Podlahy a stěny

Opravu podlahy zvládnete sami. U těch větších se ale poraďte s odborníky

Od   | 

Po koupi bytu nebo domu se můžete setkat se skrytou vadou v podobě poničené podlahy. Ačkoliv před podpisem smlouvy kontrolujete všechny očividné vady, zničený povrch na první pohled nevidíte, zejména pokud ho překrývají parkety nebo plovoucí podlaha. V mžiku tak stojíte před rozhodnutím, zda se do opravy pustíte sami nebo si na ni najmete specializovanou firmu.

Před rozhodnutím si stav podlahy pořádně prohlédněte. Někdy povrch vyžaduje pouze drobné úpravy a přebroušení. Zároveň ale problém nezlehčujte. Křivá podlaha vám způsobí nejen komplikace při rozmisťování nábytku, působí také neblaze na vaše zdraví. Na křivém povrchu totiž nerovnoměrně zatěžujete svoje klouby.

Někdy stačí jenom malý zásah

Pokud na povrchu podlahy najdete pouze drobné praskliny a nerovnosti, stačí podlahu zatmelit a přebrousit. Před tmelením podlahu pečlivě vyčistěte. Práce s tmelem je poměrně snadná a zvládne ji i začátečník. Stačí se držet návodu a doporučeného postupu.

Po zatmelení podlahy povrch přebruste. Jestliže opravujete malou plochu, stačí vám ruční bruska. V případě velkých ploch ale oceníte pomoc profesionální brusky na beton. Tu seženete v půjčovnách nářadí.

Pronájem stavební techniky vám sice navýší náklady, pomoc stavebních strojů vám ale ulehčí práci. Půjčovny vám navíc dovezou brusku až domů a provedou odborné zaškolení. Po přebroušení podlahy doporučujeme podlahu přetřít lakem na beton, který zamezí dalšímu praskání.

Poničená podlaha si vyžaduje nový povrch

V případě, že na vaší podlaze najdete hluboké praskliny a vydrolené části, doporučujeme nahrazení celého povrchu. Tyto vady nastávají v případě, že podlaháři před vámi práci odbyli. Před vyléváním podlahy obruste starou vrstvu a povrch pečlivě napenetrujte – tím sjednotíte savost podkladu.

Jestliže nahrazujete pouze horní vrstvu, stačí vám samonivelační hmota. Její pokládka vyžaduje pečlivost, docílíte ale dokonale rovného povrchu. V hobby marketech dnes najdete hmoty určené i pro naprosté začátečníky. Opět stačí se držet instrukcí v návodu a od výrobce.

Někdy je potřeba začít znovu

Samonivelační vrstva ale nahradí pouze horní vrstvu podlahy. V případě hlubokých trhlin doporučujeme odstranění celého povrchu a nové vylití podlah. Ty se vylévají řídkým betonem a při práci je nutný rychlý postup. Pokud jste nikdy nic podobného nedělali, určitě si sežeňte zkušeného pomocníka.

Kompletní rekonstrukce podlahy patří k náročným zásahům. Po správném postupu ale vytvoříte dokonale rovný povrch, který vydrží mnoho let. Náročné zásahy však vyžadují profesionální přístup, na ten bude rozumnější najmout si odborníky.

Zdroj obrázku: Dmitry Kalinovsky / Shutterstock.com


You must be logged in to post a comment Login