Inspirace

Osvěžte interiér podomácku vyrobenými vůněmi

Od   | 

Vůni ve svém domově má rád snad každý, ale věděli jste, že běžně prodejné výrobky jsou plné chemie a mohou zhoršit jak kvalitu vzduchu, tak i zdraví? Mnohem vhodnější je vyrobit si vůni do bytu po svém a předejít migréně, závratím, kašli, ale i únavě.

Příjemnou vůni si vyrobte sami doma. Zdroj. Pixabay

Bez chemie

Pokud si chcete vyrobit přírodní osvěžovače vzduchu, pak je nejlepším řešením použít éterické oleje, které provoní celý byt, ale zároveň mají pozitivní účinky na psychiku a zdraví. Odborníci doporučují například levanduli a mátu. Levandule nejenom provoní byt, ale zároveň se hodí při problémech se spánkem, či migrénami a máta zase pomáhá při dýchacích potížích.

Jednou z vhodných rostlin pro výrobu domácí vůně je levandule. Zdroj. Pixabay

Vyrobte si difuzér

Oblíbenou vůní do domova je difuzér, který si však můžete vyrobit doma sami. Stačí si smíchat 40 – 50 kapiček vonného olejíčku spolu s dětským olejem, který ale musí být neparfemovaný. Tuto směs nalijte do ozdobné nádobky, nebo vázičky a ponořte do ní bambusové tyčinky, které vůni nasají a vůně se postupně uvolňuje do ovzduší. 

Difuzéry jsou velmi oblíbené a dají se vyrobit doma. Zdroj. Pixabay

Gelový osvěžovač vzduchu

Gelové osvěžovače nemusíte kupovat pouze v obchodě. Sáhněte doma po neochucené a nenabarvené želatině. Dále budete potřebovat lžičku soli a opět 40 – 50 kapiček vonného olejíčku. Do vhodné nádoby nejprve nakapejte vonný olejíček a poté přidejte sůl a želatinu připravenou dle návodu. Celou směs důkladně promíchejte a pak přikryjte víčkem a nechte ztuhnout. Za 2 – 3 dny udělejte do víčka dírky a postavte na libovolné místo. 

Jedlá soda neutralizuje pachy

Dalším pomocníkem pro výrobu osvěžovače vzduchu je jedlá soda. Ta umí neutralizovat nechtěné pachy a také skvěle dokáže absorbovat vonné olejíčky. Do nádoby nasypte cca 100g jedlé sody, přidejte 50 kapek vonného oleje a přikryjte víčkem s dírkami. Počet kapek lze upravovat podle toho, jak intenzivní vůně má být. 

Jedlá soda umí pohlcovat pachy. Zdroj: Pixabay

Vyzkoušejte rozprašovač

Jednoduchým způsobem si můžete vyrobit i osvěžovač vzduchu v rozprašovači. Přiveďte k varu asi 0,5 litru vody s lžíci šťávy z citronu a jedné lžičky sody. Poté směs nechte vychladnout a nalijte do rozprašovače. Pamatujte, že po nalití bude směs nějakou chvíli pěnit. S vůněmi lze samozřejmě ale i experimentovat. Stejně tak lze povařit skořice, pomeranč, nebo hřebíček.

Radost udělá i domácky vyrobený osvěžovač v rozprašovači.
Zdroj. Pixabay

Fotogalerie:

 

 


You must be logged in to post a comment Login