Koupelny

Nová kolekce YARD: Konečně umyvadla, která mají opravdu co nabídnout

Od   | 

Tandem Vrtiška & Žák se proslavil už během stáže v ateliéru Alvar Aalto v Helsinkách, kterou absolvovali během studií na VŠUP. Od té doby sklízejí jeden úspěch za druhým, a tak není divu, že je ke spolupráci oslovil i jeden z předních českých koupelnových výrobců – firma RAVAK. Výsledkem je nová kolekce umyvadel YARD. A o tom jak vznikala, jsem si s tvůrci, kteří  mimo jiné nyní vedou i Ateliér designu nábytku a interiéru na VŠUP v Praze, povídala.

Designéři Roman Vrtiška & Vladimír Žák

Jaký byl první krok, když jste se dozvěděli, že máte navrhnout novou řadu umyvadel?

V první řadě musíte perfektně znát zadání, což v tomto případě byl trošku oříšek, protože RAVAK věděl, že chce připravit kolekci umyvadel určenou primárně pro designéry a architekty. Tento segment jim totiž v nabídce chyběl. Víc informací k zadání neměli.

To je sen každého designéra, nemít mantinely a navrhnout to podle sebe.

Na to se můžete koukat z různých úhlů pohledu. Výhodu vidíme v tom, že RAVAK je na trhu už víc jak třicet let, takže se dá předpokládat, že už je zajetý v určitých kolejích. Pokud by nám přesně řekl, co chce, tak by to samozřejmě dostal, ale pravděpodobně by to bylo právě v rámci zažitých zvyklostí. A to samozřejmě přesně nechtěli. Chtěli pohled zvenčí. Na druhou stranu nějaké zadání potřebujeme, abychom na něčem nepracovali a nedej Bože výsledek byl k ničemu.

Jak jste tedy postupovali?

Když nemáte konkrétní zadání, tak si ho musíte vytvořit. Takže jsme dva měsíce dělali detailní analýzu trhu a na jejím základě začaly vznikat studie.

Co jste zjistili?

Výsledkem byla spousta nových věcí i pro nás, protože toto je problematika, se kterou jsme se doposud nezabývali. Díky analýze jsme se dokázali celkem rychle zorientovat a zjistili jsme, že většina současných umyvadel jsou krásné solitéry, které ale nemají odkládací plochy. A potřeba odkládací plochy byla prvním zásadním bodem. U současných umyvadel jsou vytvářeny až pomocí nábytku, na který je posazen, nebo do kterého je zapuštěn. Jenže to zvyšuje konečnou cenu výrobku a navíc ne každý má místo na nábytkovou skříňku. Většina koupelen je velmi malých.

Signifikantním prvkem keramických umyvadel je polička v zadní části umyvadla. Zdroj: RAVAK

A řešení?

Odpověď je jednoduchá. Dřív měla umyvadla odkládací plochy a byla celkem dobře vyřešená, okraje měly rantly, takže z nich věci nepadaly. Navíc byla naprostá většina v závěsném provedení, současná umyvadla nejde zavěsit, není za co. A tak se nové umyvadlo začalo rodit… Navrhli jsme různé tvary umyvadel a do místa mezi stěnou a samotným mycím prostorem jsme navrhli poličku, která je nižší než okraj umyvadla. Je potlačená, takže hygienické potřeby jsou po ruce, ale zároveň nejsou přímo na očích.

Nepřipadalo vám obtížné navrhnout další umyvadlo? Mám pocit že trh je jimi přesycen.

To je naše práce. RAVAK věděl, že chce vybočit, chce signifikantní výrobek, ale stále to mělo být s ohledem na kulturu firmy, kde se vždy upřednostňují potřeby koncového uživatele a praktickou stránka s designem. Neměl to být revoluční – převratný model, který by výrazně zaujal, ale byl by k nepoužití.

Zůstanete při navrhování jen u umyvadel?

V tuto chvíli už připravujeme vanu, u které bude znovu signifikantní polička, ale řešíme spoustu detailů, takže jsme ve fázi objevování.

Baví vás to?

Ve všem se dá najít cesta. Je jen na vás, zda ji objevíte, nebo ne. My ji v tomto segmentu našli.

Baterie i sifon mohou být v různých barvách. Zdroj: RAVAK

Je něco, co by vás lákalo navrhnou do koupelny?

Spíš se zeptejte obráceně – co by nás nelákalo – záchod. Plní se nám sen, protože to je první sériová výroba a chybí už jen baterie, kterou také teď připravujeme. Takže by měl vzniknou set, který bude komplet sladěný. Baterie je šperk, kterým se můžeme skvěle vyjádřit.

To mi přijde stejně obtížné, jako vymyslet další umyvadlo. Než začnete navrhovat, koukáte se, jaké modely už jsou na trhu?

Samozřejmě, tím musíme začít, abychom nenavrhli něco, co už tu je. 

Už teď jsem na ně moc zvědavá a těším se na výsledek.

Kolekce obsahuje různé tvary a rozměry umyvadel. Všechny mají odkládací poličku. Zdroj: RAVAK

Fotogalerie:

 

 

Více se dozvíte ZDE

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login