálním časovačem, teploměrem na maso, ale i klasickým teploměrem do trouby. Díky těmto pomůckám získáte rychlý přehled o tom, v jakém stavu váš pokrm je. Pokud pečete opravdu často, můžete si koupit inteligentní troubu, ve které je teplotní sonda přímo integrovaná. Poté, co maso dosáhne uvnitř požadované teploty, se trouba sama vypne. Pak budete mít stoprocentní jistotu, že bude jídlo hotové přesně dle vašich požadavků.

S vestavnými spotřebiči vzhled celé kuchyně sjednotíte. Zdroj: Candy

Jídlo musí také odpočívat

Také vás trápí zlozvyk v podobě toho, že jídlo krájíte a servírujete ihned poté, co jej vytáhnete z trouby? Jde o chybu, které byste se měli vyhnout. Kuře i steak budou hezky šťavnaté ve chvíli, kdy je necháte před porcováním pár minut odpočinout. Maso se totiž dopéká zbytkovým teplem ještě pár minut poté, co jste jej vytáhli z trouby – jeho teplota může stoupnout ještě až o 10°C. Pokud maso nakrájíte rovnou, šťáva z něj vyteče a maso bude vysušené. Když jej necháte odpočinout, bude hezky šťavnaté.

Trouba, ke které se nemusíte sehnout, je praktická. Zdroj: Deho

Pokud si dáváte na oběd malý steak, stačí jej nechat odležet pět minut. V případě celého kuřete je však lepší vyčkat čtvrt, ale klidně i půl hodiny. Maso můžete po vyndání z trouby zakrýt alobalem, abyste zabránili jeho vychladnutí.

 

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login