Nezařazené

Patina oživí nábytek i dekorace: Dodejte domovu staronový nádech, zvládnete to klidně sami

Od   | 

Milujete věci, budí zdání, že se používají už léta? Ty, z nichž dýchají vzpomínky a dávná historie? Nejste v tom vůbec sami. Patina dnes patří k velkým trendům v interiérovém designu a velkou předností je fakt, že si takový nábytek nemusíte kupovat a ani čekat dlouhá léta, až se na nové komodě ošoupe lak a odřou hrany. Na jakémkoli kusu dřeva si ji totiž klidně vytvoříte i sami.

Nechte nábytek vyniknout. Najděte mu vhodné místo. Zdroj: Pixabay

Co je cílem patinování?

Patinování je speciální technika povrchové úpravy předmětů a její cíl spočívá ve vytvoření opotřebovaného až starobylého vzhledu. Hodí se zejména pro nadšence do vintage, provensálského nebo rustikálního stylu. Samostatnou kapitolou je pak Shabby Chic. Pokud se vám také líbí, směle do toho. Patinovat můžete zcela nový nábytek i starší kousky, které vyžadují renovaci.

 Patina rozhodně nepatří jen na chalupu, ale i do bytů a rodinných domů. Můžete takto vybavit kuchyni, koupelnu i ložnici.

Na patinování vybírejte kvalitní nábytek z masivu

Patinováním můžete sjednotit povrch starého a nového nábytku. Přesto se při nákupu nových kousků zaměřte na jejich styl a provedení, protože ne vždy by patina působila dobře. Například dřevotříska je pro vytvoření hezké patiny naprosto nevhodná. Preferujte spíše masiv. Samotná technika patinace může být různá. Pokud chcete tvořit doma, zaměřte se na jednoduché postupy, které určitě zvládnete a s minimálním úsilím i náklady získáte úplně jiný nábytek. Vizuálně sjednotíte různé kusy nábytku a zakryjete nedokonalosti, nebo je vhodným způsobem podtrhnete. Hodí se na hladké i hrubé povrchy, na rovinné plochy nebo klidně na složité struktury.

Patinovat můžete v podstatě jakékoliv staré a poškozené věci ze dřeva, třeba starou krabičku, rámeček nebo zrcadlo. S trochou šikovnosti z nich uděláte krásné a trendy dekorace.

 

 

Při natírání můžete na určitých místech vlhkou barvu trošičku setřít houbičkou, hadříkem či suchým štětcem. Vytvoříte velmi zajímavý efekt. Je pravidlo, že čím více vrstev různých barev uděláte, tím bude probroušení a následná patina zajímavější. Probrušujte na hranách, na plochách nebo kdekoliv jinde, jak vám fantazie zavelí.

Jak vytvořit na nábytku patinu?

Patinování nábytku není složité. Připravte si štětec, smirkový papír, brusnou houbičku, odstraňovač starých nátěrů nebo horkovzdušnou pistoli a škrabku, odmašťovač, štětce, houbičku, hadřík a nářadí, protože musíte odstranit veškeré kování, úchytky apod., které by vám mohly překážet. A samozřejmě potřebujete i vhodnou barvu. Na tuto činnost se hodí akrylová vodou ředitelná barva, která je voděodolná, rychle zasychá a nezapáchá. A teď už se můžeme pustit do práce.

1.Zbavte nábytek původního nátěru. Použijte buď horkovzdušnou pistoli nebo odstraňovač starých nátěrů a oškrábejte škrabkou. Toto je asi ta nejhorší část práce.

2. Sundejte všechno, co by mohlo překážet při natírání (kování, úchytky atd.). Povrch perfektně očistěte a zbavte mastnoty, aby barva dobře přilnula.

3. Teď přichází část, kdy si musíte rozmyslet, jak přesně má vypadat konečný vzhled. Patinovací barvu můžete nanést přímo na dřevo nebo začněte nátěrem tmavé spodní barvy. Když zaschne, přetřete kontrastní barvou na patinování.

4. Barvu nanášejte štětcem na plochy, kde ji chcete mít. Vůbec nemusíte postupovat přesně a podle pravítka. Naopak. Je žádoucí, abyste natírali spíše ledabyle. V této fázi se mohou zapojit i děti, které si jistě možnost natírat náležitě užijí. Případné nedokonalosti jen podtrhnou výsledek. Rohy udělejte houbičkou, kterou malinko namočíte v barvě. Natírejte ve více vrstvách, ať je efekt opravdu dokonalý.

5. Když vše dostatečně zaschne, pusťte se do broušení. I tady není potřebná naprostá dokonalost a stejnorodost. Výsledek by měl vypadat tak, že na některých místech jsou více vidět spodní vrstvy barvy i dřevo samotné, protože jste tam brousili víc a na jiných zase méně, takže tam bude vidět jen barva.

6. Celý povrch je dobré ještě přelakovat matným čirým lakem. Povrch nábytku se pak snadno udržuje a do dřeva se nedostává vlhkost.

7. Na závěr nezapomeňte přišroubovat všechna kování a úchytky. Pak se konečně můžete radovat z nového nábytku.

Starých židlí se rozhodně nezbavujte. Zdroj: Pixabay

Zdroj info: Kapitoly o bydlení, Balakryl, Co věděly už naše babičky

Fotogalerie:

 

Kterou toaletu se sprškou vybrat?

 

 


You must be logged in to post a comment Login