Kuchyně

Pastelové barvy v Provence kuchyních

Od   | 

Nechcete bílou kuchyň a poohlížíte se po barvičkách? Děláte dobře.  Trendem jsou matné pastelové odstíny, zejména ty šedivé, ale vedle této neutrální barvy jsou oblíbené i další – blankytně modrá, zelenkavá, lososová, lila, slonová kost a další.

Barvu kuchyně vybírejte s ohledem na velikost místnosti, do menších prostor se hodí světlé až zářivé odstíny, tmavší se mohou použít ve velkých místnostech. V potaz berte i oslunění prostoru, rovněž i počet a velikost oken a umístění místnosti vzhledem ke světovým stranám.

Barvu do kuchyně můžeme vnést třeba jen barevnými dvířky.

Barvu do kuchyně můžeme vnést třeba jen barevnými dvířky.

 

Svůj podíl na vzhledu kuchyně má i psychologie barev.

Žlutá interiér projasní, dodá mu světlo a energii. Tmavší místnost prosvětlí, malou opticky zvětší. Můžeme ji použít na malé i velké plochy, výborně se kombinuje a doplňuje s ostatními barvami. Pokud použijeme světlý jemný tón žluté, můžeme si dovolit výrazné dekorace v teplých i studených barvách. Kombinujeme s modrou, oranžovou, levandulovou nebo hnědou.

Fialová je v interiéru osobitá a vytváří tajemnou atmosféru se smyslem pro duchovno. Pastelové tóny přitom dodávají interiéru více ženskosti a romantiky. Jemná fialová je favorit pro klidné odpočívání a relaxaci, ale i pro soustředění v kanceláři. Dobře se kombinuje s přírodním světlým dřevem, světlé tóny působí pěkně se sytými barvami, ale i s černou, šedou a bílou barvou.

Modrá je inspirativní, pomáhá uklidňovat, odpočívat i soustředit se. Opticky zvětšuje a rozšiřuje prostor. V prostoru vytváří poměrně studený nádech, proto je vhodné ji kombinovat s teplejšími odstíny. O modré barvě se říká, že snižuje chuť k jídlu, a tak se bude hodit do kuchyní, kde jsou nenasytní strávníci.

Zelená, stejně jako zklidňující síla přírody, přináší odpočinek, uvolnění, svobodu a vnitřní klid. Je nositelem nových nápadů. Ideální je tam, kde potřebujeme povzbudit tělo, duši i mysl. Dobře se kombinuje s bílou, černou, šedou i celou paletou barev a materiálů. Zejména se dřevem pak tvoří dokonalý přírodní styl interiéru. Tlumená zeleň se dobře kombinuje s pastelovými tóny (jemně žlutou, lososovou, šeříkovou). Dobře působí se zemitými barvami.

Broskvová dodává interiéru pohodu a teplo, vnáší do něj optimismus, stabilitu i jistotu. Dobře se kombinuje se dřevem, sklem, kovem. Působí pěkně s teplými i chladnými tóny. Broskvové to sluší zvláště ve větších plochách.

Barvy tón v tónu

Výběrem jedné barvy v různých odstínech dosáhneme prostorové harmonie. Držíme se pouze jedné barvy a kombinujeme její různé odstíny. Taktéž používáme jejich různou intenzitu.

Fotogalerie:

Text: Lenka Zahradníková, Foto: Minacciollo, Oresi, Ikea, Ballerina, Eden prairie, Remodelaholic

Související články:

Malá kuchyně na chatě anebo i o prázdninách se dobře najezte

Kuchyňské baterie. Jakou vybrat?

Baterie a dřezy do venkovských kuchyní

Kuchyně s ostrůvkem

Ve stylové kuchyni nesmí chybět otevřené police

Co do polic venkovských kuchyní

 

 

Komentáře

ZANECHTE ODPOVĚĎ

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *