Architektura a design

Od výběru pozemku až po nastěhování: K dispozici je komplexní manuál pro stavbu domu

Od   | 

Jak má vypadat ideální pozemek? Jak orientovat místnosti v domě? Z čeho budou stěny nebo střecha? A co určitě nesmí chybět v dokumentaci? Odpovědi nejen na tyto otázky najdete v unikátním Manuálu pro stavbu od společnosti KM Beta. Zamysleli jste se třeba někdy nad tím, jak krátká může být cesta od nízkoenergetického domu k pasivnímu?

Manuál pro stavbu od KM Beta je komplexním průvodcem. Popisuje zájemcům všechny důležité kroky tak, aby vždy dokázali najít správné řešení, případně mohli napravit již vzniklý problém. Srozumitelnou formou ukazuje, jak má vypadat základní úvaha o pořízení vlastního bydlení, co chtít po architektech a následně projektantech, jak si nastavit pravidla spolupráce s realizační firmou a řeší i to, na co nezapomínat po dokončení – obsahuje přehled všech revizí, kontrol nebo čištění.

 

Manuál pro stavbu od KM Beta je komplexním průvodcem, který popisuje všechny důležité kroky tak, aby uživatelé vždy dokázali najít správné řešení, případně mohli napravit již vzniklý problém

Manuál je rozdělen do sedmi sekcí. První shrnuje, co vše je potřeba zvážit před finálním rozhodnutím o podobě domu. Kromě toho obsahuje i zásady úsporných budov – od výběru lokality přes dispozici až po technologie. Druhá část upozorňuje na to, co si pohlídat u pozemku, třetí dává rady pro volbu konstrukčních prvků stěn, stropu a střechy. Čtvrtá kapitola se věnuje stavební dokumentaci, pátá průběhu stavby samotné. Průvodce končí kapitolami o přejímání stavby a následném užívání domu. Manuál lze získat na adrese www.kmbeta.cz/manual.

Manuál je rozdělen do sedmi sekcí a pokud právě stavíte, rozhodně se vyplatí ho mít k dispozici.

A jak je to s těmi pasivními domy? Od začátku loňského roku se zpřísnily podmínky pro výstavbu. Novostavby již musejí v rámci Průkazu energetické náročnosti budovy spadat minimálně do klasifikační třídy B, což v podstatě znamená provedení v nízkoenergetickém standardu. Je tak nutné mít dobrý architektonicky-stavební koncept budovy, zvolit účinné technologie i materiály a využít obnovitelné zdroje. Tedy prakticky totéž, co vyžaduje stavba pasivního domu. Proto se vyplatí mít ambice vyšší a směřovat vše k co nejnižší spotřebě – tedy méně než 15 kWh na metr čtvereční za rok. V manuálu je cesta k pasivnímu domu vysvětlena. Dozvíte se třeba, kde žádat o dotaci, kdo pomůže s Průkazem energetické náročnosti budovy a z čeho stavět…

 

 


You must be logged in to post a comment Login