Inspirace

Obývací pokoj propojený s kuchyní má mnohá pro, ale i proti

Od   | 

Upřímně, nikdy jsem netoužila po kuchyni, která bude součástí obytného provozu. Přesto tak žiju (rodina mě přehlasovala), ale na chuť jsem tomuto uspořádání dodnes nepřišla. Vidím na něm víc negativ než pozitiv, ale jsem zřejmě výjimkou.

Nemáte-li prostor na samostatný ostrůvek, můžete část kuchyně doplnit jídelním stolem, který částečně jeho funkci zastane.

Podle architektů požadují klienti oddělenou kuchyň jen výjimečně. Na otevřeném prostoru často trvají, i když dispozice interiéru takovému uspořádání nepřeje. Je to trend. Ne každý ho respektuje s nadšením. Argumenty pro i proti jsou vyrovnané a všechny oprávněné.

Ano, hluk z kuchyně ruší toho, kdo sleduje televizi, ale platí to i opačně. Milovníka ticha hluk z televize může rovněž rušit. Nehledě na to, že pokud žijete s někým, kdo má televizi rád jako kulisu, jste vystaveni neustálému hluku, před nímž nemáte úniku. Zvuk televize z otevřeného prostoru se rozléhá po celém bytě.

Je-li součástí prostoru výklenek, zabydlete ho kuchyní. Zdroj: Inpro design

Dalším argumentem odpůrců otevřených prostor je pach z vaření, ale to lze řešit správným umístěním kuchyňského koutu a kvalitním odvětráváním. Kuchyňská linka v rohu místnosti, kdy nejbližší okna jsou na druhé straně pokoje, skutečně zaručí, že vůně, či pach, jak kdy a jak pro koho, se bude linout nejen otevřeným prostorem, ale doslova celým bytem či domem.

Ale pravdu mají i zastánci názoru, že díky otevřeným prostorám je rodina stále pohromadě, což vyhovuje zejména rodinám s malými dětmi. Ale třeba i lidem, kteří si často zvou přátele.

Barvami můžete prostor sjednotit. Zdroj: Inpro design

Jak tedy

Obecně platí, že kuchyňský kout by měl být co nejblíže oknu – neměli bychom k němu s nákupními taškami mířit přes celý obývák, ale ani bychom neměli návštěvy protáhnout nejprve kolem sporáku, než je usadíme do křesla.

Kvalitní odsavač par je podmínkou pro příjemný vzduch v celém prostoru, pokud se v kuchyni právě vaří, zdroj: Stella kuchyně

V ideálním případě je kuchyňský kout sice součástí otevřených prostor, ale zasunutý do výklenku s oknem. Je docela fajn, když ze sedací soupravy nekoukáte na dosud neuklizené nádobí na lince, nebo na varnou desku, kde ještě chladnou hrnce. Měl by k němu vést ještě jiný přístup než z obývacího pokoje, ideálně z haly či předsíně. Právě pořádek v kuchyni je to, co hraje v otevřených prostorách významnou roli. Kdo rád ponechává nádobí a potraviny na pracovní desce, neměl by na tomto uspořádání trvat. Rovněž důležitý je dezén skříněk, který by měl ladit s nábytkem a podlahou v obývacím pokoji, kuchyňské spotřebiče by také měly být vestavěné nebo skryté. A hlavně tiché.

Kuchyň i obytný prostor zařiďte proporčně tak, aby si velikostí nekonkurovaly. Množství a rozměr zařízení volte s ohledem na velikost místnosti.

Pokud není v kuchyňském koutě okno, je nutností odsavač s přímým odtahem, aby v místnosti nevznikala plíseň. Spotřebiče volte tiché, myčky s hlučností maximálně 45 decibelů a s možností odloženého startu, abyste nádobí mohli mýt, pokud nejste v místnosti. Například v noci.

Toto řešení bude nutit majitele stále v kuchyni uklízet

Otevřená zadní vrátka

Pokud si nejste otevřenými prostory jisti, zvolte posuvnou příčku, kterou se můžete kdykoli oddělit, zdroj J.A.P.

Nejste-li si otevřeným uspořádáním jistí, nechejte si zadní vrátka. Někdy není špatné oddělit kuchyňský kout od zbytku bytu třeba jen ostrůvkem, docílíte tak alespoň iluze určitého soukromí. Od věci nejsou ani posuvné příčky, které mohou být po většinu času otevřené, ale pokud se zkrátka chcete oddělit od rodiny, nebo naopak od vařícího člena, zasunete ji. V případě prosklené vytvoříte i při jejím zasunutí iluzi, že jste všichni stále pohromadě.

Výhodou propojené kuchyně s obývákem může být i fakt, že takto spojený prostor je jednodušší na úklid. Kdy např. robotický vysavač nemusí překonávat překážky mezi jednotlivými místnostmi. Kuchyň i obývací pokoj jsou většinou nejvíce obývané místnosti, ve kterých je logicky nejvíce nečistot. Robotický vysavač si tak jednoduše poradí s celou místností bez problémů a vy o něm ani nebudete vědět.

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login