Zahrada

Osm pravidel, aby vám venkovní kuchyně dělala radost

Od   | 

Důvodů pro zřízení venkovní kuchyně může být více. V létě je vaření venku příjemnější například proto, že dále neotepluje už tak přehřátý interiér. Na večerní grilování s přáteli je neocenitelné, že bude vše potřebné při ruce a nemusíte stále chodit dovnitř a ven. Že jde o drahý luxus, který si nemůžete dovolit? Ale samozřejmě, že můžete. Nepotřebujete venku kompletní vybavení nejdražších značek, plnohodnotnou kuchyni už přece máte doma. Zvažte, co budete venku opravdu potřebovat – nejčastěji to bude gril, dřez s přívodem vody, řádné osvětlení, pracovní desku a různé příslušenství. Ale může to být třeba i staromilský sporák s litinovými pláty propojený s udírnou.

Promyslete, které zařízení tu budete potřebovat. Zdroj: Tchibo

Musí vydržet

Vhodné materiály pro venkovní použití jsou různé druhy cihel, dřeva, kov či kámen. Venkovní kuchyně vždy déle vydrží, když ji zastřešíte (pozor na případnou nutnost stavebního povolení, poraďte se s odborníkem). Vyberte si buď  z lehkého zastřešení typu pergoly, nebo můžete zvolit “poctivou” sedlovou střechu na řádné konstrukci. Na takový projekt už budete nejspíš potřebovat odborníka, povolení a také dost prostoru. Zato si v zde můžete klidně v létě i ustlat bez obav z toho, že se probudíte v mokru. Kuchyni lze také umístit do stávajícího altánu či pergoly.

Kameny samozřejmě odolají i nevlídnému počasí. Zdroj: Pinterest

Musí vás bavit v ní vařit

Kompromisy dělejte v míře vybavení, nikoliv v praktičnosti. Nic nikde nesmí překážet, všude se musíte vejít, počítejte s půdorysem alespoň 3 x 4 metry. Po ruce by mělo být vybavení pro činnost, kterou budete venku vykonávat nejčastěji, ať už to bude grilování, uzení či pečení na litinových plátech. Pokud budete potřebovat topit dřevem, myslete na jeho skladování po ruce, nosit košíky z dřevníku by vás brzy přestalo bavit.

Musí se vám líbit

Doporučujeme volit neutrální základní styl, který můžete dle libosti obměňovat, ozvláštňovat a doplňovat třeba každou sezonu jinak. Ladění do stylu Provence či do rustikálního stylu se pro venkovní kuchyně považuje za jakýsi základ, ale nemusíte se jím cítit svázáni.

Na venkovní kuchyni nešetřete a použijte kvalitní materiály

Vzhled kuchyně může odpovídat současným trendům Zdroj: Pinterest

Nesmíte se v ní uvařit vy místo jídla

Kdy budete nejvíce vařit? Asi v době oběda a večeře. Najděte takové místo na zahradě, kde je v poledne stín a zároveň vás nebudou večer oslňovat paprsky nízkého zapadajícího slunce. Jde-li to, kuchyni zastřešte a nechejte co nejvíce obrůst zelení, to poskytne příznivé mikroklima při vaření. Velmi vhodné také je, může-li celá stavba stát ve stínu mohutného stromu.

Závětří – dobré vztahy se sousedy

Víte, jakým směrem na vaší zahradě nejčastěji vane vítr? Měli byste to vědět. Protože mu nebude vhodné postavit do cesty vaši kuchyň tak, aby výpary z vaření šly k sousedům. Letní kuchyň by měla ideálně stát v závětří nebo si jej sama vytvořit, například bočními stěnami a různými paravány. Ujistěte se, že výpary nebudou na zahradě nikoho obtěžovat, ani vás samotné ne, a že budou odcházet příznivým směrem.

Musíte v ní vidět

Při budování kuchyně za denního světla si uvědomte, že v ní mnohokrát za letních večerů budete kutit jídlo za soumraku; pokud nemáte zahradu v těsné blízkosti sousedů, výjimkou možná nebudou ani letní večerní párty. O půlnoci toho s mizerným světlem moc neugrilujete, dbejte tedy na to, ať je pracovní deska, dřez, gril a vše ostatní řádně osvětleno, stejně jako stůl, určený k jídlu. Všechny vypínače, rozvody a zásuvky musí být určeny pro venkovní použití.

Máte-li možnost velkého prostoru, využijte ho. Zdroj: Pinterest

V blátě nevaříme

Nezapomeňte desku, na niž kuchyni umístíte, dostatečně vyvýšit oproti okolnímu terénu, ať se vám v ní po prudkém dešti nedrží voda a nemusíte vařit v blátě. Pozor, pokud budete budovat na zahradě zpevněnou desku na místě, kde dříve byla tráva, abyste se nedostali do problémů s maximální zastavěností pozemku, vsakem vody či s jinými ustanoveními. Zrovna definice zpevněné plochy a její ne/podléhání povolování je vykládáno dosti různě, je proto nejlepší celý stavební záměr konzultovat na místním stavebním úřadě.

Rozvody – pozor na zmrznutí

Samozřejmě ve venkovní kuchyni potřebujete vodu. Nezapomeňte celý rozvod nechat vyrobit tak, aby se dal v zimě snadno vypustit.

Venkovní kuchyně může být součástí stavby.

Venkovní kuchyně může být součástí stavby. Zdroj: Pinterest

A jaký dřez do venkovní kuchyně?


You must be logged in to post a comment Login