Inspirace

Okno je okem do srdce domova. Vyberte ho správně!

Od   | 

Okna nepatří k levné investici, proto je třeba zvolit takový typ, který bude mít vysokou životnost. Důležitý je materiál, ze kterého jsou vyrobena, a opomíjet nesmíme ani vlastnosti, jako například správné tepelněizolační vlastnosti či solární světelný faktor v závislosti na použitém sklu.

Je celkem jedno, zda se rozhodnete pro dřevěná nebo plastová okna, protože všechny materiály na trhu jsou v kvalitním provedením, u kterých nešlápnete vedle. Při bližším průzkumu je však možné si všímat, že se okna liší především životností, komfortem a také vzhledem jak zvenku, tak i zevnitř. 

Okno je duše do domova, nepodceňujte výběr. Zdroj: Drutex

V první řadě materiál

Základním krokem je vybrat požadující materiál, ale jaký je mezi nimi rozdíl?

Plastová okna

Plastová okna jsou nejčastější volbou a lidé je preferují především díky cenové dostupnosti. Najdeme je nejen v novostavbách, ale i ve starých zrekonstruovaných domech a bytech. Rámy plastových oken se vyrábí z plastových profilů, které tvoří několik komor, přičemž do té největší se zabudovává zpevňující profil, který se vyrábí nejčastěji z oceli. Komory, které vyplňují plastový profil se následně naplní polyuretanovou pěnou, která zvýší nejen schopnost tepelné izolace, ale také zvýší tuhost a stabilitu profilu.  

Dřevěná okna

Dřevěná okna se vyrábí buď z třívrstvých a nebo čtyřvrstvých lepených hranolů, které mohou být například ze smrku, dubu či modřínu. Aby dřevěná okna sloužila tak, jak mají, je důležité dbát na kvalitní úpravu povrchu, bez které se neobejdeme. Ideální jsou například elastické akrylové barvy či lazury, které poskytují ochranu vůči UV záření. Skvěle se hodí do novostaveb, ale najdeme je i ve starších budovách. Díky jejich přirozenému vzhledu se budou vyjímat v domech, kde převládají přírodní materiály.

Hliníková okna 

Hliníková okna bývají vyráběna z profilů, které obsahují několik komor. Tyto profily disponují přerušovaným tepelným mostem, který obsahuje středové těsnění.  Hliníková okna najdou využití zejména v nízkoenergetických a pasivních domech, protože splňují veškeré vlastnosti a požadavky, které jsou pro stavbu těchto domů důležité. Pokud je důležité zdůraznit architekturu stavby, nebo si přejeme reprezentativní vzhled celé stavby, pak jsou hliníková okna nejlepší volbou.  

Správný výběr materiálu je první krok.
Zdroj: Jis okna

Ochrana proti hluku hraje velkou roli

V některých lokacích je důležité dbát i na ochranu proti hluku, díky kterému budeme mít klidné bydlení. Před výběrem se poraďte s odborníkem, protože vždy záleží na tom, kde je stavba umístěna.

Zvukový útlum nad 40 dB – poskytuje obyvatelům domu, či bytu opravdu vysokou ochranu proti hluku, okna s touto ochranou se hodí především do domů, které jsou umístěné u silně frekventované silnici, u letiště, nebo u jinak hlučné oblasti.
Zvukový útlum 36 – 39 dB – tento typ zvukového útlumu poskytuje střední ochranu proti hluku, která se hodí především do staveb ve městě.
Zvukový útlum 32 – 35 dB – okna disponující tímto zvukovým útlumem jsou ideální do domů, které jsou v místech s nižší hladinou zvuku, například v přírodě, či na vesnici.

Ochrana hluku je velmi důležitá především ve městě.  Zdroj: Vadeo okna

Vzhled oken versus způsob otevírání

Díky oknům dostane interiér ten správný šmrnc. V dnešní době naleznete na trhu širokou škálu vzhledu oken, takže si každý najde to své. Rozhodovat se můžete i mezi méně typickými pravoúhlými, či sešikmenými okny. Na výběr je také velké množství barevného provedení i originálních vzorů, avšak je vždy důležité pamatovat na to, že vzhled oken by měl ladit s celkovým prostředím, ve kterém se stavba nachází. 

Při výběru je důležité si rozhodnout, jaký zvolíme způsob otevírání oken. A pro co se můžeme rozhodnout? Například celootevírací okna využijeme v klasickém domě či bytě, sklopná okna se hodí do prostoru, ve kterém je potřeba větší míra větrání, posuvná okna pro změnu využijeme ve velkých, prosklených prostorech, skládací okna se hodí pro pasivní domy, zamykatelná okna volíme tam, kde je potřeba vyšší zabezpečení. A nakonec okna, která se otevírají ven, se hodí pro ty, kteří milují vyzdobené parapety květinami, nebo jinými předměty.

Okna lze zvolit jakákoliv, jen je třeba dbát na to, aby ladila do okolního prostoru.
Zdroj: Janošík okna

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login