Architektura a design

Když se jezdí domů lodí, aneb bydlíme na vodě

Od   | 

Areál se nachází na severním cípu Neusiedlerského jezera u městečka Neusiedl v centru rakouské oblasti Burgenland Sever, jihovýchodně od Vídeňské metropole ve známé vinařské oblasti, ale také oblasti oblíbené pro atraktivitu prostředí a vyžití vodních sportů, jako jsou jachting, windsurfing nebo i cyklistika.

Detail atriových domů, pohled na úroveň přízemí nad vodní hladinu, na založení na pilotách, na svislé dělící paravany.

Detail atriových domů, pohled na úroveň přízemí nad vodní hladinu, na založení na pilotách, na svislé dělící paravany.

Osada v přístavu vznikla na základě projektu místní a regionální architektonické kanceláře Halbritter-Hillerbrand, která má v této lokalitě za sebou celou řadu kvalitních realizací, včetně Molo West a restaurace přímo na pobřeží Neusiedlerského jezera nedaleko tohoto areálu. Areál nabízí celkem 38 rodinných domů s atriem pro jednu rodinu a 22 Lake apartmánů ve 4 obytných objektech. Největší devizou tohoto projektu je možnost přímého přístupu k jezeru soukromými loděmi po systému propojených vodních kanálů.

Hlavní obvodový kanál s výhledem na atriové domy v bílé barvě, pohled na řešení teras a přístup k lodím.

Hlavní obvodový kanál s výhledem na atriové domy v bílé barvě, pohled na řešení teras a přístup k lodím.

Areál je postaven a založen na železobetonových pilotech a vyzdvižen nad úroveň vodní hladiny do výšky cca 1m, což umožnilo zajistit jak bezpečný průjezd, manipulaci a kotvení lodí, tak i pohodlný přístup k nim. Oba typy dvoupodlažních domů jsou řešeny pomocí svislých i vodorovných nosných konstrukcí jako dřevostavby se dřevěnými, štukovými nebo plechovými povrchovými úpravami.

Velké okenní prosklené tabule ukotvené od podlahy ke stropu jsou dále vybaveny plechovými horizontálními svinovacími žaluziemi pro zajištění zastínění, soukromí či bezpečnosti. Celková minimalistická architektura je sjednocena v bílých a šedých odstínech stěnových ploch, s kombinací prosklených ploch, betonových stěn, dřevěných obkladů a jemných kovových konstrukcí.

Detail vstupu, příjezdu a parkování Lake apartmánů, plechové fásádní obložení a krycí parkovácí stání s prefabrikovanou železobetonovou pergolovou konstrukcí a vetknutým dřevěným úložným prostorem.

Detail vstupu, příjezdu a parkování Lake apartmánů, plechové fásádní obložení a krycí parkovácí stání s prefabrikovanou železobetonovou pergolovou konstrukcí a vetknutým dřevěným úložným prostorem.

Ve čtyřech obytných objektech jsou rozmístěny tři druhy sezónních mezonetových Lake apartmánů o celkové užitné ploše 54 až 67 m2 pro dvou až čtyřčlennou rodinu. Každý apartmán obsahuje kromě jednoho krytého parkovacího stání a jednoho místa pro kotvení lodi také úložné prostory pro sportovní potřeby a další vybavení. V úrovni přízemí jsou umístěny obytné místnosti, jako jsou obývací prostor s krbem a terasou, orientovanou přímo na vodní kanál, dále kuchyňský kout, jídelna, šatní prostor a hygienické zázemí. V patře je pak noční zóna, tj. ložnice s výhledem a koupelna se záchodem. Pestrá nabídka dvoupodlažních atriových rodinných domů nabízí možnosti různých typů o celkové užitné ploše od 83 do 173 m2, o velikosti atrií od 100 do 150 m2 a celkové ploše pozemku od 250 do 544 m2.

Každý apartmán má vlastní loď, která kotví přímo u vchodu.

Každý apartmán má vlastní loď, která kotví přímo u vchodu.

Velkorysé plošné a prostorové racionální řešení jednotlivých domů splňuje možnost pohodlného trvalého obývání. Každý dům obsahuje kromě velikého atria s bazénem a venkovním soláriem terasu s přístupem k vodnímu kanálu, možnost kotvení lodi, také garáže pro dvě až čtyři parkovací stání a další sportovní vybavení. V úrovni přízemí jsou umístěny hlavní obytné místnosti, jako jsou velký obývací prostor s krbem, vnitřní a venkovní jídelna, kuchyň, dětské obytné pokoje, otevřená koupelna a toaleta. Podlaží přímo navazuje jak na vnitřní atrium, tak na dřevěné molo. Patro obsahuje hlavní ložnici s výhledem a výstupem na střešní plochu, dále šatnu a hygienické zázemí, jako jsou koupelna, toaleta, sauna pro čtyři až šest osob nebo relaxační místnost. 

Fotogalerie:

 


You must be logged in to post a comment Login