Inspirace

Pantone vyhlásila barvu roku 2022: Odstínem nadcházejícího roku bude podle této značky VERY PERI

Od   | 

Barvu roku vyhlašuje americká společnost Pantone Color Institute každý rok na začátku prosince. Nyní čekání skončilo a novou módní barvou je odstín Very Peri – dynamický „brčálově modrý odstín s fialovo-červeným podtónem“. Mezi členy Pantone se řadí přední světoví odborníci, kteří se radí několik dní o tom, jak barvy fungují podle aktuálních trendů a v souladu se společenskou situací.

Barvou podle Pantone je pro rok 2022 Very Peri. Zdroj: Canstockphoto

Very Peri reprezentuje změnu, novou vizi, zvědavost, bezstarostné sebevědomí, novou budoucnost a vděčnost. Ještě nikdy nevznikla barva, která má za hlavní cíl přiblížit barvy lidem. Podle vyjádření společnosti Pantone má nový tón odrážet situaci ve společnosti po celém světě. Lidé mohou hledat odpovědi v barvách, protože právě ty nabízí mnoho příležitostí k vyjádření a ovlivňování myšlenek či emocí. Složený odstín zdůrazňuje, kolik možností každý z nás má.

Slovo „peri“ pochází z anglického periwinkle, což je květina s názvem Vinca minor nebo česky barvínek či brčál. Kdo by si pomyslel, že často hanlivé označení „brčálová zelená“, bude v podstatě jednou barvou roku.

Zdroj: Canstockphoto

Interiéry v odstínu Very Peri

Co nová barva znamená pro budoucí vzhled interiérů? V našich domovech brzy uvidíme mnoho hravosti a radosti. Fantazie je prakticky neomezená a brzy se můžeme těšit na různě experimenty s neobvyklými barevnými kombinacemi. Různé tóny fialové a červené se dají použít pro řadu nejrůznějších materiálů, textur a povrchových úprav. Kombinace modré a červené znamená, že jde o odvážný tón, který můžete použít samostatně, ale i jako součást nové barevné kombinace. V minulém roce vládly dvě barvy: Ultimate Grey a Illuminating (žlutá) a tyto zářivé a radostné odstíny ovládly interiérové trendy. Nyní bytový designéři očekávají, že Very Peri je bude následovat.

Nová barva roku obsahuje hodně modré, o které je všeobecně známo, že má uklidňující efekt a perfektně uklidňuje mysl. Hodí se do chodby, ložnice, ale i domácí kanceláře. Úplně vhodná není do kuchyně, protože potlačuje chuť k jídlu.

Do ložnice vnáší tento odstín lehkost. Zdroj: Canstockphoto

Jak Pantone vybírá svou barvu roku?

Tým expertů na barvy Pantone pečlivě zvažuje a analyzuje všechny barevné trendy, aby dospěli k nějakému závěru. Pročesávají svět a hledají nové barevné vlivy. Inspirují se v zábavním průmyslu, ve filmech, výrobě, módě a v dalších oblastech designu. Nevynechávají ani oblíbené destinace, nové životní styly, herní styly a socioekonomické podmínky. Zabývají se taktéž novými technologiemi, materiály, texturami a efekty, které barvy nějakým způsobem ovlivňují. Dokonce i různé sportovní celosvětové události mohou ovlivnit barvu roku od Pantone, která již 23 let ovlivňuje vývoj produktů a nákupní rozhodnutí v mnoha odvětvích. Nejde jen o interiérový design, ale třeba i módu. V posledních letech spolupracuje společnost Pantone s digitálním uměleckým prostorem Artechouse v New Yorku.

S odstínem Very Peri získáte zajímavé barevné kombinace. Zdroj: Canstockphoto

Odstín Very Peri najdeme v přírodě… Zdroj: Canstockphoto

Fotogalerie:

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login