Architektura a design

Jak omezit šíření bakterií nejen ve veřejných prostorách, ale i doma

Od   | 

Kritická situace s pandemií koronaviru přitáhla pozornost i k dlouhodobému problému veřejných staveb – nízké schopnosti omezit šíření infekcí. Nemocnice a školy i kanceláře či bytové domy představují rizikový prostor z pohledu přenosu virových a bakteriálních infekcí.

Opomíjené dveřní kování

„Jedním z málo řešených rizikových prvků přenosu bakterií jsou dveřní kování. Dotýkají se jich tisíce lidí, ulpívají na nich nejen nečistoty, ale ve významném množství i bakterie“, uvádí Kristina Boda, ředitelka společnosti Cobra (www.matekliku.cz), největšího českého dodavatele dveřních kování. „Mimochodem – podle statistiky (Unilever, WC Glorix Research) si po použití WC umyje ruce jen 40% lidí, už to je dostatečný důvod věnovat více pozornosti kvalitě dveřních kování ve veřejných prostorách“.  

Pokud není možné použít posuvné bezdotykové dveře, jeví se jako optimální použití dveřních kování vyrobených z antibakteriálních materiálů.

 Antibakteriální kliky z CU+

Antibakteriální dveřní kování vyrobené z CU+ (antimikrobiální měď) představuje dostupný a efektivní způsob hubení bakterií přímo na samotné klice. Použitý materiál prokazatelně hubí 99.9% bakterií a zabraňuje tak jejich dalšímu šíření. „Naše antibakteriální kování CONVEX CU+ není dražší, než kvalitní kování používaná u staveb veřejného sektoru, výhodou je, že stejný materiál lze použít i na okenní kování nebo třeba madla“, říká Kristina Boda z firmy Cobra.

 

Jaké jsou hlavní výhody kování COBRA CONVEX CU+?

  • vědecky prokázaná účinnost CU+. Použitý materiál je dokonce výrazně účinnější, než stříbro.
  • Účinek je nepřetržitý, nezávislý na vnějším prostředí (vlhkost, světlo, atd.)
  • Klika zůstává účinná i po opakovaném mokrém a suchém oděru a opakované kontaminaci
  • Přirozená oxidace kliky nesnižuje antibakteriální účinnost
  • CU+ je plně recyklovatelný
  • Jediný pevný kovový povrch schválený Americkou agenturou pro ochranu životního prostředí (EPA).

Kliky obohacené mědí mají různý design

Proč nejsou více používané?

Většímu rozšíření antibakteriálních klik brání zejména větší informovanost odborné veřejnosti – architektů, stavitelů a investorů. „Pochopitelný zájem je viditelný zejména ze strany zdravotnického sektoru, překvapivě málo dodáváme antibakteriální kliky do restaurací, hotelů a škol, kde je nebezpečí šíření bakterií enormní.“ říká Kristina Boda. „Antibakteriální kliky zvýší úroveň hygieny bez výrazných vstupních nákladů a natrvalo po celou dobu životnosti dveřního kování, důležité ale je, aby sami architekti nebo investoři měli zájem dotáhnout své stavby do nadstandardní kvality.“

V nabídce jsou i madla

Jsou antibakteriální kliky vhodné i do domácností?

Kliky COBRA CONVEX CU+ jsou primárně doporučované do veřejných prostor s vyšším provozem. Designové i užitné vlastnosti je ale předurčují k širokému využití i v soukromém sektoru – v domácnostech nebo menších kancelářích.

Podle specialisty Jana Nečase antibakteriální vlastnosti CU+ přivítají i rodiče často nemocných dětí, které jsou náchylné k dalším onemocněním. Kliky samozřejmě nepomohou proti alergiím, ale antibakteriální účinek CU+ při použití u domácích koupelen, toalet nebo třeba dětských pokojů představuje jasnou přidanou hodnotu.

 

Více o nabídce antibakteriálních klik a nabídky dveřního kování společnosti COBRA najdete na www.matekliku.cz 


You must be logged in to post a comment Login