
Inspirace
Obývací pokoj propojený s kuchyní má mnohá pro, ale i proti
Od
|
Upřímně, nikdy jsem netoužila po kuchyni, která bude součástí obytného provozu. Přesto tak žiju (rodina mě přehlasovala), ale na chuť jsem tomuto uspořádání dodnes nepřišla. Vidím na něm víc negativ než pozitiv, ale jsem zřejmě výjimkou.
Nemáte-li prostor na samostatný ostrůvek, můžete část kuchyně doplnit jídelním stolem, který částečně jeho funkci zastane.
Podle architektů požadují klienti oddělenou kuchyň jen výjimečně. Na otevřeném prostoru často trvají, i když dispozice interiéru takovému uspořádání nepřeje. Je to trend. Ne každý ho respektuje s nadšením. Argumenty pro i proti jsou vyrovnané a všechny oprávněné.
Ano, hluk z kuchyně ruší toho, kdo sleduje televizi, ale platí to i opačně. Milovníka ticha hluk z televize může rovněž rušit. Nehledě na to, že pokud žijete s někým, kdo má televizi rád jako kulisu, jste vystaveni neustálému hluku, před nímž nemáte úniku. Zvuk televize z otevřeného prostoru se rozléhá po celém bytě.
Dalším argumentem odpůrců otevřených prostor je pach z vaření, ale to lze řešit správným umístěním kuchyňského koutu a kvalitním odvětráváním. Kuchyňská linka v rohu místnosti, kdy nejbližší okna jsou na druhé straně pokoje, skutečně zaručí, že vůně, či pach, jak kdy a jak pro koho, se bude linout nejen otevřeným prostorem, ale doslova celým bytem či domem.
Obecně platí, že kuchyňský kout by měl být co nejblíže oknu – neměli bychom k němu s nákupními taškami mířit přes celý obývák, ale ani bychom neměli návštěvy protáhnout nejprve kolem sporáku, než je usadíme do křesla.
Kvalitní odsavač par je podmínkou pro příjemný vzduch v celém prostoru, pokud se v kuchyni právě vaří, zdroj: Stella kuchyně
V ideálním případě je kuchyňský kout sice součástí otevřených prostor, ale zasunutý do výklenku s oknem. Je docela fajn, když ze sedací soupravy nekoukáte na dosud neuklizené nádobí na lince, nebo na varnou desku, kde ještě chladnou hrnce. Měl by k němu vést ještě jiný přístup než z obývacího pokoje, ideálně z haly či předsíně. Právě pořádek v kuchyni je to, co hraje v otevřených prostorách významnou roli. Kdo rád ponechává nádobí a potraviny na pracovní desce, neměl by na tomto uspořádání trvat. Rovněž důležitý je dezén skříněk, který by měl ladit s nábytkem a podlahou v obývacím pokoji, kuchyňské spotřebiče by také měly být vestavěné nebo skryté. A hlavně tiché.
Pokud není v kuchyňském koutě okno, je nutností odsavač s přímým odtahem, aby v místnosti nevznikala plíseň. Spotřebiče volte tiché, myčky s hlučností maximálně 45 decibelů a s možností odloženého startu, abyste nádobí mohli mýt, pokud nejste v místnosti. Například v noci.
Pokud si nejste otevřenými prostory jisti, zvolte posuvnou příčku, kterou se můžete kdykoli oddělit, zdroj J.A.P.
Nejste-li si otevřeným uspořádáním jistí, nechejte si zadní vrátka. Někdy není špatné oddělit kuchyňský kout od zbytku bytu třeba jen ostrůvkem, docílíte tak alespoň iluze určitého soukromí. Od věci nejsou ani posuvné příčky, které mohou být po většinu času otevřené, ale pokud se zkrátka chcete oddělit od rodiny, nebo naopak od vařícího člena, zasunete ji. V případě prosklené vytvoříte i při jejím zasunutí iluzi, že jste všichni stále pohromadě.
Úložných prostor není nikdy dost a v dětském pokoji to platí hned dvojnásobně. Pokojík pro děti nebude asi nikdy...
Do malého pražského bytu 2+kk se vešlo všechno, co potřebuje k životu bezdětný pár. A to navíc tak, že...
Večeře o Štědrém dnu je pro mnoho z nás nejslavnostnější chvíli v roce a pro hospodyňky navíc i možnost předvést...
Stromeček je snad tím nejdůležitějším symbolem, bez kterého si Vánoce neumíme ani představit. Někteří z nás ho do svých...
You must be logged in to post a comment Login