Ložnice

Osvojte si fígly, které vám pomohou efektivně zařídit malou ložnici

Od   | 

I malá ložnice může působit útulným a relaxačním dojmem, přestože do ní potřebujete začlenit kromě postele a skříně i řadu dalších věcí. Osvojte si pár fíglů a přistupujte k už tak přeplněnému prostoru velkoryse.  

Ložnice má být pro každého místem relaxace a odpočinku. Proto byste v první řadě měli dbát na to, aby se z ní nestalo odkladiště a stejně tak se nedoporučuje v ní udělat kancelář. Jenže kdo nemá místa nazbyt, musí se proti rádoby dobře míněným radám oprostit a najít kompromis v řešení.

Dopřejte si dostatečně velkou postel i na úkor menší šatní skříně. Zdroj: Ikea

Barvy „zvětší“ prostor

Začneme barvami. Ty umí pokoj opticky zvětšit i zmenšit. Vy potřebujete první variantu, a proto použijte světlé barvy, ideálně přírodní tóny. Působí harmonicky, dodají ložnici teplo a světlo. Jemné odstíny zelené nebo světle žluté na stěnách a podlaha ze světlého dřeva. Nic nezkazíte bílou barvou. V ložnici vynikne světlá podlaha. Milovníci tapet sáhnou po těch s jemných vzorem nebo vodorovnými pruhy, protože umí místnost opticky rozšířit.

Věnujte pozornost plédu a polštářkům, které na sebe strhnou pozornost. Zdroj: Pinterest

Hrajte si se světly

Svítidla jsou detail, který menší místnosti jen prospěje. Použijte více typů, které oživí místnost a zaujmou, takže nebudete vnímat stísněný prostor. Pro stojací lampu pravděpodobně prostor nenajdete, ale můžete ozdobit stěny nástěnnými modely, případně zvolit v současné době velmi oblíbený kolejnicový systém. Ten totiž umožňuje použití více typů svítidel do různých vzdáleností. Nezapomeňte na svítidla u postele, která mohou být vyvedená ze stěny, ale i ze stropu. Velmi působivá jsou závěsná světla, na každé straně jiný model.

Pohrajte si s LED páskami, které je možné instalovat na rám postele, a tím ložnici oživit.

Světla nad postel zavěste ze stropu. Zdroj: Eglo

Postel je základ ložnice

Hlavním pilířem každé ložnice je rozhodně postel. Musí být kvalitní, prostorná a zároveň nezabrat celou místnost. V garsonce bude asi nejlepším řešením rozkládací pohovka určená pro každodenní spaní. Jak ji poznáte? Její součástí je samostatná matrace, určená ke spaní. K sezení jsou určeny samostatné sedáky. Vhodným řešením jsou i sklopné postele, které přes den ukryjete a vypadají jako skříň. Ty se sklápěním na hydraulické bázi zvládnou hravě sklopit i děti. Případné vysoké stropy zase můžete využít k umístění patrové postele s volným prostorem pod ní. Získáte krásně prostorné spaní a zůstane vám místo na další kousek nábytku, třeba to úžasně pohodlné křeslo, kde si budete číst knížky.

Nezapomeňte na maximum využít čelo a celé záhlaví postele. Proměňte ho v úložný prostor.

Přestože je vaše ložnice opravdu malá, vždy dávejte přednost dostatečné velké posteli, i kdyby to bylo na úkor velké šatní skříně. Věci vždy někam uskladníte, ale kvalitní spánek je nenahraditelný. Proto vybírejte postel tak, abyste se v ní pohodlně vyspali. Kupte tu s úložným prostorem, který se vždy hodí. K tomu přehoz, jehož velká plocha na sebe bude poutat pozornost.

Nejen čelo postele, ale i celá stěna za postelí může být užitečná. Zdroj: IKEA

Nábytek v malé ložnici

V ideálním případě dejte přednost nábytku na míru. Plně tak využijete každý centimetr čtvereční. Vyhněte se masivním, volně stojícím skříním, které opticky zmenšují prostor. Ideální jsou vysoké, štíhlé skříně, které zaberou méně místa do šířky, ale díky výšce máte stále dost místa pro své věci. Když sáhnete po světlejších barvách, můžete nábytek klidně postavit k jedné stěně. Alespoň se zbavíte pocitu, že vám skříně zabraly celou ložnici.

Existují různé poučky ohledně místa, které musí zůstat kolem nábytku a pro pohodlné procházení, ale u malé místnosti musíte hlavně improvizovat a na rozměry se úplně tak dbát nedá. Přesto při zařizování přemýšlejte a nechte dost prostoru kolem skříně, aby se dala otevírat, u postele, abyste mohli volně procházet nebo před komodou, ať můžete naplno vysunout šuplíky.

Volte jemné tóny, které prostor zútulní a prosvítí. Zdroj: Pinterest

Home office v ložnici?

Pracovní stůl a počítač do ložnice nepatří, jenže když není místa nazbyt, musíme se i s tímto nešvarem vypořádat. Není-li tedy opravdu jiné místo, pak stůl umístěte tak, aby nebyl vidět z postele. Ideálně tedy do záhlaví, nebo mimo zorný úhel, abyste si z postele nepřipomínali pracovní povinnosti a nechali mysl odpočívat. Nezapomeňte v průběhu vašich pracovních dní dodržovat i pár základních pravidel, které pomohou zlepšit vaši produktivitu a díky kterým pro vás nebude práce (nejen) v ložnici nepříjemná. Zařídit home office můžete velmi jednoduše pár doplňky, které pomohou v ložnici oddělit pracovní a relaxační zónu a pomohou vám uspořádat si pracovní věci.

Pokud musíte pracovnu zřídit v ložnici, pak můžete za zády. Ovšem za předpokladu, že nebudete pracovat dlouho do noci a budete tak rušit drahou polovičku.

Pracovní stůl umístěte tak, abyste na něj neviděli z postele. Zdroj: Pinterest

Chytré umístění dekorací

Oklamejte trochu svůj zrak a odveďte pozornost od malého prostoru několika dobře umístěnými dekoracemi. Mohou to být obrazy, fotografie, koberečky na zeď nebo police. Fígl je v tom, že je vždy umístíte o kousek výš, než se běžně dávají. Opticky tak zvýšíte strop a celou místnost. Příjemnější prostředí vytváří i zrcadlo, ale pozor! Nemělo by být umístěno tak, abyste se v něm při pobytu v posteli viděli.

Obrazy pověste o něco výš, než obvykle, opticky se tak zvedne strop. Zdroj: Pinterest

Fotogalerie:

 

Jakou vybrat matraci?


You must be logged in to post a comment Login