Inspirace

Jak oživit domov? Zkuste koberec. Víme, jakému materiálu dát přednost

Od   | 

Přestože koberce dříve patřily mezi nejoblíbenější podlahovou krytinu, časem je téměř úplně vytlačil laminát, vinyl či dlažba. V poslední době se ale koberce začínají opět dostávat na výsluní. A není divu. Místnost příjemně zútulní, pohlcují prach, ale také tlumí hluk. A co víc?

Řadu koberců nejen z Indie, i ručně tkaných, najdete u společnosti Gert Snel. Zdroj: Gert Snel

Pod pojmem koberec si většinou představíme pokrytou celou místnost, která sjednocuje prostor a opticky ho zvětšuje. To ovšem nemusí být nutností. Dnes se koberce do interiéru začleňují pomocí různě velkých kusů, které zároveň působí jako dekorativní prvek, ale umí i opticky rozčlenit domácí zóny. Přesto se však najdou místnosti, do kterých se hodí koberec zvolit po celé ploše, a to především v ložnici, případně v dětském pokoji. 

Koberce domov zútulní. Zdroj: Ikea

Jaké jsou výhody koberce?

Koberce jsou ideální pro naše chodidla, chůze po nich je velmi příjemná. Navíc minimalizujeme riziko nastydnutí od nohou, a to především díky dobré tepelné izolaci. Výhodou v dnešní době je nepřeberné množství nejrůznějších barev, tvarů, velikostí a motivů, přesto je potřeba dávat pozor na to, aby se koberec hodil do stylu interiéru. Velkým plusem je i rychlá pokládka (zvolíme-li celoplošné koberce), u které je jednoznačně nejlepší, pokud ji provádí odborník. A v neposlední řadě je jeho výhodou tlumení hluku, a to zejména v bytových domech. 

Jejich výhodou je udržování tepla, i příjemná chůze. Zdroj: Ikea

Důležitý je materiál

Koberec vybírejte zejména podle toho, kam ho umísťujete. Jedná-li se totiž o velmi využívané, a tím pádem i frekventované místo, je lepší si za kvalitu připlatit a pořídit vysoko zátěžový materiál. Koberce se převážně vyrábí z kombinace syntetických a přírodních vláken zajišťující velmi odolný a zároveň příjemný doplněk, který nám doma vydrží dlouhá léta. Pokud chcete dát přednost levnější variantě, sáhněte po koberci z umělých vláken, jako je polyamid, polyester, či polopropylen. Díky umělému vláknu se koberce stávají vhodnými nejen do domácností, ale i do veřejných prostor.

Jestliže vás neomezuje finanční limit a za koberec si chcete opravdu připlatit, pak zvolte vlnu (ovčí, nebo velbloudí), která patří mezi nejkvalitnější materiály, ze kterých se koberec dá vyrobit. Ze všech zmíněných materiálů vydrží v domácnosti nejdéle a navíc rozdíl poznáte při pouhém doteku. Přestože má vlněný koberec ty nejlepší vlastnosti, rozhodně bychom ho neměli volit do domácností, kterou obývají astmatici či alergici. Vlna oproti syntetickým vláknům není antialergení. 

 

Kam pro koberec?

 

Na hustotě záleží 

Při výběr koberce je kromě materiálu a barvy důležitá také hustota vlasců. Pokud koberec volíme do míst, která jsou frekventovaná, měli bychom dát přednost provedení s několikanásobně vyšším počtem vlasců na jeden metr čtvereční. Takový koberec se hodí do veřejných prostor, ale i do obývacího pokoje či dětského království. Pokud však chcete zvolit koberec do ložnice, kde přes den příliš času netrávíme, můžeme vybrat koberec s nižší hustotou vlasců. Nevýhodou velmi hustých koberců je fakt, že se v nich uchycuje mnohem více prachu a nečistot a složitější je i pouhé luxování. 

Koberce mají různě dlouhé vlasy, které rozdělujeme na krátké – cca 6 mm, středně dlouhé – cca 10 mm a dlouhé – cca 20mm.

Podle místnosti se zaměřte i na hustotu vláken a jejich délku. Zdroj: Orsei

Barvy a vzory

Na trhu najdete nepřeberné množství provedení, barev, motivů a velikostí koberců. Přesto však držte uzdu fantazie a do interiéru zvolte takový koberec, který bude ladit s celkovým stylem i barevností místnosti. Nic nezkazíte světlejšími odstíny, které prostor prosvětlí, opticky zvětší a zároveň se neokoukají. Šmrnc prostoru dodáte také vzorem. Dejte přednost spíše decentnímu, jemnému vzoru, který příliš neupoutá pozornost a po pár měsících se neokouká.

Barevnější provedení můžete do místnosti zakomponovat menšími, kusovými koberci, které lze v případě potřeby jednoduše vyměnit za jiné. Výrazné provedení se hodí zejména do dětských pokojů, ale i tady mají svou nevýhodu. Na výrazných a barevnějších kobercích je vidět jakákoliv nečistota. Také počítejte s tím, že barevné koberce mají tendenci u okna více blednout. 

Nic nezkazíte světlými barvami s jemným motivem.
Zdroj: Pixabay

Fotogalerie:

Zdroj info: Kapitoly o bydlení, Bytový textil, Ateliér Orsei

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login