Ložnice

O obsahu skříní aneb jak (ne)prozradit milence

Od   | 

O obsahu skříní sice máme většinou dokonalý přehled, ale ruku na srdce, že by se občas hodilo uvnitř si posvítit? Kromě toho, když dobře uvidíme na uložené věci, budeme mít i přehled o tmavých koutech. Co kdyby se tam zrovna schovával milenec?

Ve skutečnosti samozřejmě vůbec nejde o něj, účelem je prostor osvětlit tak, abychom o něm měli přehled a mohli ho efektivně využívat. Vnitřní osvětlení se netýká jen uzavřených skříní,  často se používá také ve vitrínách i knihovnách.

Správné řešení

Výběr zdroje osvětlení se řídí typem úložného prostoru. Platí, že by se měl naplno rozsvítit ihned po otevření dvířek. Tehdy uživatel okamžitě vidí obsah, nemusí čekat a může pokračovat v činnosti. Vhodné jsou klasické zdroje, žárovky se závitem E 27 a halogenové žárovky, použijeme-li fluorescenční trubici, pak musí mít elektrický předřadník, který zabezpečí zážeh bez nepříjemného problikávaní. Použít můžete i LED pásky, jejichž výhodou je neomezená délka, jediné co musíme vyřešit je umístění trafostanice.

Na trhu jsou i samostatné lampy určené k osvětlení vnitřního prostoru. Jejich součástí je háček na přichycení, zdrojem energie jsou baterie. Při výběru ověřte, zda má světlo certifikát ze Státní zkušebny.

Umístění

Tam, kde je vidět dovnitř (vitríny, knihovny, otevřené police ad.), umisťujeme zdroj tak, aby nebyl vidět. Tehdy totiž uživatele neoslňuje, nekazí výsledný dojem a v osvětleném prostoru se nevytvářejí žádné stíny. Integruje se proto do police ze spodu, tak aby svítilo přímo dolu. Světlo by proto mělo být úzké a podélné (lišta, trubice). Zvolit můžeme i sklopná svítidla, kterých instalujeme několik vedle sebe. Stejné systémy můžeme použít také do šatních skříní, u nichž je výhoda, že zvenku není dovnitř vidět. Proto sem lze instalovat i další zdroje osvětlení, které volíme podle  konstrukce polic, oblíbenou se stala šatní tyč s integrovaným osvětlením.

Vnitřní osvětlení úložného prostoru plánujte dopředu. Při pozdější instalaci schováváme kabely do lišty, která nemusí vypadat pěkně. Někdy jsou dokonce nutné stavební úpravy.

Zdroj osvětlení

  • nejčastěji volíme integrovaný
  • barva světla by měla odpovídat dennímu světlu
  • vedle halogenových žárovek (bodovek) používáme fluorescenční trubice a sulfitové žárovky, nejnověji LED diody
  • výkon volíme podle velikosti prostoru
  • konzultace s prodejci ušetří čas, peníze a případné komplikace 

Fotogalerie:

 


You must be logged in to post a comment Login