Zahrada

Ovocná a zeleninová minizahrádka

Od   | 

Jistě uznáte, že vlastnoručně vypěstované ovoce a zelenina chutnají a voní lépe než ty kupované. Co však dělat, když nemáte vlastní zahrádku? Stačí truhlík nebo květináč a můžete začít. Samozřejmě nemůžete počítat s velkou sklizní – je to spíš o radosti, pěstitelském úspěchu a „uzobávání“.

Ředkvičky v květináči.

Ředkvičky v květináči.

Pěstovat lze rostliny, které mají kompaktní růst a nekoření příliš hluboko – listový salát, ředkvičky, řapíkatý celer, petržel naťovou kadeřavou, pažitku, cibulku, fazole, papriku, okurky, keříčková i tyčková rajčata, hrášek, cuketku, kopr a bylinky. Ve specializovaných prodejnách najdeme semena vhodných odrůd zeleniny v kolekci nazvané MINI.

 Vhodnými ovocnými dřevinami pro pěstování v nádobách jsou jabloně s vřetenovitým tvarem koruny, tzv. baleríny, pěstované na slabě rostoucích podnožích: zakrslá višeň, hrušeň, třešeň, trpasličí broskvoň „Balkonela“, minimeruňka, balkónová slivoň.

 Z drobného ovoce se nejlépe hodí stromkové angrešty a rybízy a převislé (balkónové) jahodníky. V kyselé půdě pěstujeme borůvky s možnou

V květináčích se může dobře dařit i borůvkám.

V květináčích se může dobře dařit i borůvkám.

podsadbou klikve a brusinky. Z netradičního ovoce máme na výběr zimolez kamčatský nebo muchovník (Amelanchier).

Samozřejmě lze pěstovat i subtropické dřeviny: citrusy, fíkovníky, olivovníky apod., ty však musí přezimovat v teple.

Pěstování ovocných dřevin v nádobách má svá rizika vyplývající z omezeného prostoru pro kořenový systém rostlin. Pěstební nádoby by měly být alespoň 50 cm vysoké (u bylinek mohou být nižší), aby uspokojily nároky užitkových rostlin. Ovocné stromky by pak měly růst v nádobách o průměru nejméně 50 cm, čím je nádoba větší, tím lépe. Nádoby by měly mít drenážní otvory a podmisku pro zachytávání dešťové vody.

 Užitkové rostliny v nádobách vyžadují intenzivnější péči: sledujeme stav rostlin a případný výskyt škůdců, pravidelně zaléváme (a to i v zimě) a dostatečně hnojíme. Rostliny chráníme před úpalem, mrazem i větrem. Odpařování vody zabráníme navrstvením mulčovací kůry, anebo vhodnou podsadbou, například jahodníky. Věnujeme se pravidelně řezu ovocných dřevin a bylin.

 Text: Věra Bruknerová, Foto: Archiv

Komentáře

ZANECHTE ODPOVĚĎ

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *