Rady a tipy

Jak snadno odstranit skvrny od kávy a vína

Od   | 

Některé skvrny člověk vypere úplně bez problému a pak je tu pár „ničitelů“, u nichž to jde hůř. Mezi ně patří mimo jiné káva či víno. Stalo se vám, že jste si oblíbené šaty, kalhoty či ubrus ušpinili některou z těchto tekutin? Žádný strach, víme, jak se těchto skvrn zbavit.

Kávu je třeba odstranit dřív, než zaschne. Zdroj: Pexels

Jak vyčistit skvrny od vína

Možností, jak odstranit skvrnu od vína (ať už na koberci, nebo na vašich šatech), je hned několik. Vyberte si tu, která se vám bude zdát nejlepší.

  • Skvrnu od červeného vína ihned po ušpinění polijte bílým vínem a po chvilce vysajte ubrouskem.
  • Místo můžete pokapat citronovou šťávou a opláchnout teplou vodou.
  • Skvrnu můžete také zasypat solí, vytáhne z textilie vlhkost. Pokud jde o skvrnu na koberci, nechte sůl působit minimálně dvě hodiny. Poté sůl vysajte a koberec očistěte teplou vodou. U oblečení je vhodné posolenou skvrnu co nejrychleji vyprat.
  • Pokud víno zaschne, můžete jej odstranit tím, že textilii namočíte do horkého mléka či octa. Poté prádlo běžně vyperte.

Konečně čistý pes! Víme, jak na to

 

Jak vyčistit skvrny od kávy

Káva má nejen příjemnou vůni, ale také chuť. Méně hezká je však ve chvíli, kdy se nám dostane na oblečení. A to se může stát velmi rychle. Jak ji můžete vyčistit?

  • Pokud je skvrna malá, rychle ji přetřete vlažnou vodou, mělo by to stačit. Pokud někam spěcháte, dejte oděv do kbelíku s vodou. Zaschlá skvrna by se vám čistila hůř.
  • Skvrnu nikdy nedrhněte, jinak můžete textil poškodit. Místo toho použijte hadřík a nechte do něj kávu nasáknout. Skvrnu čistěte od středu ke krajům. Nepoužívejte horkou vodu.
  • Pokud skvrna stihne zaschnout, bude potřeba použít prostředek, který vám s jejím odstraněním pomůže. Pokud nechcete používat chemii, dobře poslouží ocet nebo jedlá soda. V obou případech je třeba skvrnu potřít, nechat chvíli působit a poté opláchnout vodou.

Zdroj: Co věděly už naše babičky, Čistá domácnost, Kapitoly o bydlení

 

Kam pro tepelné čerpadlo?

 

 


You must be logged in to post a comment Login