Obývací pokoje

Obývacím pokojům současnosti sluší všechno…kombinované se vším

Od   | 

Interiérový design do velké míry reaguje na životní styl, technologické pokroky i nálady dané společnosti. Aktuální trendy v této oblasti jsou toho důkazem – stylová pestrost přesně odráží rozmanitost našich životů.

Multifunkční je nejen nábytek, ale i prostor! Jídelna, obývák, pracovna, ateliér... Stačí střídat pár kulis a můžeme mít vše v jednom Universo Positivo.

Multifunkční je nejen nábytek, ale i prostor! Jídelna, obývák, pracovna, ateliér… Stačí střídat pár kulis a můžeme mít vše v jednom Universo Positivo.

Společný jmenovatel současných obývacích pokojů je jasný – jde o návrat. Designéři se inspirují u svých prapředků – pracují s přírodními materiály a se zjevnou nostalgií kombinují styly dominující minulému století.

Vzpomínky na Skandinávii

Do současného interiéru rozhodně patří alespoň jeden z těch tradičních kousků, které jsou nepřetržitě ve výrobě už více než půl století. Armchair 401, vyrábí Artek.

Do současného interiéru rozhodně patří alespoň jeden z těch tradičních kousků, které jsou nepřetržitě ve výrobě už více než půl století. Armchair 401. Zdroj: Artek.

Skandinávský design je už zhruba od poloviny 20. století po celém světě chápaný jako vzor všech ctností v oblasti zařizování interiérů. Je totiž nadčasový, elegantní, kvalitní a funkční. Charakteristická je pro něj také inspirace přírodou a pověstná jednoduchost. Reaguje především na potřeby místa svého vzniku, kde jsou vyšší nároky na světlo, které významně násobí bílá barva. Aby výsledkem nebyla nudná strohost, důležitým materiálem je dřevo, samozřejmě převážně světlé. Doplňkové barvy jako modrá nebo zelená, které opět odkazují na přírodu, bývají spíše v chladných odstínech. V posledních letech se však na menších plochách objevuje také žlutá a červená, které v kombinaci se subtilními tvary a přírodními materiály posilují dojem čistoty stylu a zmíněné jednoduchosti.

Pokud to prostor jen trochu dovoluje, je vhodné místo jednoho velkého konferenčního stolku pořídit tři menší, které se budou doplňovat barvou a rozměrem. Around, vyrábí Muuto.

Pokud to prostor jen trochu dovoluje, je vhodné místo jednoho velkého konferenčního stolku pořídit tři menší, které se budou doplňovat barvou a rozměrem. Around. Zdroj: Muuto.

Styl bruselský a ti další

Výrobci, které proslavily ostré úhly, chladné barvy a hi-tech materiály, se už pár let s pokorou obrací ke svým ještě slavnějším předchůdcům, jak je patrné z jejich „novinek“ nápadně připomínajících nábytek našich babiček. Inspirují se v podstatě všemi zásadními trendy 20. století, nejvýrazněji však tím, co začalo vznikat v poválečné době. Funkcionalismus 50. let nám dal subtilní kovové a dřevěné konstrukce.

Někteří výrobci nabízejí kolekce venkovního i vnitřního nábytku, které jsou vzhledem naprosto totožné. Neexistuje snazší způsob jak se cítit na zahradě jako v obýváku a naopak. Vždy podle potřeby. Gardenia, vyrábí Barcelona Design.

Někteří výrobci nabízejí kolekce venkovního i vnitřního nábytku, které jsou vzhledem naprosto totožné. Neexistuje snazší způsob jak se cítit na zahradě jako v obýváku a naopak. Vždy podle potřeby. Gardenia. Zdroj: Barcelona Design.

60. léta vycházela z tzv. bruselského stylu, kdy byly oblíbené asymetrické kompozice a výrazné barevné odstíny, na ně pak v 70. letech navázala epocha Space Age inspirovaná přistáním na Měsíci – vyspělejší technologie umožnily práci s novými materiály a výsledkem byly divoké organické tvary, výrazné grafické vzory a struktury a křiklavé barevné kombinace. Co z toho plyne pro obývací pokoje 21. století? Úplně všechno, co vás napadne. Třeba křeslo s dýhovanou konstrukcí připomínající 50. léta, která je však tak vybarvená, jako by ji navrhoval kdokoli o dvacet let později. Nebo zdánlivě obyčejná dřevěná komoda, která má překvapivě osm nožek a k tomu každou jinou – jako ve zlatých postmodernistických osmdesátých… Výjimkou nejsou ani koberce odkazující na norské tradiční vzory kombinované s minimalistickým úložným nábytkem let devadesátých. No a k tomu všemu přidejte ohýbanou dýhu, malovaný kov, celoskleněné lampy a spoustu dalšího. Zdá se vám to příliš? Ale přesně takové jsou ty nejsoučasnější obývací pokoje. Máte to?

Organické a jemně nesouměrné tvary, které se zažily na bruselské výstavě Expo 58, se dočkaly velké slávy. S radostí je vítáme zpět. Sedací souprava Bandy, vyrábí Bonaldo.

Organické a jemně nesouměrné tvary, které se zažily na bruselské výstavě Expo 58, se dočkaly velké slávy. S radostí je vítáme zpět. Sedací souprava Bandy. Zdroj: Bonaldo.

Víc hlav víc ví a víc svítidel víc svítí. Jeden z velkých trendů současnosti je zmnožovat osvětlovací tělesa na maximum. Zachovají si tak jednoduchost a přitom září jako několikaramený lustr. Svítidlo Massy 9 Lights, vyrábí Kare.

Víc hlav víc ví a víc svítidel víc svítí. Jeden z velkých trendů současnosti je zmnožovat osvětlovací tělesa na maximum. Zachovají si tak jednoduchost a přitom září jako několikaramený lustr. Svítidlo Massy 9 Lights. Zdroj: Kare

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login