Inspirace

Okno v kuchyni? Využijte ho ve svůj prospěch

Od   | 

Při plánování kuchyně může být okno oříškem, ale věřte, že tento architektonický prvek budete dřív nebo později považovat za klenot. Nejenže vám celou místnost dokonale prosvětlí, nabídne i nekonečné výhledy nebo příležitost posnídat u stolu zalitého sluncem.

Pokud se chystáte stavět dům a jste teprve v projektové fázi, okno v kuchyni určitě do svých plánů zahrňte. Ať už bude jakkoli velké, nad linkou, u jídelního stolu nebo bude jako výklenek oddělovat sestavu nábytku, výsledek vždy oceníte. A to i v případě, že kupujete nebo vlastníte byt, kde jsou dispozice jasně určené.

Na okenním parapetu najdete místo pro drobnosti, které vám udělají radost. Zdroj: Kuchyně Šafaříková

OKENNÍ PARAPET

V žádné kuchyni by nemělo chybět něco zeleného. Když už to nejsou stěny, kuchyňská zástěna nebo samotné skříňky, sáhněte po tom nejjednodušším. Zelené bylinky na okenním parapetu vezmete zavděk při každém vaření. Na parapet si můžete také postavit rodinnou fotografii, minutku nebo další nezbytnosti, které v kuchyni běžně potřebujete. Využijte ho jednoduše jako další odkládací prostor.

Při plánování kuchyně zvažte umístění dřezu s baterií u okna. Zdroj: Digs Digs

Tip: Při plánování kuchyně zvažte i materiál a zastínění okna. V kuchyni bývá díky vaření často zvýšená vlhkost. Volte spíše hliníková či plastová okna, které vlhkost snesou. A pokud máte okna na jih či západ, zauvažujte nad pořízením vhodných rolet či žaluzií, které zabrání nadměrnému
přehřívání místnosti.

BATERIE U OKNA? ANO, ALE…

Tato varianta patří mezi častá řešení, snad i proto, že se při tak neoblíbené činnosti, jako je mytí nádobí, můžete uklidňovat pohledem z okna. Když se tedy rozhodnete, že si i vy budete chtít zpříjemnit tyto chvíle, ujasněte si, jaké okno k baterii dáte, případně jakou zvolíte baterii a kam ji umístíte. Budete chtít okno, které se klasicky otevírá dovnitř? Pak vám nezbude nic jiného, než baterii umístit do rohu dřezu nebo vybrat baterii s bajonetovým připojením, která nebude otevírání okna bránit.

Podlouhlé okno ve výklenku je moderní a stylovou záležitostí. Zdroj: Foomann

Pokud baterie brání při otevření okna, můžete zvolit bajonetové připojení. Zdroj: Kludi

VYHLÍŽEJTE STYLOVĚ

Útlé, podlouhlé okno, sahající od podlahy ke stropu, bude na každý pád dokonalým designovým kouskem, který je v současném světě moderní architektury velmi žádanou záležitostí. Do vaší kuchyně vpustí spoustu denního světla a můžete skrze něj při vaření pozorovat třeba děti, jak skotačí na zahradě.

Na lavici pod oknem si můžete klidně odpočinout. Zdroj: Kuchyně Šafaříková

PROSLUNĚNÁ JÍDELNA

Kdo by si neužil bohatou snídani nebo podvečerní rodinnou večeři u stolu, na který dopadají hřejivé paprsky slunce! Pokud máte tu možnost, zařiďte si jídelnu v blízkosti okna a o strávníky nebudete mít nouzi. Světlo se navíc dostane až na pracovní plochu v kuchyni, takže vaření půjde hladce jako po másle.

Není příjemnějšího místa, kde si s rodinou užít společného stolování.

UŽÍVEJTE SI PANORAMATA

Panoramatické okno může být přítěží pro hospodyně, které si potrpí na stále čisté a naleštěné skleněné průhledy, ale za ty výhledy to určitě stojí. Malým, čistějším kompromisem může být řešení, kdy varnou desku umístíte mimo prostor okna.

Čistého okna v kuchyni docílíte třeba s varnou deskou na kuchyňském ostrůvku. Zdroj: Kuchyně Šafaříková

Originálním, a hlavně praktickým nápadem je pak panoramatické okno, které se otevře a zavře jako leporelo. Mezi architekty není tolik rozšířené, ale jistě si zaslouží pozornost, protože zvlášť v letních měsících je to skvělý způsob, jak si zpříjemnit grilování nebo malou zahradní slavnost.

Okno jako skládačka. Pro zahradní radovánky jako stvořené! Zdroj: Bo Bedre

KRÁLOVSTVÍ POD STŘECHOU

Atypické prostory nemusí být vždy překážkou a kuchyň se střešními okny jakbysmet. Je to často ten nejlepší způsob, jak vytěžit z denního světla co nejvíc. Prostor se prosvětlí, otevře a vy se tak můžete s chutí oddávat gastronomickým zážitkům s rodinou nebo přáteli.

Kuchyň v podkroví ohromí každou návštěvu. Zdroj: Nábytek Delso


You must be logged in to post a comment Login