Články

Oprav dům po babičce: Dotační program, díky kterému opravíte dům nejen po prarodičích

Od   | 

Mladé rodiny budou moct brzo získat až 1 milion korun na opravu jejich nemovitosti starší 10 let. Tuto dotaci budete moct kombinovat s Novou zelenou úsporám, ale i se zvýhodněnými úvěry od stavební spořitelny.

Ministerstvo životního prostředí, ale ani Státní fond životního prostředí nezahálí. Po dotačním programu Nová zelená úsporám Light a úpravách v klasické Nové zelené úsporám a další vlně kotlíkových dotací byla představena nová dotace. Jmenuje se Oprav dům po babičce, její start bude v září. Na tuto dotaci je vyčleněno celkem 55 miliard korun.

Dotace je určena na komplexní rekonstrukce. Zdroj: Canstockphoto

Na co se tato dotace zaměřuje?

Dotace je zaměřena na rekonstrukce rodinných domů a domů určených k rekreaci (tam, kde lze zřídit trvalé bydliště), které byly postaveny před rokem 2013. Dotaci budete moct použít i na postavení nového domu místo starého, pokud už jej nebylo možné opravit. Důležité je, aby dům po rekonstrukci splnil podmínky optimálního zateplení – musí dosáhnout alespoň energetické třídy B.

 

Chcete nové křeslo nebo pohovku? Přečalouněte je! Víme, kde mají nejhezčí potahové látky

 

Podmínky pro žádost o dotaci

Žadatel o dotaci musí být ekonomicky aktivní a v domě, na který chce dotaci vyřídit, musí mít zřízené trvalé bydliště. Nemusíte zde však splnit dvouletý trvalý pobyt jako u Nové zelené úsporám. V domě však musíte deset let po rekonstrukci bydlet.

Dotaci dostanete na domy starší 10 let. Zdroj: Canstockphoto

Důvodem pro spuštění tohoto dotačního programu je fakt, že dle posledního sčítání lidu, je každý šestý dům v České republice neobydlený. Díky dotacím by se tyto byty mohly znovu obydlet, což by mělo zamezit dalšímu úbytku zemědělské půdy, která se používá ke stavbě nových domů. Nemluvě o nutnost zřízení inženýrských sítí.

Trendy jsou bezzárubňové interiérové dveře

Kdo je cílová skupina?

Cílovou skupinou dotačního programu Oprav dům po babičce jsou mladé rodiny. Podmínky pro získání dotace však mladou rodinu blíže nespecifikují.

Jak se dotace vyplácí?

Dotace může být až ve výši 1 milionu korun. Získat se dá dopředu formou zálohy. Žádat můžete i zpětně. Proplácet se budou práce provedené po 1. lednu 2021. Od 1. ledna 2024 ji budete moct kombinovat s úvěrem od stavební spořitelny.

Zdroj: mesec.cz, finance.cz


You must be logged in to post a comment Login