Kuchyně

Otevřená, nebo uzavřená kuchyně. Jaká varianta je pro vás ta pravá?

Od   | 

S přípravami na stavbu nové kuchyně se brzy začne nabízet otázka, zda ji mít otevřenou nebo uzavřenou. Každý z nás má své představy a zároveň obě řešení mají nějaké klady a zápory. Podíváme se jim trochu na zoubek.

Přímému pohledu do kuchyně zamezíte varným ostrůvkem. Zdroj: Canstockphoto

Současným trendům ještě stále vévodí kuchyň otevřená, která se tak stává plnohodnotným prostorem v bytě. Odborníci a část veřejnosti se ale postupně přiklání spíš na stranu uzavřené místnosti. Jednoznačně správná odpověď tedy neexistuje. Jak se rozhodnout?

Moderní otevřený prostor

Otevřená kuchyň může mít mnoho podob. Je decentní, nebo vášnivá, zemitá nebo jednoduše zařízená. Mezi její velké výhody patří rychlá orientace, přehlednost, snadné vaření a hezký vzhled. Dobře se hodí hlavně do menších bytů, protože v otevřené místnosti je více světla a celý prostor vypadá opticky větší. Nikoho nebaví neustále zavírat a otevírat dveře ve chvíli, kdy nesete talíře a hrnky hostům do jiné místnosti. Pokud trávíte hodně času s přáteli, organizujete různé večírky a oslavy, dává vám otevřená kuchyň možnost s nimi komunikovat i ve chvíli, kdy se pohybujete v kuchyni.

Tento styl kuchyně má ovšem i své nevýhody. Absence zdí a dveří znamená, že pachy z vaření se rozšíří do ostatních místností a ani pokličky na hrnce a pánve vás nezachrání. Velmi důležitá je tak kvalitní digestoř a okna blízko sporáku. V malém bytě nebudete mít dostatek soukromí, pokud není kuchyň samostatnou místností. Poslední nevýhodou, kterou můžeme zmínit, je všechen nepořádek máte stále na očích. Vyřešit takový problém můžete lehkým odstíněním, třeba vyvýšeným barovým pultem.

díky propojené kuchyně s obývákem získáme pocit většího prostoru. Zdroj: O VOA Arquitetura

Uzavřená kuchyně se vrací do módy

V poslední době lidé znovu začínají objevovat kouzlo uzavřené kuchyně a převaha druhé varianty už není tak výrazná. Aby také ne. Má mnoho výhod. Když se v kuchyni zavřete, nikdo nevidí váš nepořádek a necítí odér, který se z kuchyně line. Vaření probíhá v klidu. Nikdo vás neruší a vy nerušíte někoho dalšího. Nerušíte také děti, které se mohou dívat na pohádku nebo odpočívat na pohovce. Na druhou stranu je jasné, že když přijde návštěva, budete tak trochu odříznutí od hlavního dětí, když se všichni usadí ve vedlejší místnosti. Má to ale samozřejmě své řešení. Prostě posaďte návštěvu v kuchyni a můžete konverzovat tam.

Uzavřená kuchyně se pomalu navrací k oblibě. Zdroj: Pinterest

Kompromis pro nerozhodné

Každému z nás vyhovuje něco jiného. Nejde vytyčit jednu správnou cestu. Dobře zvolená kuchyně je taková, kde se cítíte dobře a máte z místnosti dobrý pocit. Pokud nevíte, které variantě dát přednost, zvolte kompromis, kterým je částečně uzavřená kuchyň polopříčkou, posuvnými dveřmi, roletami apod. V dnešní moderní době lze koupit natolik promyšlené sestavy nábytku, které dokonale vystihnou vaše přání a představy. Důležité je, aby mezi varnou plochou, dřezem, lednicí či mrazákem nechyběly pracovní plochy a nebyly mezi nimi velké mezery.

Kuchyni můžete také téměř schovat za stěnou a tím docílíte, že bude kuchařka stále v přímé společnosti ostatních obyvatel. Zdroj: Inarch IT

Fotogalerie:

 

Nerezový, nebo barevný dřez?


You must be logged in to post a comment Login