Ložnice

Vytvořte si v ložnici správnou atmosféru. A když to nejde jinak, tak alespoň pomocí světla!

Od   | 

Abychom v ložnici docílili příjemné atmosféry, zvolme různé typy svítidel. A nezapomeňme na stmívač, který může být součástí vypínače.

K lůžku zvolte svítidlo, u kterého můžete nastavit směr světla. Nástěnná lampa Alpha, zdroj: Inpro design

Základním prvkem při osvětlení ložnice je centrální světlo, které nám umožňuje pohybovat se bezpečně a pohodlně po místnosti. Musíme vybrat takové, které poskytuje nepřímé světlo a nebude nám při pobytu v posteli nepříjemně svítit do očí. Nejjednodušší jsou přisazená stropní svítidla se zakrytým zdrojem, ideální jsou ovšem lišty nebo LED pásky ukryté v podhledu. Jeho tvar a tedy i svit mohou kopírovat půdorys místnosti nebo můžeme zvýraznit jen část místnosti (třeba nad postelí). Ostatní svítidla volíme podle zařízení, chybět by neměly nástěnné, stolní ani stojací modely. Při koupi nezapomeňme zvážit jejich umístění.

Efektivně budou působit světla s dlouhým stavitelným ramenem. Zdroj: Artemide

Lampa nesmí chybět u postele

K lůžku jednoznačně patří lampy, u nichž můžeme nastavit směr světla. Tím docílíme toho, že si posvítíme přesně tam, kam potřebujeme a nebudeme rušit spáče vedle nás. Vhodné jsou všechny typy lamp s kloubem v rameni a otočnou hlavicí se stínítkem, zdroj osvětlení zajistí klasická žárovka 40 W. Oční lékaři nedoporučují halogenové žárovky ani zářivky. Barva světla má být co nejvíce podobná dennímu odstínu. Lampy se umisťují na noční stolek, přichytit je můžeme také na blízkou polici, k čelu postele v některých případech může přijít vhod stojací model.

Rotaliana s hodinami a stojánkem na mobilní telefon. Inpro CZ

Rotaliana s hodinami a stojánkem na mobilní telefon. Zdroj: Inpro design

Pozor na zdroj osvětlení

V posledních letech se rozšířila informace, že LED do ložnice nepatří. Přestože se názory odborníků liší a v mnoha firmách LED skutečně stále navrhují i do ložnic, s největší pravděpodobností skutečně nejsou pro náš organizmus vhodné. Proč? LED totiž svítí takzvaným trichromatickým světlem, jehož modrá část nevyhovuje našemu biorytmu. Její vlnová délka nepodporuje tvorbu melatoninu, jehož zvýšená hladina je spojená spotřebou spánku. Nevědomky tak narušujeme rytmus den-noc a zbytečně tělo vystavujeme zátěži.

Denní světlo a výhled do přírody jsou nenahraditelné

Fotogalerie:

A kde vám s osvětlením také poradí?


You must be logged in to post a comment Login