Kuchyně
Osvětlení kuchyně: Nepořežte se a vytvořte dokonalou atmosféru pro stolování
Kuchyně je jedním z nejfrekventovanějších míst v domácnosti a častokrát je považována za srdce domova. Chystáme tu veškeré dobroty, setkáváme se s rodinou a přáteli. Právě pro své mnohé využití je fajn tu použít více svítidel, díky kterým získáme atmosféru přesně takovou, jaká je v dané chvíli zapotřebí.
Správně zvolené osvětlení v kuchyni nám usnadní práci nejen při přípravě pokrmů, ale zároveň se nebudete muset obávat třeba nepříjemné bolesti hlavy, které nedostatečné, nebo špatně zvolené osvětlení, může mít na svědomí. Než se proto vydáte nakupovat lampy, je potřeba vědět, jakou výšku stropu máte a jak velká je celková místnost. Dále které části potřebujete osvítit. Ty samozřejmě vycházejí z rozvržení nábytku. Vysoké stropy snesou i větší lustry, naopak nízké stropy ocení spíše menší, přisazená svítidla. Zároveň mějte na paměti, že jedno centrální světlo rozhodně nestačí.
Začněte hlavním světlem
Prvním krokem je výběr centrálního, tedy hlavního osvětlení. Dříve se v kuchyni využívalo pouze toto jedno, což je nedostačující. Pro centrální světlo jsou vhodným řešením LED světla, která instalujeme do podhledu. Oblíbené jsou i rampy, na které můžeme přichytit různá reflektorová svítidla, zvolit můžeme i lustr. Tyto lampy následně kombinujeme s doplňkovými svítidly, jejichž úkolem je osvětlit určitou část, ať už pracovní, odkládací nebo jen dekorativní.
Osvětlete pracovní prostor
Velmi důležité je osvětlit pracovní prostor, na kterém krájíme a připravujeme všechny pokrmy. Vhodné je umístit pod horní komody dlouhá svítidla s úspornými LED – například v podobě pásků. Výhodou těchto světel je úspora a dlouhá životnost. Navíc mají vlastní vypínač a dá se u nich nastavovat intenzita světla. Také osvětlení varné desky ocení každá hospodyňka. Dnes již ale většina moderních odsavačů disponuje zabudovaným světlem a pokud ne, není problém opět uchytit jednoduché osvětlení, klidně i na baterie.
Nezapomínejte na ostrůvek
Pokud se v kuchyni nachází ostrůvek je potřeba ho taktéž řádně osvětlit. Postačit mohou svítidla integrovaná v podhledu, případně můžete zvolit závěsné lampy, a to tehdy, když nepřekáží ve výhledu. Dopřejte si designová svítidla, která v kuchyni poslouží jako elegantní dekorace. Velikost a tvar světla uzpůsobte ploše ostrůvku.
Osvětlení jídelního stolu má své zásady
Pokud zvolíte závěsná svítidla u jídelního stolu dbejte na to, aby vás zdroj světla neoslňoval, pokud u stolu sedíte. Vhodné jsou typy svítidel s nastavitelnou délkou závěsu, kterou můžete snadno a rychle upravovat. Nezapomeňte, že lampa by měla osvětlovat celou desku stolu a zdroj světla zvolte s denní barvou, to proto abyste vy, ale i pokrmy vypadali k nakousnutí.
Jakou barvu?
Důležitou roli hraje také samotná barva, neboli teplota světla. Tu zjistíte vždy na obalu lampy (nebo žárovky), nebo je možné zakoupit výrobek, u kterého se dá pomocí ovladače nastavit a následně měnit. Teplota světla se udává ve stupních Kelvina, pod zkratkou K a čím nižší hodnota je, tím nám světlo svítí tepleji. Pod 3 300 K se řadí světla s teplou barvou, hodnota 3 3000 – 5 300 K představuje neutrální světlo a hodnota nad 5 300 K představuje studenou bílou. Kuchyně patří mezi prostor, kde pracujeme a soustředíme se. Proto je vhodné sem volit neutrální, ale i studené světlo.
Zainvestujte do kvality
Pří výběru dbejte nejen na cenu, ale také na kvalitu materiálu a provedení. Materiál hraje u svítidel hlavní roli, a proto místo laciným svítidel dejte přednost kvalitnějším výrobcům ve specializovaných obchodech a nechte si poradit. Vždy vsaďte na LED osvětlení, které dokáže ušetřit až 85% energie.
Zdroj info: Kapitoly o bydlení, Moderní osvětlení domova, Aulix lighting, Eglo
Fotogalerie:
You must be logged in to post a comment Login