Zahrada

Opomíjený poklad podzimních zahrad: Využijte potenciál spadaného listí naplno

Od   | 

Spadané listí může na zahradě přinést mnoho užitku, přesto se stále po tunách vyhazuje na skládky. Nebylo by ale lepší tyto listy jednoduše použít k vylepšení zahrady, místo toho, aby se s nimi zacházelo jako s odpadky? Listy obsahují hodně uhlíku, který když se rozloží, vytvoří skvělý mulč, kompost a dokonce i trávníkové hnojivo. Využijte potenciál spadaného listí naplno.

Použít lze listí ze všech stromů. Zdroj: Pixabay

Listy jsou plné stopových minerálů, které stromy čerpají hluboko z půdy. Když se listí přidá do zahrady, živí žížaly a další užitečné mikroby. Dále odlehčuje těžké půdy a pomáhá písčitým půdám udržet vlhkost. Vytváří atraktivní mulč nejen v květinové, ale také v užitkové zahradě. Spadané listí je báječným zdrojem uhlíku pro vyvážení množství dusíku ve vaší kompostové hromadě. Navíc izoluje jemné rostliny před chladem. Klíčem k úspěšnému využití listí v zahradě je nejprve jeho rozdrcení, což můžete udělat pomocí mulčovací sekačky. Pokud je nerozdrtíte, přes zimu se zcela nerozpadnou a na jaře je budete muset shrabat. Pro trávníky také není zdravé a prospěšné, když jsou pokryty rohoží z celých listů.

Vytvořte kompost

Listí je skvělým materiálem s vysokým obsahem uhlíku pro hromadu kompostu. Jednoduše střídejte vrstvy nasekaného listí s běžnými zelenými organickými materiály, které přidáváte do své kompostovací hromady, jako jsou zbytky zeleniny a ovoce, plevel, posekaná tráva a rostliny, které vytrháváte při podzimním úklidu zahrady. Organický zelený „odpad“ živí bakterie, které budou vykonávat veškerou práci při rozkládání listí. Nechte to všechno přes zimu uležet. Hromadu provzdušněte nebo otočte podle potřeby a s jarním sázením budete mít kompost hotový.

K výrobě listovky lze použít klasický plastový kompostér. Zdroj: Mountfield

Mulčování jako přirozená ochrana

Listí tvoří vynikající ochranný mulč pro zeleninové plodiny, borůvky a další bobuloviny, a okrasné keře. Nejen, že potlačují plevel a pomáhají udržet vlhkost v půdě, ale protože samy neobsahují žádná semena, nebudou podporovat šíření nového plevele. Záhony v zeleninové zahrádce přikryjte vrstvou nasekaného listí, aby se půda přes zimu nevyplavila. Nezapomeňte listy nasekat nebo rozdrtit, než je použijete jako mulč. Celé listy mohou tvořit rohož, kterou voda nepronikne a rostliny by se později začaly dusit.

Listy tvoří dobrý izolační kryt i pro přezimující něžné trvalky. Nejlepší čas na mulčování trvalek je po zamrznutí půdy, proto odložte nasekané listí do pytlů, abyste ho mohli použít později během podzimu. Krytí listů umožňuje česneku vysazenému na podzim zakořenit bez rašení a zabraňuje tomu, aby se jahody s mělkými kořeny nadzvedaly během zimních cyklů zmrazování a rozmrazování.

Nechte listy pro divokou zvěř

Listy nejsou užitečné jen pro zahradníky. Spadané listí také poskytuje zvěři, zejména opylovačům, určitou zimní pokrývku. Včely, můry, motýli, hlemýždi, pavouci a desítky členovců a opylovačů přezimují v odumřelém rostlinném materiálu na ochranu před chladným počasím a predátory. Například královna čmeláků se zavrtává jen jeden nebo dva centimetry do země, aby se na zimu uložila k zimnímu spánku, přičemž se spoléhá na přirozenou podestýlku, která je udrží v izolaci. Také mnoho motýlů přezimují jako kukly nebo zámotky převlečené za suché listy. Buďte tedy opatrní, když vyhazujete spadané listí.

Nehrabejme, nesekejme a neodfukujme kousek přírody, která je nezbytná pro naši přirozenou síť života. Listí nechte na záhonech jako mulč přes zimu a nespěchejte s odstraňováním brzy na jaře. Vaši motýli a opylovači vám poděkují.

Pod vrstvou listí se bude dařit i jiným mikroorganismům.
Zdroj: Pixabay

Zdroj: Naše zahrada, Zahrada od A do Z, Vše o zahradě, Kompostování

 

 

 

You must be logged in to post a comment Login