Zahrada

Okrasné trávy vytvoří na zahradě příjemné zákoutí i živý plot

Od   | 

Nenáročné na údržbu a přesto tolik krásné. Právě to jsou okrasné trávy, které by rozhodně měly zdobit každou zahradu. Často si pod pojmem tráva představíme pouze vysokou, zelenou rostlinu. Opak je ale pravdou – okrasné traviny se pyšní širokou paletou nejrůznějších barev a na zahradě dokážou vytvořit opravdu nádherná zákoutí a prostor příjemně doplní. Jaké jsou na výběr a jaká je péče o ně?

Okrasné traviny vytvoří příjemné zákoutí.
Zdroj: PIxabay

Výška vzrůstu hraje roli

Většina okrasných trav patří mezi trvalky, a proto dokážou na zahradě udělat opravdové divy. Na trhu najdete maličké rostliny, ale i takové okrasné trávy, které svým vzrůstem dosahují klidně i 3 metrů. Je tedy potřeba promyslet kam a jakou výšku travin zvolíme. Ty s nižším vzrůstem příjemně doplní záhonky a okrasné skalky. Rostliny s vysokým vzrůstem se ideálně hodí k plotům nebo jezírkům, kde navíc dopomáhají vytvořit stín. Na zahradě se však v celé své kráse ukážou až pozdě v létě nebo začátkem podzimu, kdy zahrada ožije všemi barvami.

Velmi důležitý je vzrůst traviny. Podle něj vybírejte stanoviště.
Zdroj: Pixabay

Pěstování okrasných trav

Ještě než se vydáte pro okrasné trávy, je potřeba si dobře rozmyslet a rozvrhnout, kam rostlinky na zahradě umístíte a jaké druhy chcete koupit. Některé odrůdy ocení vlhké stanoviště s dostatečným stínem, jiným se naopak bude dařit na přímém sluníčku a ve vysušené půdě. Na vysazení si však počkejte minimálně na začátek května. Obecně však okrasné trávy můžete vysazovat až do konce srpna. Pokud byste se rozhodli trávy vysazovat déle, mohly by kořeny začít hnít a nemusely by dobře zakořenit. 

 

Kam pro zahradní osvětlení?

 

Také výsadba má svá pravidla. Odborníci pro výsev doporučují hloubku půdy minimálně takovou, v jak hluboké nádobě či kontejneru jste rostliny koupili. Pokud by okrasné trávy byly vysázeny příliš mělko, nemusely by dobře zakořenit a postupně by uhnívaly. Zároveň také pamatujte, že traviny se neupravují na podzim, ale až nyní na jaře. Veškeré stříhání, odstraňování starých listů nebo jakákoliv jiná úprava je před zimou velmi nebezpečná.

Traviny zasazujte do hloubky, jako byl kontejner při koupi.
Zdroj: Pixabay

Oblíbené druhy

Na trhu najdete celou řadu nejrůznějších odrůd a druhů, přesto mezi nejoblíbenější na našich zahradách patří ozdobnice čínská, která dorůstá výšky až 160 cm a působí dekorativním dojmem. Často potřebujeme sáhnout i po nižších odrůdách, mezi kterými je populární nízká kostřava. Pěkná zákoutí na zahradě vytvoří třeba traviny dochan, ovsíř nebo proso, které můžete vysadit na suchá a slunná místa. K vodním zdrojům, jako jsou zahradní jezírka, se skvěle hodí například ostřice, která roste opravdu velmi rychle.

Poměrně náchylná a choulostivá, přesto nádherná travina je pampová tráva, u které je pěstování v našich podmínkách poněkud složité. Nevyhovují jí silné mrazy a vlhká zima, přesto se správnou péčí vytvoří na zahradě nádhernou souhru barev. Tato tráva dorůstá výšky až 3 metrů a její vrcholky tvoří bílé nebo růžové dekorativní květy. Před zimou vždy svažte stonky do celků, tak lépe přečká zimu.

Pampová tráva patří mezi nejkrásnější okrasné trávy.
Zdroj: Pixabay

Nahradí i živý plot

Okrasné trávy mohou vytvořit také zajímavý a přirozený živý plot. Je však potřeba sáhnout po odrůdách s vyšším vzrůstem. Odborníci přesto doporučují se zaměřit na takové traviny, které rychle rostou a rozrůstají se. Příjemně tak oddělí jednotlivé části zahrady nebo pozemky od přilehlého okolí.

Z okrasných travin lze vytvořit příjemný živý plot.
Zdroj: Pixabay

Fotogalerie:

 

Ještě nemáte na zahradě nezámrzný ventil?

 

 


You must be logged in to post a comment Login