Dětské pokoje

Jak (ne)zařídit pokoj pro miminko

Od   | 

Většina prvorodiček začíná pokojík pro miminko zařizovat, jakmile dostane těhotenskou průkazku. Přitom právě nadšení doplněné nezkušeností způsobí, že prostor zařídí zbytečnostmi. Miminko totiž v první měsících potřebuje skutečně minimálně věcí, zato by měly být kvalitní a správně uspořádané. 

Děti se v prvních měsících života velmi dobře cítí v menších prostorách, proto i dětská postýlka může být pro ně velká. Máte-li možnost, pořiďte jim kolébku, která sice bude sloužit jen pár měsíců, dítě se v ní ale bude cítit bezpečně a bude se mu dobře spát.

Nebezpečný nábytek

Z kolébky pak dítě přesuneme do dětské postýlky. Často hledáme nejlevnější řešení, kterému odpovídá i použití materiálu a způsob zpracování. Postýlka bude sloužit několik let, proto zvolte přírodní materiály a případné barvy by neměly atakovat zdraví dítěte. Zkontrolujte hrany nábytku, které by měly být zaoblené a nikoliv ostré. Rozestupy mezi příčkami jsou velmi důležité. Minimální šířka mezi jednotlivými příčkami by neměla být menší než 3 cm. Zároveň bychom měli dbát na to, aby šrouby, díky kterým postýlka drží pohromadě, byly zapuštěné a dítě je nemohlo nechtěně spolknout, nebo si o ně způsobit úraz.

K postýlce ještě zpravidla kupujeme přebalovací pult. Existuje v nejrůznějších podobách, od jednoduché plastové podložky, kterou dáme na komodu (pračku, postel apod.), přes komody s úložným prostorem a místem pro přebalování až po samostatné solitéry. I tady platí stejná pravidla bezpečnosti plus přibude mantinel, který by měl zabránit pádu dítěte (např. kdyby se znenadání otočilo).

Nábytek pro miminko by měl být v první řadě bezpečný a zdravotně nezávadný. Zdroj: Pinio

Nesprávné umístění postýlky

Většina maminek má po narození ratolesti klidně i několik měsíců miminko u sebe v ložnici. Přesto ho ale do postýlky v dětském pokoji začneme dříve nebo později ukládat. Často chybujeme právě při umístění postýlky v místnosti. Nikdy postýlku neumísťujeme pod okno, pod kterým by na miminko mohlo nepříjemně foukat. Prostor by měl být klidný, teplý a světlý. Pokud však z nějakého důvodu postýlku pod oknem musíte mít, nezapomeňte pořídit žaluzie, záclonu i závěsy.

Postýlku bychom neměli umísťovat přímo pod okno. Zdroj: Ikea

Ani se nenadějete a začne lézt…

Často pokoj zařizujeme pro miminko, které se ještě nepohybuje. To se ale během půl roku až jednoho roku změní a z ležícího novorozence vyroste zvídavé batole. Myslet bychom tedy měli dopředu a například na okno namontovat zarážku, díky které dítě okno neotevře. Důležité jsou i záslepky do zásuvek nebo chrániče rohů na stoly i komody. Máme-li poschodí, je nutné poohlédnout se po zábraně na schodiště. 

Příliš mnoho barev

Někteří nastávající rodiče vyjadřují radost z příchodu nového člena divokými a pestrými barvami v dětském pokojíčku. To je ale chyba. Mnoho barev miminko rozptyluje, a proto se nemůžeme divit, že je neklidné nebo podrážděné. Volte neutrální a jemné barvy, které se dají kombinovat s výraznějšími doplňky. Rozhodně pomocí barev ukažte, jestli dětské království patří chlapečkovi, nebo holčičce, ale rozhodně nic nepřehánějte. Skvělou kombinaci vytvoří neutrální základ v podobě bílé, smetanové nebo šedé spolu s barvou odpovídající pohlaví dítěte.

S barvami to nepřehánějte, nezapomeňte, že je vnesou do pokoje hračky. Zdroj: Sconto

Zapomeňte na koberce ode zdi ke zdi

Mnozí z nás se snaží dětský pokoj zútulnit pomocí celoplošných koberců. Ty jsou ale z pohledu údržby nepraktické a dokonale se v nich usazuje nechtěný prach, který potom vaše miminko vdechuje. Nezapomeňte, že potomek nejvíc času tráví právě na zemi. Jakmile dítě začne lézt, může si navíc o koberec odřít nebo spálit kolena (a to pomineme proděravěná kolena tepláků a legín). Místo koberce proto raději zvolte hrací podložku nebo pěnové čtverce. Ty je možné skládat jako puzzle a vytvářet jimi jakkoliv velkou hrací plochu. Nabízeny jsou s čísly, písmenky, zvířátky i jiným obrázky.

Hrací podložku můžete vzít i na zahradu. Zespoda je totiž opatřená pevným igelitem. Zdroj: Pinterest

Chyba při výběru osvětlení

Často do pokoje umísťujeme pouze velké stropní nebo bodové osvětlení, avšak prudké rozsvěcování dětem nevyhovuje a mohou hůře usínat. Stropní světlo do pokoje samozřejmě instalujte, avšak doplňte ho příjemným nočním, teplým světlem, například s dětským motivem, díky kterému se bude miminko cítit bezpečně. Tuto lampičku umístěte ideálně do rohu tak, aby nesvítila miminku do obličeje, ale abyste se zároveň během noci v pokoji jednoduše zorientovali.

Dekorativní světlo poskytne miminku pocit bezpečí. Zdroj: Pinterest

Nepodceňte hračky

Novorozené miminko sice moc hraček ze začátku neocení, nicméně pomalu začne objevovat a zkoumat předměty kolem sebe jak rukama, tak i ústy. Měly by proto být bezpečné a nebarvené nebezpečnými látkami. Chybu neuděláte koupí dřevěných hraček, nebo pro novorozené miminko blikajícími hračkami se zvukovými efekty. 

Hračky pro miminko by měly být zejména zdravotně nezávadné. Dítě hračku „testuje“ i ústy. Zdroj: Pinterest

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login