Obývací pokoje

Oživením obývacího pokoje můžete získat i nový pohled na život

Od   | 

Obývací pokoj je společenským centrem našeho bytu, bez něj by se nám jen těžko hostila návštěva nebo hledalo lepší místo pro relaxaci. Čas od času si zaslouží i tento pokoj změnu, a nemusí jít nutně o rozsáhlou rekonstrukci, mnohdy postačí i menší zásah do stávající kompozice, který s sebou může přinést i čerstvý vítr do vašeho života.

Knihy seřaďte a vytřiďte. Upravená knihovna je sama o sobě dekorativním prvkem. Zdroj: Home Style

První krok

Úplně prvotním zásahem do stávajícího obývacího pokoje by mělo být odstranění všeho už dávno nepotřebného. Zamyslete se nad tím, zda potřebujete všechny ty porcelánové sošky, mít vystavené suvenýry z cest nebo výtvory od vašich dětí. Rozmyslete si, jestli je nutné mít tolik skříněk a poliček. Dnešní době vládne minimalismus, a pokud se vám zdá váš obývák přeplácaný, je dobrou volbou dát šanci alespoň částečnému minimalismu. Mnoho věcí nebo nábytku působí v prostoru neuspořádaně a jako by nic nemělo své místo. Jejich redukce zajistí, že se vám bude hned lépe dýchat, uvidíte.  

Jemné pastelové odstíny prosvětlí místnost a dodají ji příjemnou atmosféru. Zdroj: Casamoderna

Změna je život

Otřepaná fráze, ale je to tak. Spousta lidí se změny bojí, a pokud jste to i vy, máme pro vás několik tipů, které můžete při oživení obýváku využít.

Stěny a barvy

Novou, svěží výmalbou lecčeho docílíme. A vždycky nemusí jít o vymalování každé stěny, mnohdy postačí i změna pouze na jedné ze stěn. I to je řešením, které ozvláštní prostor, protože pokoj laděný pouze do jednoho barevného tónu může působit fádně. Vhodné je zvolit například tmavší odstín od ostatních stěn nebo naopak – zajímavé bude i použití kontrastní barvy. Skvěle se dají využít také tapety, které navíc mohou obývací pokoj doplnit nějakým vzorem.

Výraznou dekorací mohou být i dřevěná polena

Podlaha

Starší dřevěná podlaha vypadá postupem času snad čím dál lépe. To se ovšem nedá úplně tvrdit o podlahách laminátových či PVC , které zub času a každodenní využívání už poznamenal. Jestliže patříme mezi ty, jejichž zem už toho hodně zažila, je dobrým řešením investice do nové podlahy, která dokáže udělat s prostorem divy. Finančně nákladnějším, ale zato trvanlivějším řešením je právě masivní dřevěná podlaha. Moderní je také využití betonu, kvalitních vinylových podlah nebo kamenných litých koberců. 

Hodně udělá i žlutý koberec

Neutrální interiéry oživte barvami

Přestavba

Přestavění nábytku je často jediným postačujícím krokem k dosažení harmonie. A jestliže jsme se zbavili nepodstatných kousků nábytku, bude manipulace s ním ještě pohodlnější a vyskytne se více možností, jak prostor uspořádat. Podle zásad Feng shui je správné umístit sedačku tak, abychom z ní viděli na dveře a mohli pozorovat pohyb v místnosti. Také by celá sedací souprava měla směřovat čelem k sobě, aby se vytvořil takzvaný kruh ke konverzaci.  Dobrou vychytávkou je i vytvoření panelu, na který můžeme zavěsit televizi a zabudovat do něj bodové osvětlení.

Nově můžete koncipovat sezení proti sobě, zdroj: Natuzzi Italia

Doplňky, detaily a další nápady

  • Potahy na křesla i sedací soupravy jsou skvělým řešením zejména tehdy, kdy se nechceme zbavit stávajících. Také je to levné řešení s velkým efektem, přinášející něco nového.
  • Koberce a koberečky můžeme umístit třeba pod konferenční stolek k sedačce. Prostor zútulňují a ocení ho hlavně ti, kteří neustále cítí chlad od nohou. Koberec podtrhuje estetiku pokoje.
  • O světlu se říká, že je to základní element designu. V obýváku by mělo osvětlení vytvářet oddychovou, příjemnou atmosféru. Vhodné je využití teplých žlutých barev světla. Atmosféru dotvoří i stolní nebo stojací lampy. Zabudovat můžeme i bodovky nebo LED pásky, útulnost zase zajistí svícny. Prostor nám ozvláštní také výběr moderního lustru.
  • Velkou službu nám udělají i polštářky. S těmi je interiér přívětivější, rovněž mohou napomoci barevnosti, zejména pokud netoužíme po výmalbě. To samé platí u závěsů.
  • Menší obývák nám opticky zvětší správně umístěné zrcadlo – naproti atraktivního místa (okno, květiny atd.).
  • Pokojovky a řezané květiny, zkrátka zeleň. Vdechnou prostoru život, bude se nám lépe dýchat. Sladit můžeme i výběr květináčů a váz.

Barvy dokáží divy. Stačí nové křeslo nebo koberec.

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login