Inspirace

Netradiční aranžmá ve stylu ikebany

Od   | 

Víte, co je to ikebana? Jde o japonský způsob aranžování květin, jehož název v překladu doslova znamená „oživené květiny.“ Ve světě dokonce existuje snad přes tisíc škol ikebany, které své učedníky učí správným pravidlům jejich tvorby. Nejde totiž o bezduché aranžmá, nýbrž o něco víc. Troufnete si na to?

Ikebana, to je takový minimalismus v aranžování. Japonské chápání aranžování se totiž diametrálně liší od toho ze západního světa, pro který je typická jistá kreativita, střídání materiálů, barev, zkrátka všeho. Navíc nám aranžmá, na rozdíl od Japonců, většinou slouží k zútulnění interiéru. Na východu to mají ale trochu jinak, využívají ho k meditaci, pozorování a navození duševní pohody, a zářným příkladem je právě ikebana, která původně vychází z buddhismu a jeho tradic, jež se promítly do pravidel její tvorby.

Vytvořit takovou ikebanu tedy není jenom tak. Je úzce spjata se symbolikou, proplétá ji myšlenka štěstí a neštěstí. Jisté barvy jsou dokonce v aranžmá nepoužitelné, jedná se například o červenou, která symbolizuje oheň. Také pracuje s asymetrií a lichým počtem, což jí dodává určitou atraktivnost a typičnost přírody, pro niž je vše dokonale uspořádané tak nepřirozené. Při její tvorbě záleží rovněž na ročním období, jelikož duše rostliny se dle Japonců během roku stěhuje do jejích jiných částí – na jaře sídlí v květech, v létě zase v listech, na podzim v plodech a v zimě ve větvích.

Kromě toho všeho je důležité uplatnit tři principy, tři prvky, jež zpravidla symbolizují nebe, zemi a lidstvo. Mohou však charakterizovat také otce, matku a dítě, nebo zemi, vzduch a nebe. Tyto tři prvky představují tři rostliny, větvičky či obojí, jež jsou do vázy umístěny dle určitých pravidel. První stonek – nebe, by měl svou délkou odpovídat minimálně délce nádoby. Důležité je jej situovat do vázy ve sklonu 15° od hlavní osy. Co se týká druhého stonku, lidstva, tak ten by měl být od zmíněné ústřední osy odkloněn 45 °. A třetí stonek – země, je potřeba situovat opačným směrem než předchozí stonek, a odklonit ho o 75°.

Před samotným aranžováním je dobré vybrat vhodnou vázu či nádobu, která je pro Japonce stejně důležitá jako květy, stonky a listy vybraných rostlin. Dokonce ji při tvorbě ikebany rozdělují na světové strany. Jako pomocný materiál pro upevnění přírodnin v nádobě slouží většinou kenzan, komiwara nebo v současné době už i florex. V zimní kompozici se nejčastěji uplatňují větve, typicky například borovice, či květy růží. Rovněž záleží, aby v toto období byla v aranžmá každá linie dobře znatelná a rostliny působily řidším dojmem.

Co se týká umístění ikebany v interiéru, tak v Japonsku ji nejčastěji najdeme ve výklenku v přijímacím pokoji. Ovšem, v zásadě by měla být situována tam, kde na ni dobře uvidíme, budeme ji moci pozorovat a při pohledu na ni v pohodlné pozici rozjímat. Péče je pak už jednoduchá, stačí udržovat čistou průzračnou vodu ve váze a případně ikebanu rosit.

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login