Kuchyně

Open space: výhody a nevýhody otevřených obytných prostor

Od   | 

Měli byste naskočit do rozjetého vlaku otevřených půdorysů nebo jsou pro vaši rodinu ideální tradiční rozdělené pokoje? Pojďme se podívat na klady a zápory bydlení v openspace.

Ve snaze o větší prostornost se moderní otevřené půdorysy staly módním trendem. Odstranění stěn mezi kuchyněmi, jídelnami a obývacími pokoji může zvýšit pohodlí, optimalizovat světlo a rozšířit možnosti zábavy. Otevřené půdorysy však mohou mít nevýhody, včetně nedostatku soukromí a hlasitějších zvuků v celém domě. 

Chcete-li zvážit, které uspořádání je pro vaši rodinu opravdu to pravé, podívejme se na výhody a nevýhody.

Iluze více prostoru

Pokud chcete zvýšit svůj pocit prostoru v domě, ale nemáte peníze na přístavbu, odstranění stěn a dveří může vytvořit iluzi větších místností. Tato otevřenost může vytvořit kontinuitu designu z jedné místnosti do druhé a vpustit dovnitř mnohem více přirozeného světla. Při vytváření multifunkčních místností s malými odděleními se můžete zbavit prostorů, jako jsou formální jídelny, které se používaly jen zřídka.  

I ​​když přidání čtverečních metrů vypadá jako dobrý nápad, největší nevýhodou jsou náklady na vytápění a chlazení široce otevřeného prostoru. Regulace teplot ve velkém prostoru znamená modernizaci izolace, ošetření oken a podlahových krytin. Chcete-li získat iluzi většího prostoru, může být účet nečekaně velký. Tyto počáteční náklady na údržbu mohou být drahé. A opakující se účty jsou výrazně vyšší u otevřených půdorysů než náklady spojené s vytápěním nebo chlazením menší místnosti uzavřené dveřmi.

Více slunečního světla

Pokud má váš stávající dům rozvržení s vnitřními místnostmi, které nedostávají mnoho přirozeného světla, odstraněním několika zdí mezi přední částí domu a zadní částí může prostor působit příjemněji. Otevřené půdorysy umožňují přirozenému světlu proudit větším prostorem, díky čemuž jsou pokoje světlejší a přívětivější. Jasné linie výhledu s ničím nerušeným výhledem z oken a skleněných dveří také vytvářejí bezproblémové spojení mezi vnitřními a venkovními prostory.

S menším počtem stěn může být přímé sluneční světlo příliš silné v částech místnosti, které mohou být normálně tmavší. Některé oblasti mohou být náchylné k nadměrnému oslnění, nerovnováze světla a poškození sluncem. To znamená, že dřevěné podlahy mohou vykazovat opotřebení působením světla – smršťování, praskání a vyblednutí – rychleji, než kdyby nebyly neustále vystaveny světlu a zdrojům tepla. 

Nedostatek soukromí

Otevřené půdorysy podporují pocit sounáležitosti a usnadňují členům rodiny zapojit se do aktivit. Přijímání telefonních hovorů a soukromých rozhovorů může být v otevřených půdorysech složité, ale zvýšená viditelnost je bezkonkurenční. Příčky a stěny může nahradit vhodně umístěný nábytek, který bude tvořit přirozené obytné zóny. Inspirovat se můžete například u www.nabytek-bogart.cz

Osobní prostor a soukromí se stávají minulostí. Pokud členové rodiny nebo hosté vyžadují samotu nebo ticho, možná budou muset jít do ložnice nebo koupelny, aby ji získali. Činnosti s vysokou potřebou koncentrace může být obtížné dokončit a diskrétní rozhovory se budou muset přesunout do jiné části domu. Celkově vzato, udržet věci skryté je výzva. 


You must be logged in to post a comment Login