Rady a tipy

Jak pečovat o myčku nádobí? Které nádobí do ní nikdy nedávat a jaké věci do ní překvapivě patří?

Od   | 

Myčku nádobí bereme už jako běžnou součást vybavení a jen málokdo, zejména rodiny s malými dětmi, by se rád vracel ke starému dobrému mytí ve dřezu. Tak jako každý spotřebič také myčka má určitá pravidla, jak ji správně používat, aby sloužila dobře a dlouho. Jak o ni pečovat? Které nádobí do ní patří a jaké tam nikdy nedávat?

Myčky nádobí fungují v podstatě všechny na stejném principu. Nádobí se myje ve fázích, kdy první je oplachování, při kterém se odstraňují větší nečistoty a zbytky jídla. Následuje samotné mytí. Voda se ohřeje na teplotu nastaveného programu, uvolní se mycí prostředek a nádobí se tlakem vody čistí. Myčka pak odčerpá špinavou vodu, kterou rovnou vypustí a proběhne další oplach. Na závěr dochází ještě k oplachu horkou vodou a leštidlem. Nakonec se nádobí suší. Aby celý tento proces proběhl tak, jak potřebujete, je nutné do myčky nádobí správně naskládat a nedávat tam nic, co tam nepatří. Neméně podstatná je taktéž volba mycího programu a teploty vody.

Správné a efektivní využívání myčky vám ušetří čas i peníze. Zdroj: Candy

Nesnažte se mytí urychlit

Myčky mají vždy několik programů. Některé více a jiné méně. Každý program má svou nastavenou teplotu a dobu mytí. Pokud chcete využívat myčku naplno, šetřit energii a vodu, myslete na správné nastavení, než ji zapnete. Lidé často dělají tu chybu, že využívají krátké mycí programy, aby ušetřili. Je to ale naopak. Krátký cyklus využívá mnohem více vody a její vyšší teplotu, logicky tak spotřebuje mnohem více energie. Výhodnější jsou programy značené jako ECO. I když trvají i několik hodin, spotřebují málo vody a elektřiny pro ohřev.

Správná teplota:

  • pro mírně zašpiněné nádobí 40 °C,
  • nejlepší využití mycích prostředků 50 °C,
  • běžně špinavé nádobí 60 °C,
  • velmi zašpiněné nádobí, které je v myčce i tři dny 70 °C,
  • úsporný program ECO.

Stolní myčky se hodí do menších domácností. Zdroj: Candy

Jak správně vkládat nádobí do myčky?

Do horního koše myčky patří misky, hrnky, sklenice, plastové předměty, vařečky, naběračky apod. Spodní koš slouží k uložení těžších předmětů jako jsou hrnce, pánve, velké mísy, pekáče, podnosy, prkýnka na krájení (neměla by to být dřevěná) a talíře do roštů na stojato. Je vhodné je prokládat menšími. Příbory dávejte buď do koše určeného přímo na ně, popřípadě mají myčky vysunovací přihrádku v horní části, kam se pěkně vyskládají jeden vedle druhého.

Nepřetěžujte myčku a nedávejte do ní příliš mnoho nádobí. Raději nechte něco na další cyklus nebo umyjte ručně. Když je příliš plná, nedostane se voda a čistící prostředek všude, kam potřebujete a nádobí nebude dobře umyté.

Volte při mytí nádobí správnou teplotu a program. Zdroj: Pixabay

Co do myčky nepatří?

Do myčky nepatří kuchyňské nože, protože se v ní tupí. Vynechte taktéž dřevěné vařečky, prkénka, nože s dřevěnou rukojetí apod. Dlouhé umývání a následné sušení dřevu vůbec nesvědčí, různě se kroutí, bobtná a dochází k rychlejšímu opotřebení. Také ne všechny plasty můžete dát do myčky. Vždy se přesvědčte na etiketě, že se takto umývat mohou. V myčce nádobí se nedá mýt ani litinové nádobí, které pak rezaví, některé druhy teflonových pánví a forem s nelepivým povrchem, velmi křehké sklo či porcelán a postříbřené nebo pozlacené výrobky, pokud nechcete, aby krásné zdobení po čase zmizelo a keramika bez kvalitní glazury. Mohla by totiž popraskat.

Tip: Mycí účinek ještě zlepšíte přidáním jedlé sody.

Ne všechno do myčky nádobí patří. Zdroj: Pixabay

Myčka není jen na nádobí

Víte o tom, že myčku nemusíte využívat jen na nádobí? Zvládne toho vyčistit mnohem víc. Hravě zvládne různé gumové hračky, baseballové čepice, rošty na grilování a pečení, filtry s odsavače par, houbičky na nádobí, misky na mýdlo, sklenice na čištění zubů apod. S rozumem lze umýt také určité vybavení pro sport, hřebeny, skleněná stínidla lamp, hlavice sprchy, mřížku od šachty na větrání, hlavu mopu, smetáček a lopatku, čistící kartáče apod. Někdo dokonce vkládá do myčky zahradní náčiní a nářadí. Samozřejmě je nutné vždy ověřit, že se zmíněné věci v myčce mýt mohou.

Nádobí nemusíte před vložením do myčky oplachovat, pokud na něm není zaschlá špína (samozřejmě po odstranění zbytků z talíře). Moderní přístroje si s běžnými nečistotami hravě poradí. Zdroj: Candy

Tip za pár korun, jak myčku udržovat v bezvadném stavu

Je jasné, že myčka se dříve či později zašpiní. Proto jí věnujte pravidelnou péči a udržujte v čistotě. Jednou za tři dny použijte program s nejvyšší možnou teplotou a nechte po domytí nádobí dobře vysušit. Čistěte odtok, filtr a splachovací ramena alespoň jednou za týden, protože různé malé zbytky potravy, pecky apod. mohou být problematické a nádobí není dokonale umyté. Není nutné kupovat žádné drahé speciální přípravky. Stačí ocet. Ten aplikujte každé dva až tři týdny. Nalijte ho do zásobníku na mycí přípravek a zároveň ho dejte do velkého hrnku. Ten umístěte do horního koše (část v hrnku zůstane, část se dostane kam má). Spusťte program s vysokým programem, popřípadě speciální čistící program. Ocet pomáhá uvolnit zbytky z tablet do myčky, vodní kámen, zbytky jídla, mastnotu. Octem očistěte okolí dvířek, gumové těsnění a všechny ušpiněné části, kde by se mohly držet různé mikroorganismy.

Proč si pořídit toaletu s integrovanou sprškou?

 


You must be logged in to post a comment Login