Doplňky do bytu

Oblékáme okna! Rady a tipy, jak upevnit záclony a závěsy

Od   | 

Pokud oblečete okna do elegantních, nevšedních voálů a závěsů, místnost skvěle prokoukne a okna nebudou působit nudně. Zkrátka i taková drobnost může být skvělou dekorací, která udělá domov opravdu útulným. 

Uchycení záclon i závěsů můžete schovat za snížený podhled. Zdroj: Orsei

Nejoblíbenější způsoby zavěšení záclon a závěsů

Sortiment záclon a závěsů je bohatý, a to nejen samostatné látky, ale i způsob zavěšení a uchycení. Důležité je si rozmyslet, jak bude celkový vzhled vypadat a jaký druh materiálu chcete na okna přesně pověsit. Od tohoto rozhodnutí se totiž začíná odvíjet, jakou tyč pořídit. Tenká dlouhá tyč se bude hodit pro malá okna, na kterou zavěsíme lehkou záclonu. Pokud na okna budete chtít zavěsit těžké závěsy, budete potřebovat silnější tyč, která se neprohne, a nezáleží na tom, jestli závěs umísťujete na malé okno, nebo velké. Proto při výběru textilu zvolte vhodnou konzoli, s přihlédnutím k hmotnosti závěsů. 

Zdroj: Optimal design

Klasika neomrzí

Přestože je systémů v dnešní době více, nejčastěji vítězí praktická tyč. Ta může být plastová, kovová nebo dřevěná. Konzole se liší nejen tloušťkou, ale i délkou a způsobem uchycení ke stěně. 

Uchycení na tyč patří k nejběžnějším. Zdroj: Orsei

Kovové tyče se hodí především do moderně zařízeného domova. Úprav kovového povrchu je spousta. Dávejte ale velký pozor na kvalitu svrchního laku. Čím kvalitnější lak, tím delší životnost celé tyče. 

Dřevěné tyče budeme volit především na chatu a chalupu, ale i do venkovsky zařízeného bytu, kde převládá přírodní styl. Tyče se vyrábějí z měkkého dřeva, proto je jejich nevýhodou nechtěné prohýbání a rychlé opotřebení. 

Plastové tyče patří mezi nejneoblíbenější skupinu konzolí a lidé je volí především do méně reprezentativních prostor, nebo do místnosti s vysokou vlhkostí. Z kovu se ve vlhkosti stane rezavá tyč a dřevo napuchne.

Zdroj: Optimal design

Nezapomínejte na koncovky konzolí

Dekorativní koncovky okna naprosto změní a budou opravdovou chloubou. Výběr je široký a vybírat můžete nejen z materiálu, ale i provedení a tvarů. Ať už vyberete jakékoliv, rozhodně se stanou dominantou spolu se záclonou. Nezapomínejte však koncovku konzole sladit nejen s tyčí, ale i se stylem závěsů a záclon. 

Zdobné koncovky se stanou dominantou celého okna

Záclonové kolejnice 

Kolejnice určená pro věšení záclon a závěsů je nejjednodušší a zároveň nejlevnější varianta. Zvolit můžete kolejnice z plastu, hliníku nebo dřeva. Lze jej upevňovat přímo vrtáním do stropu, nebo do zdi. Kolejnice se liší dle počtu kolejnic, díky kterým vykouzlíte na oknech divy. Vytvářet z nich totiž můžete zatáčky a zároveň je lze i protahovat. 

Kolejnice lze propojovat, i zatáčet

Jednoduchá subtilní kolejnička rozhodně nebude esteticky na obtíž. Zdroj: Orsei

Systém pomocí lanka

Lankové uchycení záclon a závěsů je moderní a hodí se téměř všude. Umístění je možné na zeď, i přímo na strop, záleží jen na vašich dispozicích. Na lankový systém volte lehčí textil, aby se lanka neprohýbala a rozhodně zvolte malé kroužky na záclony tak, aby na lanku vypadaly pěkně. Na lanko je vhodné použít žabičky, nebo háčky. 

Lanka vypadají v moderním interiéru dokonale

Na co uchytit záclonu před pověšením?

Než pověsíte záclonu na tyč, kolejnici, nebo na lanko, je důležité vybrat i uchycení. A jaká existují?

  • Do kolejnic háčky či žabkami 
  • Šneky do jezdců hliníkové kolejničky 
  • Na tyče tunýlkem nebo poutky
  • Na tyče pomocí kroužků s háčky či žabkami
  • Na tyče pomocí narážecích kroužků

Žabky, klipy nebo kroužky?

Jak vybrat správnou záclonu a závěs?

Při výběru záclon a závěsů je důležité si promyslet nejen, jestli volíte textil na malá či velká okna, ale i jak chcete, aby výsledek vypadal. Záclony a závěsy by měly plnit i dekorační funkci, a tak by měly do bytu ladit nejen barvami, ale i stylem. Před koupí záclony si opravdu pečlivě změřte okna, aby nedošlo k chybě, a pro jistotu kupte o trochu delší a širší záclonu. Důležitá je i volba materiálu. Záclony můžeme volit hladké, síťované, vyšívané, voály nebo organzy – právě ty jsou na údržbu nejméně náročné. 

Správně zvolené záclony i uchycení okna rozzáří. Zdroj: Orsei

Fotogalerie:

Moderní způsoby zavěšení záclon a závěsů


You must be logged in to post a comment Login