Rady a tipy

Padá vám úroda přes plot k sousedovi? Komu patří? Vám, nebo jemu?

Od   | 

Spor o to, komu patří úroda, která spadne ze stromu k sousedovi, se může zdát být pro mnohé směšná. Nicméně existuje řada pěstitelů, kteří o svou úrodu bojují stůj co stůj. Komu tedy patří jablko, které spadne přes plot k sousedovi? Majiteli stromu, nebo majiteli pozemku, na který spadne?

Nepatří-li kráva majiteli jabloně, pak se dopouští krádeže. Zdroj: Canstockphoto

Není to procházka růžovým sadem, je to trochu složitější, tak jak to umí právníci. Začneme tedy základními pojmy podle Nového občanského zákoníku (NOZ). Nejdříve „věc“ , co to je? Podle ustanovení § 489 NOZ je: „Věc v právním slova smyslu je vše, co je rozdílné od osoby a slouží potřebě lidí“. „Věc, podle ust.§ 490 NOZ, určená k obecnému užívání je veřejný statek“.

 

Látky, kterým nevadí déšť ani slunce

 

A konečně latinsky „Fructus“, pod tímto pojmem se neskrývá ovoce, ale plody v právním slova smyslu. Podle ust.§ 491 NOZ je : „Plod je to, co věc pravidelně poskytuje ze své přirozené povahy, jak je dáno jejím účelovým určením a přiměřeně k němu, ať s přičiněním člověka nebo bez něho. Užitky jsou to, co věc pravidelně poskytuje ze své právní povahy“. Plod odvozuje svou povahu od plodonosnosti věci. Plodonosnou věcí může být a je např. zahrada. Plodonosná věc je tedy a musí být, věcí samostatnou. Nemůže to být např. strom, ale pozemek na kterém strom roste. A  právě to je problém, kdo je oprávněn přisvojovat si plody plodonosné věci. Dokud jsou plody např. jablka na stromě, jsou ve vlastnictví vlastníka plodonosné věci. Oddělením plodu se však může tedy vlastníkem plodu stát někdo jiný než vlastník plodonosné věci.

Radost z úrody mohou pokazit sousedé, právo ale jasně vymezuje vlastnictví. Zdroj: Pixabay

Že jsem vám tím trochu zamotal hlavu, tak se omlouvám. Teď ale se už budu snažit o to, aby to bylo úplně srozumitelné. Proto musíme přejít i do jiné oblasti soukromého práva a to do „Vlastnictví“. „Vše, co někomu patří, všechny jeho věci hmotné i nehmotné, je jeho vlastnictvím“, to je znění ust. § 1011 NOZ. V této věci se budeme zabývat pouze věcmi hmotnými, konkrétně ovocem. Ovoce, které je stále na stromě ?! Proto je jednoduché vysvětlení: ovoce, které je stále součástí sousedova stromu, tedy na stromě, je ve vlastnictví souseda. Pokud byste ho očesali, můžete se dopustit krádeže. Něco jiného je ovoce spadlé přes plot k vám, bohužel i spadlé listí, suché větve apod. Stává se to vaším vlastnictvím a úklid je na vás. Takže pokud vám spadla k sousedovi nějaká zralá jablka, hrušky, ořechy a další ovoce, která také přerostla přes plot, tak je může, zpracovat, prostě naložit s nimi jak chcete. A pokud sousedovi spadla úroda k vám, tak ho bohužel nemůžete uhánět, aby to uklízel.

Nejlepší je samozřejmě se dohodnout, udělat z takové maličkosti soudní proces, je to poslední řešení, stojí to moc nervů i peněz.

Zdroj info: Občanský zákoník, praxe autora

 

Variabilní pohovka vhodná i do malého bytu

 

 


You must be logged in to post a comment Login