Koupelny

Odtokový žlab vypadá ve sprchovém koutě dokonale: Na co si ale dát pozor, aby i skvěle fungoval?

Od   | 

Sprchové žlaby jsou dnes velmi oblíbené, a to nejen z praktické stránky v podobě bezbariérového přístupu, ale i z estetické stránky, protože žlab dělá koupelnový prostor elegantnější a celkově mnohem hezčí. Pokud jste si i vy pro něj rozhodli, přečtěte si následující řádky a vyberte model, který bude pro váš sprchový kout nejlepší.

Dbejte na to, aby žlab bylo možné snadno čistit. Zdroj: Geberit

Výběr není zrovna nejjednodušší a kromě vzhledu, který je rozhodně pro nás na první místě, je potřeba, aby byl sprchový žlab také praktický, funkční, kvalitní, snadno udržitelný a měl dlouhou životnost. To ovšem ovlivňuje několik faktorů.

Je vhodný všude?

V první řadě je velmi důležité zmínit, že ne do všech koupelen je žlab ideální volbou. Problém nastává většinou ve starších bytech, které nesplňují minimální stavební výšku pro instalaci samotného žlabu. Výška odtokových žlabu se na trhu pohybuje od minimálních 75 mm. Pokud by byl žlab nižší hrozilo by riziko nedodržení zápachové uzávěry. Velkou roli ale hraje také podlahová konstrukce. 

Pokud se do vaší koupelny ale žlab hodí, můžete se pustit do práce. Volit můžete mezi podlahovým a stěnovým žlabem. U obou variant je však nutné dodržet vyspádování podlahy k odtokovému žlábku a to minimálně 1,5% (ideálně více).  

Spád podlahy by měl dosahovat minimálně 1,5%. Zdroj: Geberit

Výběr žlabu

Je potřeba si také položit otázku, jestli koupelna, kam žlab hodláme instalovat, je používána každý den, nebo jestli se jedná o méně často využívanou koupelnu (na chatě, nebo na chalupě). Pokud je to právě druhá varianta, je důležité zvolit žlab se zápachovou membránou, díky které neucítíte nepříjemný zápach, který vzniká, když se sprchový kout delší dobu nepoužívá. 

Pokud instalujete žlab do běžně používané koupelny, pak je potřeba zhruba vědět, kolik vody pro sprchování potřebujete. Jste-li ve sprše dlouho a máte-li sprchový kout vybaven hlavovou i ruční sprchou, které navíc používáte současně, počítejte s větší spotřebou vody. Podle toho vybírejte i sifon. Pokud zvolíte jednokomorový, nemusí větší množství vody pobírat a odvádět dále do odpadu. V tomto případě dejte přednost žlabu, který disponuje dvoukomorovým sifonem. Kapacitu sifonu ale můžete zkontrolovat sami, protože každý výrobce ji udává u svého výrobku.

Nezapomeňte zkontrolovat kapacitu sifonu, aby stihl odvést vodu, která do sprchového koutu přiteče. Zdroj: Ravak

Materiál sprchových žlabů

Při výběru žlabu se soustřeďte z jakého materiálu je vyroben. Na levnější varianty je použit plast, o něco dražší jsou pak vyrobeny z nerezu. Materiál zjistíte až při samotném výběru, útroby jsou totiž vždy shora chráněny mřížkou. Ta bývá nejčastěji z nerezu (na výběr různé dekory), novinkou jsou pak mřížky opatřené barvou, která je nanášena PVD technologií. Ta zajišťuje, že barva perfektně drží. V nabídce jsou odstíny shodné s barvami koupelnových baterií, v současné době je v kuru černá, zlatá, odstín mědi apod.  V koupelnách často vídáme i jednoduché skleněné provedení, které může být bílé nebo černé. Pokud jste si z široké nabídky nevybrali, pak můžete zvolit shora zvolit rošt, do kterého vložíte dlažbu ze sprchového koutu. Tím docílíte jednolitého vzhledu. Délka žlabů se pohybuje od 30 do 150 cm, proto si vybere opravdu každý. Navíc je možné žlab opatřit stylovým doplňkem, jako je LED podsvícení, které koupelnu okamžitě pozdvihne. 

Odtokový žlab lze zakrýt dlažbou, čímž s podlahou nádherně splyne. Zdroj: Tece

Fotogalerie:

 

 


You must be logged in to post a comment Login