Zahrada

Z nevelké zahrady udělali oázu na břehu Labe, kde je radost pobýt

Od   | 

Nevhodně zvolené druhy keřů, které byly před mnoha lety vysázeny po obvodu zahrady u rodinného domu v Polabí, dělaly v posledních letech majitelům starost. Zahrada jim připadala těsná a málo vzdušná. Proto se rozhodli pro radikální změnu. Celá realizace probíhala na etapy – od podzimu minulého roku do tohoto jara. Jste zvědaví, jak to dopadlo?

Původní stav vs. začátek první etapy

Ještě před realizací se zahrada zdála mnohem menší oproti současnému stavu. Nedošlo zde k žádnému rozšíření pozemku, ale pouze k vykácení vzrostlých asi 30 let starých keřů. Převážně šlo o neblaze proslulé zeravy, rovněž šeříky či kaliny, které v některých místech zahrady zabíraly svým habitem až 3,5 m, což se pocitově na velikosti pozemku zásadně podepsalo. Odstranění těchto nevhodných dřevin bylo zkrátka nevyhnutelné. Po řezu byla u některých keřů bohužel objevena i hniloba, takže majitelé nemuseli zoufat, radikální obnova byla na místě.

Před realizací působil celý prostor uzavřeně. Zdroj: BP Garden

Kácení měli na starosti specializovaní arboristé. Následoval výkop pařezů pomocí mini bagru, který už zajišťovala sama realizační firma. Po vyčištění pozemku od přerostlých dřevin a jejich pařezů se prostor otevřel a s tím i nové koncepční možnosti, jak s ním naložit.

Posviťte si na zahradě s inteligentním osvětlením

Pokračování

První etapa, která probíhala na podzim roku 2019, kácením rozhodně neskončila. Rovnou se přistoupilo k výstavbě nového sezení u ohniště. Volba zde padla na atraktivní klasické pálené cihly, z nichž byla zhotovena dlažba. Cihly jsou skvělý a trvanlivý materiál, jehož popularita v posledních letech opět stoupá, takže není divu, že se majitelé právě k jejich výběru přiklonili. Místo koupě běžných mobiliářů k sezení byl zadán požadavek do nedaleké dřevovýroby, kde k tomuto účelu zhotovili čtyři dubové krychle. Dubové dřevo patří k těm nejstálejším a pokud ho vyloženě neohrožuje přílišné vlhko a stojící voda, vydrží v exteriéru až 20 let.

Zpevněná plocha pro ohniště byla zhotovena z pálených cihel. Zdroj: BP Garden

Dalším krokem bylo rozměření celého pozemku a vytýčení záhonů podle zhotoveného návrhu. Pro oddělení trávníku od trvalkových záhonů se použily takzvané neviditelné obrubníky, které v budoucnu majitele oprostí od neustálého udržování souvislého lemu. Správný vývoj trvalek je významně podmíněn také vlastnostmi půdy. Ta zde byla kvalitní – převážně hlinitopísčitá. Ovšem místy se objevovala jílovitá ložiska, jež realizátoři vylepšili pískem.

Trávník od záhonů se oddělil pomocí neviditelného obrubníku. Zdroj: BP Garden

Zakládání trvalkových výsadeb probíhalo po vzoru autoregulačních záhonů. Nebyla použita žádná geotextilie, ale vybrány vhodné, zejména základní druhy rostlin pro dané stanoviště, které zároveň zajistí i postupné kvetení v průběhu celé vegetační sezóny. Ty byly navíc vysázeny do takového sponu, díky němuž zanedlouho vytvoří dokonale prorostlou plochu, takže plevele nebudou mít žádnou šanci. Jako mulč se v tomto případě uplatnila běžná mulčovací kůra. Ve stejném duchu byl rozšířen i existující trvalkový záhon u domu, kde už dnes není ani poznat, že k zásahu do kompozice vůbec došlo. Sušší podmínky pro růst rostlin se objevily v přímé návaznosti na ohniště, kvůli tomu se zde přistoupilo k výsadbě suchomilných travin a trvalek.

Zahradu zdobí například krásná třapatka zářivá. Zdroj: BP Garden

Vzhledem k tomu, že se pozemek nachází v Polabské nížině, padl výběr stromů i keřů na druhy typické pro toto prostředí. Nepřehlédnutelnou dominantou zahrady by se postupem času měl stát dlouhověký dub bahenní, který byl sázen s myšlenkou na novou generaci.  Co se týká výsadby keřů, tak zde bylo, stejně jako u trvalek, vsazeno na základní a jednoduché druhy, jež udělají v průběhu roku velkou parádu.

Zdroj: BP Garden

Kromě výsadeb byla v první etapě na dvou místech zahrady vysetá také květnatá louka. Té se už v 1. roce na jaře výborně dařilo a zanechala za sebou opravdu krásný dojem. Po první seči její atraktivita logicky trochu opadla, ale na druhou stranu se ukázalo, kolik různých druhů skýtá. Ve 2. a 3. roce po výsevu se počítá s úplným zapojením porostu a pestrou hrou barev. Na podzim roku 2019 přišly na řadu také kameny, přesněji lokální říčanský granit z blízkého lomu, které byly na zahradu situovány pomocí jeřábu a bagru. Některé dokonce s váhou okolo 1,5 tuny.

Druhá a třetí etapa

V zimě téhož roku nastal čas pro kácení dvou vysokých a po letech už nestabilních borovic, kvůli nimž se majitelé na zahradě potýkali s kyselejší půdou a spadeným jehličím a šiškami. Třetí etapa už proběhala tento rok na jaře a následoval výsev trávníku, založení středového záhonu ve tvaru kapky a pokládka dřevěných šlapáků. Již v létě bylo vše téměř bez chyby, tudíž nic nebránilo tomu si novou a mnohem prostornější zahradu užívat. Údržba není nijak pracovně náročná, v zásadě zahrnuje pouze občasnou zálivku, odstraňování odkvetlých květů, sekání, hnojení a vertikutaci trávníku. Trvalkové záhony stačí po zimě jen sestříhnout, žádné přihnojování není potřeba.

Zdroj: BP Garden

Fotogalerie:

Autor projektu včetně realizace: Ing. Petr Blažek, DiS., bp-garden

Posviťte si na zahradě inteligentním osvětlením 


You must be logged in to post a comment Login