Zahrada

Netradiční ovoce pro velké zahrady

Od   | 

Prostor velkých zahrad skýtá ideální podmínky pro růst vyšších stromů a rozložitých keřů. Pojďme se seznámit s těmi druhy, které nás obdaří nejen svou krásou, ale i chutnými plody.

S většinou z nich se můžeme setkat i ve volné přírodě. Péče o tyto dřeviny není nějak náročná, stejně tak jejich řez se omezuje zpravidla na první roky po výsadbě, poté se jen prosvětluje koruna odstraňováním starých a uschlých větví. Určitě stojí zato se do jejich pěstování pustit. 

Moruše (Morus)

Nejčastěji pěstované jsou moruše bílé (M. alba), ta má plody bílé až světle načervenalé, a moruše černé (M. negra), která má plody černočervené, sladší a aromatičtější než u předchozího druhu. V teplejších oblastech, kde se pěstují meruňky a réva, je vhodným druhem k pěstování i kříženec obou výše uvedených druhů – moruše trnavská (M. trnaviensis) s temně karmínovým sladkým plodem. Plody k přímé spotřebě trháme zcela zralé v červnu až září. Pokud jsou určeny k dalšímu zpracování na šťávy, kompoty nebo vína, pak je trháme ne zcela dozrálé.

Mišpule německá (Mespilus germanica)

Tento keř lze pěstovat ve vlhčí jílovité půdě, snáší i polostín a znečištěné prostředí. Bílé až narůžovělé květy jsou samosprašné a objevují se v květnu a červnu. Na podzim se plstnaté listy zbarví do barvy hnědočervené až tmavě žluté. Mišpule plodí 3 – 4 roky po výsadbě. Plodem mišpule jsou malvice s drsnou slupkou, češeme je až v říjnu a v listopadu. Plody jsou poživatelné, až když jejich dužina změkne, proto je po očesání uložíme na několik týdnů na chladnější místo, aby dozrály, popř. necháme plody na stromě přemrznout. Plody mišpule mají výbornou chuť i barvu a jsou vhodné pro výrobu šťáv, likérů, kompotů a pro svůj vyšší obsah pektinu i na výrobu džemu a ovocných želé.

Oskeruše domácí (Sorbus domestica)

Tyto stromy se dožívají 250 až 300 let. Oskeruše je náročná na teplo a světlo, proto se s ní setkáváme v teplejších oblastech jižní Moravy. V ovocných školkách se nabízí roubovanci nebo očkovanci na jeřáb obecný, mišpuli, hrušeň nebo kdoulovec. Bílé až narůžovělé květy se objevují v květnu. Plodem jsou 2-3 cm velké malvičky barvy oranžově žluté, hnědozelené, rezavé nebo žlutozelené, které mají tvar jablkový nebo hruškový. Obsahují hojně vitamín C, cukry a kyselinu jablečnou. Plody dozrávají v září až říjnu a k přímé konzumaci jsou vhodné až po přejití mrazem, anebo uležení na chladném místě. Šťáva z oskeruší se přidává do ostatních moštů. Plody jsou vhodné k výrobě marmelád, kompotů, vína, k sušení a k výrobě pálenky.

Kdouloň obecná (Cydonia oblonga)

Pěstujeme je na dobře osluněném, teplém a chráněném stanovišti. Na přelomu května a června se objevují narůžovělé květy, které jsou samosprašné. Plody kdoule jsou velmi aromatické a připomínají svým tvarem hrušku anebo jablko (dle druhu). Plody češeme v říjnu, jakmile se dobře oddělují od větví. Konzumní zralosti dosahují po 2 až 3 měsících po sklizni. Kdoule mají široké použití v kuchyni: ovocné želé, součást jablečné zavařeniny, které dodá aroma, kompot (se skořicí) a šťáva. Kdoule lze vařit s medem jako sladké jídlo anebo plody kandovat, výborné jsou i mošty.

Mezi další okrasné i užitkové dřeviny patří například kaštanovník setý (jedlý), jeřáb, hloh a bez černý.


You must be logged in to post a comment Login