Doplňky do bytu

Ozvláštněte interiér moderním macramé aneb drhání je znovu v módě

Od   | 

Macramé, v Česku známé jako drhání, je stará technika oblíbená zejména v 70. letech minulého století. Dnes se tímto způsobem zhotovené a nevšední doplňky navracejí zpět do našich interiérů, které zútulňují. Plusem je i jejich jednoduchá a levná výroba.

Multifunkční technika

Macramé je opět součástí výzdoby našich příbytků. Své místo zcela jistě najde v bohémsky laděných interiérech, ale také v těch minimalistických, které umí skvěle oživit i rozzářit. Neztratí ale i ve skandinávském stylu bydlení či takzvaném hygge.

Macramé své místo najde i v typicky moderních interiérech. Zvolit se dá různý způsob drhání, proto každý doplněk nemusí působit bohémsky.

Nejčastěji zdobí místnosti závěsné dekorace uchycené na klacíku, které se věší na zeď jako obrazy. Nejznámější jsou ty laděné do zemitých, světlých barev, ale výjimkou nejsou ani barvy modré, okrové, žluté či oranžové. Vše záleží na vkusu a stylu interiéru. Avšak se závěsnými dekoracemi se to nedoporučuje příliš přehánět. Na jednu místnost postačí jeden větší macramé obraz. Skvěle vypadá zavěšený například nad pohovkou v obývacím pokoji nebo nad postelí v ložnici. Macramé by mělo do prostoru přinášet harmonii, proto kombinujte pečlivě a přemýšlejte, zda se k vám domů vůbec hodí.

Macramé obraz na klacíku je klasikou. Dá se i různě barevně kombinovat.

Další volbou výzdoby, v duchu macramé, mohou být závěsy na květináče pro pokojové, ale i balkonové rostliny, které je možné volně umístit do interiéru či exteriéru. Závěsy na květináče navíc patří k nejjednodušším dekoracím, jež lze touto technikou zhotovit, zvládne to opravdu každý. Vybraný prostor skvěle oživí. Výborně vypadají snad úplně všude, třeba v koupelně, kde vyřeší i nedostatek místa pro interiérové rostliny.

Závěsy na květináče je možné zhotovit pokaždé jinak, ozvláštnit se dají korálky.

Podobně jako závěsy na květináče se dají macramé technikou uvázat také závěsy klasické – do oken, ale i ty do dveří. A to není vše. Zajímavým a častým doplňkem ložnice či obýváku jsou macramé povlaky na polštáře, které pokoje zútulní. Vyrobit se dají závěsné kapsy na časopisy nebo jiné nezbytnosti domácnosti, také třeba stínidlo na lustr, kobereček k posteli či do předsíně, houpací síť a mnoho dalšího. Zkrátka vše, co vás jen napadne.

Závěsy z macramé vypadají skvěle. Poslouží k rozdělení místnosti nebo klasicky – do oken a dveří.

Co je potřeba?

Samozřejmě provázky, spousta provázků. Nejlépe se osvědčily bavlněné, které se dají snadno nabarvit. Také sisalová nebo lněná, konopná, jutová a kokosová lana menšího průměru. Dále je potřeba takzvaný úchyt, jímž může být například i tužka, klacík, jiná horizontální tyčka či nějaký kroužek. A to je vše. Pak už se stačí naučit alespoň pár základních suků, které se musí rovnoměrně utahovat a správně směrovat. Pokud si však na výrobu netroufnete nebo nejste zrovna fanda ručních prací, v dnešní době je možné si zhotovené doplňky a jiné výrobky macramé pohodlně zakoupit.

Fotogalerie:

 


You must be logged in to post a comment Login