Koupelny

Nová koupelna: Trefné rady k jejímu zdárnému zařízení

Od   | 

Kdo jiný by mohl lépe poradit se zařízením koupelny než člověk, který to každodenně řeší už řadu let. Půvabná Jana Kristenová sepsala rady, které je důležité znát, než se pustíte do její stavby.

Nenechte se uvrtat architektem do barev nebo vzorů., které vám nejsou příjemné. Je to koupelna pro vás. Zdroj: Koupelny Ptáček

1. Nová koupelna vám bude sloužit dlouhá léta

Koupelnu budete znovu rekonstruovat nejdříve za 10 – 15 let a možná už vůbec ne, záleží, v jaké životní fázi se momentálně nacházíte. Takže ji opravdu řádně promyslete.

2. Vana, nebo sprchový kout?

Lidé se dělí na vanové a sprchové typy. Já bych například nemohla žít bez vany, ale zkuste se mne znovu zeptat, až mi bude přes šedesát. Romantické představy, jak se svým milým ležíte ve vaně a okolo vás plápolají svíčky, také raději na chvíli opusťte. Pokud se oba raději sprchujete, pořiďte si sprchový kout rovnou a na společnou vanu se vydejte na wellness pobyt.

Kromě úsporných baterií volte i ty, které mají praktické prvky. Třeba poličku. Zdroj: Ravak

3. Nepovyšujte design nad funkčnost

Pozor, design a funkčnost se zdaleka nevylučují, ale zkuste si představit takové běžné ráno, kdy se snažíte vaše pětiletá dvojčata donutit vyčistit zuby ve chvíli, kdy už máte asi dvacetiminutové zpoždění, a dvojčata se zrovna rozhodnou, že ta zubní pasta je vlastně prima věc a že není větší zábava na světě, než ji v puse napěnit a pak prskat – po sobě, zrcadle, skleněném designovém umyvadle a tak…  Podle toho vybírejte zařizovací předměty.

 

 

4. Sprchová vanička, či odtokový žlábek?

Obecně si myslím, že odtokový žlábek má smysl tam, kde se dá zapustit do  podlahy a prostor sprchového koutu vyspádovat, protože přizdívat nějaký schůdek proto, že se do podlahy kvůli spádu nedostanete, už je totéž jako mít tam vaničku. Jen s jediným rozdílem – většina sprchových vaniček je určena pro montáž před obklad, takže mezi vaničkou a obkladem je silikonová spára. Tím, jak se sprchují různě těžcí členové domácnosti, vanička různě pruží. Časem tedy dojde k tomu, že silikon popraská, a je třeba tuto spáru přesilikonovat, aby vám za vaničku nezatékalo. Pozor – řešení, že se vanička dá pod obklad, by se vám mohlo vymstít; vaničky např. z litých materiálů mohou při takové chybné montáži prasknout.

Odtokový žlab bude v koupelně vždy působit elegantně. Zdroj: Hansgrohe

5. Barva koupelny

Jste dospělí lidé a víte, zda se vám líbí barva růžová, fialová nebo třeba zelená. Nenechejte se tedy „uvrtat“ do šedobílé chladné kombinace jen proto, že ji má rád váš architekt a dělá to takhle všude…. Nejlépe to asi definoval můj bývalý klient, který po architektovi chtěl kombinaci zelené v odstínu „verde mela“ a lesklé bílé. Na šedobílý návrh v matu reagoval takto: „Bílá je prostě bílá a šedá je na můj vkus příliš funerální. Zkuste to znovu, pane architekte.“

6. Pevné stropní sprchy

Vždy se podívejte, jaký má taková sprcha průtok, a podle toho zvolte typ sifonu u odtokového žlábku, vaničky. Krom toho, že voda neteče do kopce, též nedokáže mizet dostatečně rychle, pokud je průtok sifonu nižší než průtok sprchy. Každá solidní firma má ke všem sprchovým výrobkům průtokové diagramy, ve kterých lze vše překontrolovat.

Trendy jsou sprchovací toalety. Zdroj: Duravit

7. WC a bidet

Patří vedle sebe do jedné místnosti! Ne, to bohužel není vtip. Už jsem viděla výkresy, kde měli nebozí klienti toaletu samostatně a bidet v koupelně u vany. A nemohu opominout fakt, že bidetům pomaličku odzvonilo, protože se do popředí zájmu už několik let dere sprchovací toaleta. Ze slov mé kamarádky „je to to nejlepší co máme doma“ vyplývá, na první místo v oblib koupelnového zařízení rozhodně patří.

Kontrolujte průtok hlavové sprchy s odtokem, abyste z koupelny nevytvořili jezírko. Zdroj: Grohe

8. Sprchové kouty

Mějte se rádi a kupte si je vždy se sklem ošetřeným proti usazování vodního kamene. Vodní kámen je prevít, a jak se jednou zažere, už ho nevyčistíte. V technologiích ošetření skla tímto způsobem jsou samozřejmě rozdíly, proto se tato úprava skla liší i cenově, ale pořád je lepší levná technologie než vůbec žádná.

Zdroj info: Jana Kristenová, Kapitoly o bydlení, houseandgarden.co.uk

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login