Články

Oprav dům po babičce: Známe podmínky pro čerpání dotace

Od   | 

Na zateplení rodinného domu či chalupy můžete získat dotaci až do výše 1 milionu korun. Nový dotační program nesoucí název Oprav dům po babičce startuje v září. Jaké jsou podmínky pro získání dotace?

Stát od letošního září podpoří energeticky úsporná opatření rodinných domů a rekreačních budov, které lze trvale obývat. A jak? Za pomoci až milionové dotace. Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí spustili nový dotační program „Oprav dům po babičce“. Prostřednictvím něj může o dotaci a následně i zvýhodněný úvěr od stavební spořitelny žádat kdokoliv, kdo potřebuje opravit (kvůli energetickým úsporám) dům.

Dotace slouží k energetickým úsporám při bydlení. Zdroj: pexels.com

Ačkoliv dotační program nese ve jménu slovo babička, opravit s dotacemi můžete nejen dům po svých prarodičích, ale i kterýkoliv jiný rodinný dům. Dotace není omezena věkově. nejedná se ani o domy, které jste zdědili.

Jak vysoká je dotace?

Získat můžete až 1 000 000 Kč. Finance můžete použít na kompletní zateplení rodinného domu či rekreačního objektu. Ale i na stavbu nového rodinného domu, který umístíte na pozemku místo původní stavby.

Jaký je cíl této dotace?

Smyslem tohoto dotačního programu je nejen podpora ekologicky udržitelného bydlení, ale také snaha zabránit rozrůstání dalších stavebních pozemků na úkor hospodářské půdy. V ČR je spousta domů, které nejsou obydlené a zbytečně chátrají, zatímco si lidé kupují novostavby na nových pozemcích.

Velkou výhodou tohoto dotačního programu je fakt, že peníze čerpáte předem. Pokud vám dotace nevystačí, od roku 2024 budete moct zažádat o zvýhodněný úvěr od stavební spořitelny. Ta po vás nebude požadovat zástavu nemovitosti.

 

Skrytý a účinný – odsavač par od Franke

 

Máte děti? Jedině dobře

Pokud máte nezletilé děti, dostanete k dotaci ještě 50 000 Kč na každé dítě, o které pečujete. Pokud máte dítě ve střídavé péči, je bonus poloviční. Pokud dítě teprve plánujete, do roku 2030 o bonus nepřijdete. Je ale podmíněn současnou žádostí o zvýhodněný úvěr.

Kdo může o dotaci žádat? Zdroj: pexels.com

Jaká je podmínka pro získání dotace?

Podmínkou pro získání dotace a zvýhodněný úvěr je zateplení budovy. Renovace pak můžete rozšířit o další úsporná opatření – výměna zdroje tepla, fotovoltaiku, ohřev vody, dobíjecí stanici pro elektromobil. K tomu můžete dostat i motivační bonus ve výši 10 000 Kč za každou kombinaci úsporných opatření.

 

Parní trouba Fagor – záruka zdravého vaření

 

Kdo může žádat o dotaci?

Dotace je určena všem vlastníkům domu, který splní podmínky optimálního zateplení na stávající budově. Nebo postaví nový dům na místě původního domu. Nezáleží na tom, jak jste k nemovitosti přišli. Stačí být jejím majitelem.

V domě musíte mít trvalé bydliště – v době žádosti, ale i po dobu dalších 10 let. Žadatel o dotaci musí být ekonomicky aktivní, takže bohužel nemohou žádat senioři. O dotaci můžete žádat, i když nemovitost používáte k pronájmu nebo podnikání. Ekonomická činnost ale nesmí přesáhnout více než 20 % z celkové plochy domu.

Zdroj: MŽP, novazelenauporam.cz

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login