Obývací pokoje

Obývací stěna má dávno jiný význam. Stále však patří do našich obýváků!

Od   | 

Při úvahách o vzhledu obývací stěny zpočátku dobře rozvažte, zda zvolíte klasické provedení, nebo moderní, které vlastně už jako stěna nepůsobí. I když se tak stále nazývá.

Obývací stěnu musíte vybírat tak, aby zapadla do celkového vzhledu interiéru. Zdroj: Inprodesign

Když se podíváte do nabídky firem, zjistíte, že obývací stěny se liší zejména cenou. Tu určuje materiál, ze kterého je vyrobena. Základem dvířek je dřevovláknitá deska, tzv. MDF, nebo laminovaná dřevotřísková deska, tzv. LTD. Na ně se pak nanáší další povrch. V prvním případě to je fólie a v druhém se nanáší lamino nebo akrylát. Nejrozšířenější jsou dvířka opatřená fólií, kdy se pod tlakem nanáší na desku a obepíná celou plochu včetně hran. Výhodu je široká nabídka dekorů, barev a velmi příznivá cena. Tou vyniká i nábytek s dvířky s laminem na povrchu, který je odolný a rovněž je nabízen v široké škále dekorů. Výhodou je i stejný vzhled dvířek z lícové i rubové strany. Kvalitu určuje způsob nalepení hran. Dále můžeme vybírat dvířka s akrylátovým povrchem, stříkaným lakem, dýhou dřeva nebo dokonce masiv. Všechny uvedené možnosti patří k finančně náročnějším, tomu ale odpovídá kvalita a životnost.

Skvělým řešením je vymalování zdi sytou barvou za obývací stěnou. Vznikne tak skvělý kontrast a vynikne tvar sestavy. Zdroj: Casamoderna

Dalším ukazatelem kvality je zpracování boční hrany dvířek. Méně odolné je lepidlo EVA, které dosahuje pevnosti pouhým zchlazením. Tyto spoje povolí už při 60C a nesvědčí jim ani voda. Lépe jsou na tom lepidla PUR, která jsou odolná a spoj jimi lepený není téměř patrný.

Obývací stěna Neo, sestava 8 (Hülsta), jádrový ořech, šedý lak, šedý lak ve vysokém lesku, Home Style.

Jakou má současná obývací stěna funkci?

Zatímco naše babičky a maminky ve vitrinách obývacích stěn vystavovaly hrnečky a rodinný porcelán, dnes obývací stěna slouží jinak. Nádobí používáme k dennímu užití a stěna sestává z jednoduchý otevřených a uzavřených skříněk, polic, případně designových prvků. Stěna kromě úložného prostoru, poskytuje estetický prvek, který rozhodně nemá zastavět prostor, ale poskytnout potřebné místo. Kromě úložných prvků může být součástí menší pracovní stolek a častokrát zde bývá i prostor pro televizor. I nadále jsou součásti vitriny, nově doplněné LED osvětlením, vystavují se v nich ale trofeje z cest, fotografie a nejrůznější drobné doplňky, které si pořizujeme pro radost.

Do obývací stěny mohou být začleněny nápadité prvky, zdroj: Casamoderna

Název stejný, vzhled jiný

Současná obývací stěna nezastavuje celou stěnu, ale tvoří estetický prvek v místnosti. Zpravidla to bývá subtilní nábytková sestava složená z několika částí. Do menších prostor je vhodné řešení, které se přichycuje ke stěně. Zvolit však můžeme standardní jednoduché skříňky postavené na zem a ty doplnit odlehčeným nástěnným prvkem. Geometrické řešení může být zvýrazněno zvolenými materiály a použitým materiály. Přestože je nabídka široká, nejvyhledávanější je kombinace bílého laku a dřevěné dýhy.

U obývací stěny by neměla chybět knihovna, nebo místo na vystavení dekoračních předmětů! Zdroj: Casamoderna

Skvěle vymyšlená obývací stěna, kde je spoustu místa na knihy, na dekoraci, lampičky a další věci.
Zdroj: Natuzzi

Při výběru stěny se zaměřte na to, aby poskytla úložný i pracovní prostor podle vašich potřeb a zvolte nadčasový vzhled. Nezapomeňte, že tento kus nábytku by vám měl sloužit více let, a tak si dopřejte kvalitní řešení, ze kterého budete míti radost ještě po letech.

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login