Koupelny

Originální koupelna: Nebojte se barev a vytvořte jedinečnou oázu očisty

Od   | 

Sladit odstín s texturou i provedením je v malém prostoru, jakým koupelna zpravidla bývá, náročný úkol. A tak se mnozí nakonec raději uchýlí k neutrálním tónům, to proto, aby nic nezkazili. Pro odvážnější, kteří chtějí originální vzhled koupelny, přinášíme pár tipů, jak barvy vybrat a jak je k sobě sladit, aby výsledek stál za to.  

Zvolíte-li černé baterie, pak i ostatní doplňky by měly být v  této barvě. Zdroj: Geberit

Odvažte se, ale…

Nelíbí se vám současné trendy neutrálních odstínů a struktury dřeva? Pohrát si můžete s barvami obkladů, zařízení i doplňků. Pokud koupelna disponuje malou plochou, pak nekombinujte příliš barev dohromady. Bohatě si vystačíte se dvěma výraznými odstíny. Méně odvážní by se mohli držet osvědčeného tón v tónu, které lahodí oku a rychle se neokouká.

Ideální je navštívit koupelnové studio, které dokáže vaše představy zpracovat do 3D vizualizace, a vy tak uvidíte reálně, jestli vaše extravagantní kombinace je opravdu správná. Mnohdy máme v hlavě určitý nápad, který ve skutečnosti nemusí dopadnout dobře. 

Jemný, světle tyrkysový odstín připomene v prostoru blízkost moře. Zdroj: Grohe

Bílá i černá jsou také barvy

Barevná koupelna nejsou nutně jen pestré odstíny, ale patří sem i bílá a černá barva. Ty se v posledních letech stále více objevují v matném provedení na bateriích, koupelnových radiátorech i v detailech sprchových koutů jako jsou panty, úchytky, doplňky a jiné doplňky. Koupelna díky nim působí velmi elegantně a nadčasově.

Trendy jsou bílé baterie vytvářející elegantní náboj. Zdroj Hansgrohe

Originalitu vytvoříte i pomocí betonové stěrky. Zdroj: Němec

Černou nebo antracitovou barvu lze také skvěle zakomponovat pomocí sprchových vaniček, černá, šedá, ale i hnědá, modrá a zelená se nejnověji objevuje i na umyvadlech. Ta jsou nejčastěji vyrobená ze smaltované oceli, protože smalt barvu povrchově chrání. Velkým trend jsou v posledních letech umyvadla zapuštěná do subtilní kovové nebo dřevěné konstrukce, které jsou opět v barvách černá-bílá, a skvěle tak zapadají do současného moderního konceptu koupelny. 

I černá je barva. Stačí subtilní černý rám sprchových dveří a místnost získá zcela jiný náboj. Zdroj: Huppe

Jak kombinovat a nesplést se

Trendy mezi extravagantními koupelnami jsou odstíny modré, fialové nebo zelenkavé barvy. Originálního vzhledu docílíme také zlatými, nebo patinovými povrchy, které jsou sami o sobě designovým prvkem. Barvy nemusíme používat pouze na obkladech, koupelně dodají šmrnc také barevná umyvadla nebo koupelnové radiátory, které vytvoří dominantní prvek místnosti. 

Vyberte správné koupelnové osvětlení

Modrá barva – navodí pocit mořských hlubin a to zejména v místnosti, jako je koupelna. Pokud sáhneme po tmavém odstínu a nakombinujeme ho s červenou nebo bílou barvou, docílíme tak elegantního nautického stylu. Modrá barva koupelny s fialovými odstíny bude příjemnou kombinací. Pokud chceme dát přednost kontrastu, sáhněte po žluté barvě.

Fialová barva – pravděpodobně ocení především dámy. Evokuje klid a navozuje dobrou náladu a optimismus. Velmi pěkné kombinace docílíme pomocí světlého odstínu šedé, ale zajímavě bude vypadat i s černou barvou. 

Jemný vzhled dodá koupelně pudrově růžová. Zdroj: Keraservis

Červená barva – hodí se pro zimomřivé typy, které pocitově zahřeje. Symbolizuje energii, vášeň a dokáže povzbudit k aktivitě. Červenou barvu však odborníci doporučují spíše ve větších prostorech díky výraznosti. Zajímavou kombinaci vytvoří s bílou, krémovou a pro odvážlivce i tmavě modrou barvou.

Zelená barva – symbolizuje souznění s přírodou, nebo tajuplnou džungli. Navozuje dobrou náladu a relaxaci. Hodí se především těm, kteří mají sklony ke stresu a napětí. Zelená barva symbolizuje jistotu, vyrovnanost a životní spokojenost.

Zelená a modrá barva v koupelně vytvoří příjemnou harmonii. Zdroj: Kaldewei

Pokud si s kombinací barev nevíte rady, může vám dopomoci barevné spektrum, podle kterého snadno zjistíte, jaké barvy se k sobě hodí a které naopak vůbec. Pravidla jsou následující:

  1. Jestliže určíte ve spektru rovnostranný trojúhelník, dostanete tři barvy, které v koupelně vytvoří správnou harmonii. Ideální je zvolit jednu barvu a k ní nakombinovat ostatní dva odstíny v podobě doplňků. 
  2. Zajímavou kombinaci, ale zároveň i příjemný soulad získáme, pokud si najdeme jednu oblíbenou barvu a tu pak kombinujeme se sousedními barvami vedle sebe. 
  3. Pokud jste alespoň trochu odvážní, vyzkoušejte zvolit takové barvy, které k sobě budou kontrastovat. Na barevném spektru jsou to barvy ležící naproti sobě.

Správné kombinace najdete pomocí barevného spektra. Zdroj: Canstockphoto

Barva podle velikosti

To, jakou barvu zvolíte, by se mělo odvíjet podle velikosti koupelny. Pokud vlastníte malou koupelnu, raději na výrazné kombinace, jako je modrá, zelená, nebo fialová zapomeňte. Výrazné odstíny těchto barev mohou v koupelně působit rušivě. Pokud je do koupelny chcete přesto zakomponovat, zvolte výraznou barvu na jednu stěnu, nebo sáhněte po pastelových tónech. Obecně odborníci do malých koupelen doporučují teplejší barvy, jako je žlutá či oranžová. 

V malých koupelnách oceníte teplé odstíny. Zdroj: Ravak

Pár tipů, které by se mohly hodit

  • Pokud disponujete vysokými stropy, zkuste stěny ponechat ve světlé barvě a strop naopak natřít tmavší barvou, díky které bude vypadat nižší.
  • Ve velké koupelně oceníte výraznější barevné vzory, které koupelnu zútulní.
  • Stěnu okolo okna je vhodné zvolit ve světlé barvě.
  • Pokud zvolíte barevné velké plochy, uberte s výrazností na ostatním zařízení a naopak.

Kombinujte maximálně tři výrazné barvy, černá a bílá jsou doplňkové. Zdroj: Kozák Bath a Interior

Fotogalerie:

 

Barevně slaďte i tlačítko ovládání toalety

 

 


You must be logged in to post a comment Login