Zahrada

Omezte na zahradě výskyt slimáků bez použití chemie

Od   | 

S příchodem letního počasí souvisí i častý výskyt bouřek. Právě vlhké počasí vyhání slimáky z úkrytů. Slimáci společně s hlemýždi většinou zastávají užitečnou funkci recyklace rostlinného odpadu. Ovšem velcí letní slimáci mají takovou spotřebu, že si na ně za teplého a vlhkého počasí musíte dát velký pozor. Tím spíš, pokud máte záhony poblíž kamenné zídky či hustého křoví. Za vlahých nocí slimáci vylézají a hledají další potravu. Právě pro zahradníka není většího zklamání než ráno najít zničené rostliny. Zjistěte s námi, jak jejich výskyt na vaší zahradě můžete ekologicky značně omezit.

Nezapomeňte, že malí slimáci jsou i poměrně užiteční v přírodě. Zdroj: Pixabay

Nevytvářejte slimákům vhodné podmínky

Vysoký výskyt slimáků, a tedy i riziko, že mohou způsobit škodu, je pravděpodobný v mírném a vlhkém podnebí, a také pokud je na zahradě hodně stínu nebo se zeleninové záhonky nacházejí poblíž zdí a porostů s velkými listy, pod nimiž se drží vlhko. V těchto místech bude snazší pěstovat zeleninu, která jim příliš nechutná – například česnekovité či jiné jedlé trvalky. Pro pěstování zeleniny, která slimákům chutná více, je nejvhodnější otevřené a vzdušné místo, kde se slimáci přirozeně vyskytují méně a dají se snáze uhlídat.

Kam pro zahradní lampy?

Počet slimáků můžete omezit už tím, že na záhonech se zeleninou a v blízkém okolí nebudete vytvářet prostředí, které jim vyhovuje. Toto je zcela zásadní zejména pro saláty a v podstatě jakoukoliv nově vysazenou zeleninu. Pravidelně odstraňujte zažloutlé a uhnívající listy, které je právě lákají. Trávu v blízkosti záhonů sekejte nakrátko a nenechávejte volný průchod růstu žádnému plevelu. Zeleninu mulčujte kompostem, který na rozdíl od jiného nerozložitelného materiálu, neposkytuje slimákům stravu ani útočiště.

Zralý kompost se vytvoří přibližně za jeden rok. V krytém kompostéru i za čtvrt roku. Zdroj: Pixabay

Nejzranitelnější jsou rostliny ve stadiu semenáčů, takže tam, kde je to možné, nesejte přímo, nýbrž dávejte na záhon již alespoň měsíc staré sazenice. Rostliny k rozvinutým kořenovým systémem předpěstované v sadbě snáze odolají okusu slimáků nežli drobné rostliny. Čtyři týdny starý salát již slimáčí ozobávání snáší poměrně dobře. Pokud jste vyseli další várku salátů a rostlinky se dlouho neobjevují, buďte připraveni provést svůj výsev znovu. Pravděpodobně byly sežrané slimáky a důkazem bývají zbytky miniaturních stonků.

Semenáče ještě nemají dostatek síly, aby zvládly okusování slimáků. Zdroj: Pixabay

Zalévejte méně často a hlavně ráno

Celkově je prospěšné, když zalévání probíhá méně často, avšak ve větším množství, tak aby povrch půdy zůstal co nejdéle suchý. I za suchého počasí stačí zalévat průměrně jednou za čtyři až pět dní. U salátů v horkém počasí to bude pravděpodobně každé tři dny. Půda, která je obohacena kompostem, déle zadržuje vlhkost. Nezapomeňte si tak každý rok přidat kompostovou vrstvu na své záhony, aby si půda zachovala dobré zdraví a schopnost zadržovat vodu. Zalévejte ráno, aby půda i listy stihly během dne uschnout, a byly tak pro slimáky, kteří začnou večer vylézat ven, méně atraktivní.

Zaléváním v ranních hodinách předejte i popálením rostlin od slunce. Zdroj: Pixabay

Pasti a zábrany

Mezi záhony můžete sem tam položit staré prkno, pod které se slimáci přes den schovají před sluncem. Když ho pak obden nadzvednete, můžete ukryté slimáky posbírat a naložit s nimi podle vlastního uvážení. Pasti s pivem či jinými lákadly jsou účinné pouze tehdy, když je každých pár dní vyčistíte a znovu naplníte. Značnou nevýhodou těchto pastí je skutečnost, že se v nich může utopit i užitečný hmyz.

Zdroj: Naše rozkvetlá zahrada, Drobní živočichové v zahradě, Pasti na nezvané hosty

 

Industriální svítidla jsou v kurzu: Jaké jsou možnosti?

 

 


You must be logged in to post a comment Login