Doplňky do bytu

Oblečte okna ve stylu Provence a vykouzlete útulnou venkovskou atmosféru

Od   | 

Tento francouzský styl patří v poslední době mezi čím dál oblíbenější. Důvodem je jeho domovský nádech, který v interiéru vykouzlí působivou útulnou atmosféru. Chceme-li ji doma navodit, docílíme toho snadno pomocí doplňků a textilních dekorací. Okna patří mezi první, která bychom měli „načančat“.

S novými závěsy slaďte i ostatní textilie. Zdroj: Orsei

Okna hrají velkou roli!

To, že v Provence stylu hrají hlavní roli barvy a doplňky, je známá věc. Nezáleží na tom, jestli máte dřevěná okna, nebo plastová – i když ruku na srdce, dřevěná okna se v tomto případě hodí o něco více. Záclony, závěsy, materiál, barvy, vzory  i způsob ušití. S tímto vším si můžete pohrát a vytvořit dokonalé a hlavně originální aranžmá na oknech.

Není potřeba mít dřevěné okenice jako v typické francouzské vesnici. Důležité jsou barvy, střihy a vzory, jimiž okna vyzdobíte!

Začněte vzorem a barvou

Než začnete vymýšlet, jaký střih a materiál zvolíte, dobře si rozmyslete, který vzor a barva pro vás budou těmi pravými. Je jedno, jestli máte vybavený celý byt ve venkovském stylu, nebo disponujete pouze pár maličkostmi, které probudí zdání francouzské vesničky. Důležité je, aby barva a vzor ladily s celkovým vzhledem místnosti a aby tam dobře zapadly. Skvěle budou vypadat krémové barvy, v kombinaci s růžovými nebo fialovými květy. Dokonalá bude i bílá barva s modrými kostičkami! Zásadní je však zvolit světlou, vzdušnou barvu spolu s jemným vzorem v podobě květin, lístků, kostiček, nebo krajek. Pokud však potřebujete mít na oknech výraznou barvu, volte základní krémovou nebo bílou, v kombinaci se sytějšími a výraznějšími vzory.

Bílá záclona s květinovým vzorem působí jemně, romanticky a přitom tak jednoduše!

Střihů a způsobů ušití je mnoho

Střihů a  vzhledů záclon celkově je velké množství a je jen na vás, čemu dáte přednost nebo co se bude do interiéru nejvíc hodit. Úžasně vypadá například rozdělená záclona, přičemž na každé straně okna je jedna polovina záclony, k jejichž upevnění se používají dřevěné či kovové garnýže případně obyčejný zapletený provázek. Zvolíte-li bílou či krémovou barvu záclony bez vzorů, můžete okno dozdobit barevnou květinovou látkou v horní části okna nebo svislými závěsy okolo záclony. Tato maličkost naprosto změní finální vzhled okna. 

V typickém Provence stylu je záclona vyrobena ze dvou úzkých kusů látek, z nichž jedna se upevňuje na horní část okna do otvorů nebo i na sklo a druhá doprostřed okna pomocí příčné konzole. Tento střih záclon je ideální řešení u malých oken, kde není dostatek prostoru pro klasické záclony a závěsy. 

Zajímavě budou vypadat záclony nebo závěsy ve tvaru přesýpacích hodin. Tento střih dodá oknům nevšední šmrnc a hodí se zejména na úzká a vysoká okna. Záclona je upevněna přímo k rámům v horní i dolní části okna a uprostřed je spojena pomocí úzkých proužků látky, čímž vytvoří přesýpací hodiny. Úzký pruh látky uprostřed může být dozdoben dekoračními květinami či odlišnou látkou se vzorem. 

Záclony ve tvaru přesýpacích hodin se hodí zejména na úzká okna, či dveře.

Záclony a závěsy můžete vyšperkovat zajímavými krajkami, v kurzu jsou zejména  volánky a nařasený materiál, elegantní střapce, květiny, třásně, ale i mašle! Na okno zvolte vždy pouze jeden prvek, aby okno nepůsobilo příliš nazdobeně. Dobře volte i barvu. K bílé, nebo krémové zvolte už jen jednu barevnou kombinaci, aby okno působilo romanticky a elegantně. Pozor dávejte i při výběru látky a zaměřte se na materiál. K Provence stylu patří vzdušnost, proto vybírejte například bavlnu nebo lněný materiál. 

Zdroj: Orsei

Ochrana před sluncem?  Hodit se budou textilní roletky!

Skvělou možností, jak do domu či bytu dodat Provence styl, je nainstalování látkových rolet na okno. Vybírat můžete ze škály nejrůznějších barev, ale i vzorů. Pamatujte, že pokud zvolíte záclonu, či závěs se vzory, roletku vybírejte jednoduchou a jednobarevnou například v béžových odstínech. Pokud naopak vaše okno zdobí jednobarevná záclona, můžete si dovolit zvolit roletu s květovanými vzory. 

Roleta na okně skvěle zabrání silnému slunečnímu svitu a zároveň vytvoří Provence dekoraci.

Fotogalerie:

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login