Ložnice

Jak oddělit spaní v obývacím pokoji

Od   | 

Máte malý byt a rozhodli jste se, že budete spát v obývacím pokoji? Jak právě do místnosti, kde trávíte společně čas s partnerem a návštěvami, začlenit lůžko, aby fyzicky ani esteticky nepřekáželo?

Sedací souprava určená pro spaní by měla mít vlastní matraci, na které se pouze spí.

Jako první se nabízí varianta rozkládacího lůžka, jenže ti, co ho už někdy použili, vědí, že časem zůstane rozkládací lůžko rozložené nastálo. Zkrátka ráno nebývá čas ani energie po sobě zastlat. Jste-li přece jen rozhodnuti pro tuto variantu, pak si pořiďte takovou sedací soupravu, u níž se nespí na sedacích polštářích, ale na samostatné integrované matraci. I tehdy výrobci upozorňují, že systém 2 v 1 je na přechodnou dobu. Máte-li tedy možnost, dopřejte si samostatné lůžko a začleňte ho do místnosti.

Lůžko postavte k oknu abyste v noci mohli větrat.

Najděte vhodné místo

Pro lůžko v obývacím pokoji najděte takové místo, kde nebude tolik překážet. Nemělo by být u vchodových dveří, ideální je nika nebo takové místo, které je opticky oddělené pevnými stavebními prvky. Mohou to být trámy, skleněná příčka a podobně. Ideální je, když lůžko můžeme umístit k oknu, abychom mohli v noci větrat. A jak velký prostor potřebujete? Takzvané francouzské lůžko má šíři 160 cm a vyspí se na něm ne moc pohodlně dva dospělí lidé. Lepší je proto standardní šíře a to je 90 cm pro dospělého, pro dvoulůžko tedy potřebujeme 180 cm na šíři, délka 200 cm je standardní. Nezapomeňte, že byste kolem lůžka měli mít ještě přístupovou cestu, a to širokou alespoň 50 cm, pokud to není možné, pak budete muset uléhat zpředu.

Na posteli ve výklenku se budete cítit bezpečněji a bude se vám v ní lépe spát.

Chce to nápad!

Pokud nejsou součástí místnosti příčky nebo trámy, nezoufejte. Můžete je dostavět, a to už při kompletní rekonstrukci běžnými prvky pro stavbu příček. V malých místnostech jsou vhodné příčky ze skla, které vymezují prostor, ale opticky ho nezmenšují. Nechcete-li stavební úpravy, pak může použít úložný nábytek. Buď standardní knihovny, které však prostor opticky zmenší, vhodnější jsou z obou stran přístupné police. Nejenže místnost bude působit vzdušně, ale nábytek se může využívat z obou stran, což je praktické.

Police jasně vymezují obytné části, přitom prostor nepůsobí stísněně.

Police jasně vymezují obytné části, přitom prostor nepůsobí stísněně.

Závěs vytvoří dekorativní prvek, kterým můžete sjednotit celý byt.

Máte-li štěstí a součástí místnosti je nika, není nic jednoduššího než ji doplnit závěsem. Tak dáte jasně najevo, kde je soukromá zóna, navíc můžete látku sladit s ostatními dekoracemi (stínítka svítidel, potahy polštářů apod.) a získáte atraktivní prostor.

Hrajte si s barvami

Další možností, jak vymezit spací zónu, je tuto část místnosti oddělit barevně či materiálově. Obecně patří do ložnice tlumené odstíny, které budou navozovat příjemnou pohodovou atmosféru, vhodné jsou odstíny zemitých tónů, případně všechny pastelové odstíny. V případě, že chcete použít na stěny odlišný materiál, vhodné je dřevěné obložení. V poslední době se velké oblibě těší keramické obklady, které mohou mít 3D reliéf. Jimi získáte výrazný dekorativná prvek, který se může objevit například v koupelně. Tím i nevelký byt stylově sjednotíte.


You must be logged in to post a comment Login