Zahrada

Ořešák – král zahrady. Užijte si ořechy, vysaďte si „klimatizaci“

Od   | 

Začíná sezona vlašských ořechů. Poradíme vám, jak je nejlépe sklízet a uchovat, a povíme si něco o ořešáku královském, stromu, který se stává po právu králem zahrady. Rychle roste, jeho listy odpuzují otravný hmyz a ještě navíc strom funguje jako „přírodní klimatizace“.

Pokud máte ořešák na zahradě, dobrá rada pro sběr co nejlepších ořechů zní: netřeste stromem. Zralé ořechy, od kterých nebudete zelení až za ušima, spadnou samy, a budou tak chuťově nejlepší a půjdou nejlépe louskat. Měli byste je ale sbírat nejdéle obden, aby ořechy na mokré a studené podzimní zemi nezačaly hnít  a plesnivět. Pomoci stromu lehkým třesením větvemi můžete až v okamžiku, kdy už velké množství ořechů spadlo samo. Po sběru je potřeba odstranit zbytky slupek – ruce si promažte mastným krémem, nebude na tě tolik chytat agresivní barvivo. Na suchém a světlém místě ořechy sušíme v jedné vrstvě asi pět týdnů. Dále je ale v teple nenecháváme, hodně by ztvrdly a jejich louskání by bylo velmi těžké, časem by se také začaly kazit. Dáme je do pytlů a uložíme do chladu a sucha.

Ořešák dorůstá úctyhodných rozměrů. I šlechtěné odrůdy dosáhnou patnácti metrů

Ořešák vám poslouží v mnoha směrech

Pokud ořešák na zahradě ještě nemáte, vysaďte si ho. Vlašské ořechy jsou v obchodech velmi drahé a také jsou velice zdravé. Obsahují spoustu zdravých tuků, vitaminů, minerálů a antioxidantů. Ořešák roste velice rychle, jeho listy jsou husté, takže poskytují velmi kvalitní stín. Při měření letní teploty pod stromy mají ořešáky pravidelně nejlepší výsledky, snad pro svou mohutnou korunu a velký výpar vody. Listy stromu odpuzují hmyz, při posezení pod ořešákem vás tedy nechají na pokoji vosy i komáři.

Listy ořešáku odpuzují hmyz.

Kam se nehodí?

Strom se kvůli mohutnosti nehodí do malých zahrad, kde by rychle stínil ostatní vegetaci. Nesázejte jej ani poblíž domu, aby vám kořeny nepoškodily základy. Jeho listy navzdory rozšířenému názoru můžete dát i na kompost, ale dbejte na to, aby kolem nich bylo i dostatek jiného rostlinného materiálu, jinak vám hodně zpomalí zrání kompostu. 

Listy ořešáku patří na kompost

Jakou odrůdu?

Takzvané kameňáky jsou zkouškou trpělivosti při louskání a „papíráky“ zas nebývají moc kvalitní, vhodná proto bývá některá prověřená odrůda takzvaných „polopapíráků“. Nejlépe vám s ohledem na půdní a prostorové podmínky poradí v zahradnictví. Strom vysaďte v říjnu. Pravidelně jej hnojte hnojivem s draslíkem, prospívá mu i vápnění. Dokud je stromek mladý a malý, jeho okolí lehce okopávejte.

Vyberte si vhodnou odrůdu, ať jde dobře louskat.

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login