Články

O dotaci na tepelné čerpadlo můžete zažádat i v roce 2023

Od   | 

Mezi nejčastější důvody přechodu na tepelné čerpadlo nepatří jen chystaný zákaz neekologických kotlů, ale také snížení nákladů za vytápění. Zvažujete pořízení tepelného čerpadla i vy? Pak pro vás máme dobrou zprávu. Můžete si zažádat o dotaci, která vám pomůže s financováním.

Tepelné čerpadlo se může stát plnohodnotným zdrojem vytápění, ale i ohřevu vody. Zdroj: Vaillant

Proč byste si měli pořídit tepelné čerpadlo?

Mezi největší výhody tepelných čerpadel patří úsporný, ale i ekologický provoz. Současně i minimální požadavky na obsluhu. Zatímco si budete užívat svůj čas doma, topit za vás bude někdo jiný (za předpokladu, že jste až doposud topili dřevem). Tepelné čerpadlo znamená i výrazné snížení nákladů na vytápění, napojit je můžete i na ohřev teplé vody. Tepelné čerpadlo je investice, která se vám rychle vrátí.

Tepelné čerpadlo vám ušetří spoustu peněz. Zdroj: Viessmann

Kolik stojí tepelné čerpadlo?

Ceny za pořízení tepelného čerpadla se mohou výrazně lišit v závislosti na jeho kvalitě. Mnohem lepší je investovat do kvalitnějšího a lepšího přístroje, protože vám přinese větší úspory. Náklady na provoz tepelného čerpadla se mohou snížit oproti elektrokotli a elektrickému bojleru na třetinu.

 

Které tepelné čerpadlo vybrat a proč?

 

Ušetřit můžete až 140 000 Kč

I v roce 2023 můžete čerpat dotace na výměnu starého zdroje tepla za tepelné čerpadlo typu vzduch-voda. Z dotačního programu Nová zelená úsporám můžete získat až 80 000 Kč. Pokud čerpadlo použijete k ohřevu teplé vody, můžete získat až 100 000 Kč. A pokud je zkombinujete s fotovoltaickým systémem, můžete čerpat až 140 000 Kč.

Tepelné čerpadlo Vitocal. Zdroj: Viessmann

Maximální výše dotace je 50 % z celkových přímých výdajů. V rámci kotlíkových dotací můžete získat až 180 000 Kč, nejvíce však 95 % výdajů.

Zdroj: novazelenausporam.cz, mesec.cz


You must be logged in to post a comment Login